› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Odzyskiwanie odszkodowań krok po kroku. Jak zachować się po wypadku samochodowym?

› poradnik ponad rok temu    23.02.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Odzyskiwanie odszkodowań krok po kroku. Jak zachować się po wypadku samochodowym?

Bez względu na to jak duża jest szkoda powstała w wypadku i z czyjej winy do niego doszło, pierwsze chwile po nieszczęśliwym zdarzeniu zawsze są stresujące. Jednocześnie jest to czas, w którym trzeba wykazać się spokojem i szybko odzyskać kontrolę nad sytuacją. Radzimy, jakie kroki należy podjąć niezwłocznie po wypadku, by uniknąć trudności w odzyskiwaniu odszkodowania.

Zbierz dokumentację
 

Zależnie od sytuacji, sposób sporządzenia dokumentacji będzie się różnić. W wypadku z udziałem innych osób trzeba ustalić dane sprawcy, takie jak: imię, nazwisko, numer polisy OC, PESEL, a w przypadku zdarzenia drogowego również numer rejestracyjny samochodu. Jeżeli stan zdrowia poszkodowanego nie pozwala na pozyskanie takich informacji, to zajmie się tym policja.

Dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie sobie gotowych do wypełnienia formularzy i przechowywanie ich w schowku samochodowym. Możesz je znaleźć w internecie lub poprosić o nie swojego ubezpieczyciela.

Czy robić zdjęcia?
 

Gdy nie można od razu ustalić bezpośredniego sprawcy, na przykład gdy nasz samochód przygniecie drzewo (winną może być osoba utrzymująca posesję), konieczne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej. Zdjęcia muszą pokazywać skalę zniszczenia oraz miejsce zdarzenia. Warto pamiętać, by urządzenie którym fotografujemy posiadało aktualną datę i godzinę wykonania zdjęcia. By zacząć proces, jakim jest odzyskiwanie odszkodowań, dokładna i maksymalnie szczegółowa dokumentacja jest niezbędna.

Wsparcie ubezpieczyciela
 

Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę odszkodowań jest towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego sprawca ma wykupione OC – to do niego należy się niezwłocznie zgłosić. Gdy sprawca wypadku komunikacyjnego nie posiada ubezpieczenia lub uciekł z miejsca zdarzenia, to organem odpowiedzialnym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wtedy proces odzyskiwania odszkodowań jest bardziej skomplikowany i warto zasięgnąć pomocy specjalisty.

Nie od razu trzeba iść do sądu
 

Jeżeli dokumentacja fotograficzna, medyczna i raport policji są dobrze przygotowane, to ustalenie osoby lub instytucji odpowiedzialnej nie stanowi problemu. Sprawa jest oczywista, gdy sprawca przyznaje się do winy. W innym wypadku konieczne jest dochodzenie policji, a nawet postępowanie sądowe, wtedy odzyskiwanie odszkodowań staje się procesem długotrwałym.

Ustalenie wielkości szkody
 

Skompletuj dokumenty mówiące o rodzaju szkody. Gdy mówimy o uszkodzeniu ciała, niezbędna jest dokumentacja medyczna. W przypadku szkód materialnych należy przedstawić kosztorys lub rachunki sporządzone przez organ dokonujący naprawy. Gdy nie mamy dowodów na wysokość poniesionej szkody, zakład ubezpieczeniowy ustali wielkość odszkodowania według własnego cennika.

Nawet mając wszystkie dokumenty, droga do odzyskania odszkodowania może być skomplikowana. Warto udać się do specjalisty, który odpowiednio zredaguje pismo i dokładnie wskaże gdzie taki wniosek złożyć. Jaka jest rola specjalisty, przeczytać można na stronie https://votum-sa.pl/wiedza/faq/dochodzenie-odszkodowan-z-votum-s-a/. Decydując się na taką usługę, unikniesz stresu i uzyskasz odpowiednio wysokie odszkodowanie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.