› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Objawy zużycia sprzęgła

› poradnik ponad rok temu    9.10.2014
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A

Sprzęgło jest elementem układu napędowego i służy do łączenia i rozłączania napędu, który przekazywany jest na koła. Dzięki temu samochód może swobodnie ruszyć, możliwa jest swobodna zmiana biegów, czy hamowanie. Ogólnie rzecz biorąc, bez tej części jazda samochodem byłaby niemożliwa. Element ten charakteryzuje się również delikatnością, a to, ile wyniesie jego żywotność zależy od jakości wykonania oraz od stylu jazdy kierowcy.

Proces zużycia sprzęgła nigdy nie następuje nagle, ale trwa przez pewien czas. Zanim dojdzie do całkowitej awarii, wcześniej daje objawy, które mogą pozwolić na wcześniejszą reakcję i wykrycie usterki.

Jednym z objawów jest twardniejący pedał sprzęgła. Winnym tego są zużywające się powierzchnie styku. Kierowcy często skarżą się na pojawiające nieprzyjemne zapachy w kabinie samochodu. Niestety, ale niektórzy starają się ich pozbyć, nie zastanawiając się, czego mogą być przyczyną. Powodować to mogą zużyte okładziny tarczy sprzęgła. Początkowo zapach ten będzie pojawiał się tylko przy większym obciążeniu układu napędowego, czyli przy ruszaniu, czy jeździe pod górę. Później jednak pojawiał się będzie także przy normalnej jeździe. Także dziwne dźwięki, czy szumy dobiegające ze skrzyni biegów na pewno powinny niepokoić. W tym przypadku awarii prawdopodobnie uległo łożysko sprzęgła. Bez reakcji na pewno nie zostanie sytuacja, w której nie będzie możliwości włączenia biegu, czy nasilające się szarpania podczas dodawania gazu. Wtedy zużyte są tłumiki drgań skrętnych w tarczy sprzęgła. Innym częstym objawem jest tzw. ślizganie się sprzęgła. Oznacza to, że przy próbie przyspieszenia prędkość nie zmienia się. Silnik wchodzi na obroty, a samochód nie przyspiesza. To jest już ostatnie ostrzeżenie przed wymianą sprzęgła.

Czasem niektóre objawy mogą ustać po przestygnięciu samochodu. Sprzęgło wtedy jest tak zużyte, że nie wyrabia z odprowadzaniem nadmiaru ciepła. Studzenie samochodu złagodzi sytuację, ale jest skuteczne na krótką metę. 

Z pewnością nie warto zwlekać z wymianą sprzęgła. Po pierwsze – przyczyni się do zmniejszonego bezpieczeństwa jazdy, a po drugie – z czasem może wygenerować coraz większe koszty. Mechanicy radzą, aby od razu wymieniać cały komplet, tj. tarczę, docisk, łożysko. Koszt wymiany jest wysoki, więc lepiej zabezpieczyć się, by taka sytuacja się prędko nie powtórzyła. Warto także kupować tylko od sprawdzonych producentów, których można znaleźć w sklepie iParts.pl. Kupowanie najtańszych części po pewnym czasie okaże się nieopłacalne.

Istnieją porady eksploatacyjne, które pozwolą zachować sprawne sprzęgło na dłużej. To właśnie styl jazdy najbardziej wpływa na czas jego żywotności. Zmiana biegów powinna zawsze odbywać się przy do końca wciśniętym pedale sprzęgła. Przed samą jazdą warto także sprawdzić, czy pedału sprzęgła nie blokuje jakiś przedmiot. Natomiast puszczać go powinno się już łagodnie. Nie należy ruszać także z wyższych biegów, wtedy układ sprzęgłowy narażony jest na zbyt duże obciążenie. Unikać należy również ruszania z piskiem opon, czy jazdy na tzw. półsprzęgle.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 11

 • 4
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 2
  OBOJĘTNY
 • 1
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.