› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Obywatelski budżet niezgody

› bieżące ponad rok temu    23.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 6 ocen 7 / 86%
A A A
Szlabanów w Elblągu jest coraz więcej - jeden z nich przy Władysława IVSzlabanów w Elblągu jest coraz więcej - jeden z nich przy Władysława IV fot. 

Niecałe 3 tygodnie temu zakończyło się przyjmowanie wniosków do budżetu obywatelskiego. Jednak problemy pojawiają się jeszcze z ubiegłoroczną edycją, a to za sprawą wniosku dotyczącego remontu ulicy Mącznej.

Przypomnijmy - z budżetu obywatelskiego sfinansowane zostaną w tym roku następujące zadania: - chodnik ze ścieżką rowerową i miejscem na rekreację i wypoczynek na osiedlu Zawada, - chodnik i droga dojazdowa przy ul. Mącznej, - powiększenie parkingu przy ul. Kościuszki, - boisko sportowe przy SP nr 15 na ul. Modlińskiej, - boisko na terenie Zespołu Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego, - kompleks sportowo-rekreacyjny przy ul. Lotniczej, - zielone miejsca postojowe przy Gimnazjum nr 7, - wybieg dla zwierząt w Parku Dolinka, - nowa nawierzchnia toru wrotkarskiego przy Agrykoli.

Najwięcej kontrowersji wywołał wniosek dotyczący modernizacji chodnika i drogi dojazdowej przy ul. Mącznej. A dokładniej fakt, że krótko po tym, jak wniosek został wybrany przez mieszkańców, na wjeździe do ulicy Mącznej pojawił się... szlaban. Zgodnie z misją budżetu obywatelskiego, wszystkie realizacje dostępne mają być dla wszystkich mieszkańców. Jednak nasze miasto nie podpatrzyło wcześniej na dobre przykłady z innych miejscowości przez co pojawił się tzw. bubel prawny.

- Odnośnie ul. Mącznej to faktycznie pojawiły się w tej sprawie uwagi od mieszkańców. Niestety w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego nie było w zasadach zaznaczone, że teren zagospodarowywany z tych środków ma być ogólnodostępny. W celu uniknięcia podobnych sytuacji w tegorocznej edycji został wprowadzony taki zapis. Niemniej jednak władze miasta będą chciały rozmawiać z zarządcami budynków przy ul. Mącznej o rozwiązaniu problemu z dostępnością tego obszaru. - informuje Joanna Urbaniak rzecznik prasowy UM w Elblągu

Na wielu forach dyskusyjnych pojawiły się wpisy mieszkańców, którzy uważają budżet obywatelski za oszustwo.

- BO to jedno, wielkie oszustwo (tak to odczuwam). Właśnie między innymi przez takie "projekty" jak na Mącznej (to już nie BO, a budżet wybrańców). Z drugiej strony, za parę lat mieszkańcy wieżowca już nie będą mieli pomysłów na projekty, a ja, mieszkaniec małej uliczki nigdy nie doczekam się chodnika - zawsze "wieżowiec" przegłosuje nas. - pisze nasz czytelnik ~ Alek

Czy władze miasta będą naprawdę chciały rozwiązać ten problem rozmawiając z zarządcami budynków przy ulicy Mącznej? A raczej z zarządcą, który również jest autorem wspomnianego projekt. Mamy nadzieję, że więcej tego rodzaju błędów w budżecie obywatelskim nie będzie. Do tematu jeszcze powrócimy.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Elblążanin
ponad rok temu ocena: 100%  6
Niestety w poprzednich edycjach Budżetu Obywatelskiego nie było w zasadach zaznaczone, że teren zagospodarowywany z tych środków ma być ogólnodostępny. - ale taka jest idea Budżetu Obywatelskiego, ma on służyć wszystkim mieszkańcom, a nie grupie cwaniaków.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kaśka j
ponad rok temu ocena: 33%  5
przy słonecznej i Trybunalskiej stawiają kolejne szlabany dla kierowców hrabiów którzy muszą podjechać pod samą klatkę!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eeewww
ponad rok temu ocena: 100%  4
miśka święte słowa normalnie!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miśka
ponad rok temu ocena: 100%  3
cdn... poodgradzane były szlabanami,miały wyremontowane ulice, chodniki, piękne kwiaty itp,. a tu, w rzeczone plombie, był syf, kiła i mogiła, żeby państwo hrabiostwo mogło za friko postawić swoje graty... żenada... Aż się dalej pisać nie chce...
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ miśka
ponad rok temu ocena: 100%  2
A niby to dlaczego władze miasta będą chciały rozwiązać ten problem? Parkingi są wszędzie - PŁATNE, ale są. Masz samochód - postaw na parking, zapłać ile trzeba, a nie zamieszkałym w tej (i nie tylko w tej) "plombie" pod oknami, bo tyłka się nie chce ruszyć, żeby przejść kilka metrów do sklepu. Często było tak, że mieszkaniec podjeżdżał i nie miał gdzie zaparkować, bo państwo hrabiostwo zajęli sobie darmowe miejsce. Ciekawe, czy pani rzecznik mieszka w bloku, pod którym wszelakie państwo stawia samochodziki na bezpłatnym parkingu, zajmując na kilka godzin miejsca dla mieszkańców... Poza tym, szlaban powstał - z tego co słychać - NIE z budżetu, tylko składali się na niego wszyscy zarządzający tym terenem, czyli wspólnoty i "Sielanka". I niby dlaczego tałatajstwo miałoby korzystać za friko z tego terenu dalej? A w ramach budżetu obywatelskiego właśnie rozpoczął się remont i modernizacja miejsc parkingowych itp na ul. Mącznej... Najlepiej by było, żeby wszystkie tereny ...cdn...
odpowiedz oceń komentarz 9 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ turystapl
ponad rok temu ocena: 80%  1
Jak zwykle za nieudolnych urzędników budźet obywatelski ma decydować ! Chodnik na Zawadzie nie jest w takim złym stanie jak równieź panujący tam ruch pieszych malutki. O wiele więcej miejsc jest bez chodników czy w gorszym stanie. Radni nie widzą , urzędnik pupy z urzędu nie ruszy , Prezydent zasnął. I jak tu źyć ! Nawet z " inwestorami " na starym mieście, tymi co o swoich inwestycjach zapomnieli ! Jacy radni , urzędnicy i jego prezydent takie miasto bez jądra. PRECZ Z ........ Koryto najwaźniejsze.
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.