› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Numer VIN - jak poznać przeszłość pojazdu?

› poradnik ponad rok temu    10.11.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 5 ocen 2 / 100%
A A A
Numer VIN - jak poznać przeszłość pojazdu?

Sprzedawcy samochodów używanych nie zawsze mają dobre intencje wobec kupujących. Ci ostatni muszą wykazać się szczególną ostrożnością, by nie trafić na przysłowiową „minę”. Czy istnieje skuteczny sposób na to, by poznać prawdziwą przeszłość pojazdu?

Zakodowane w fabryce

Na początku lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku producenci samochodów postanowili usystematyzować i ujednolicić identyfikację pojazdów, które opuszczały linię produkcyjną. Z perspektywy czasu można stwierdzić, że była to dobra decyzja. Oznaczeniem nadawanym indywidualnie w przypadku każdego pojazdu był numer vin. Nie każdy właściciel pojazdu ma wiedzę, co to jest, jednak w sytuacji, gdy ktoś zamierza nabyć samochód na rynku wtórnym, to powinien zwrócić na niego szczególną uwagę.

Vehicle Identification Number składa się z 17 znaków – liter oraz cyfr. W poszczególnych jego sekcjach można znaleźć informacje na temat takich kwestii jak np.: identyfikacja producenta, typ pojazdu, numer własny egzemplarza, rok modelowy. Poza tym, że zawsze ma być ulokowany w określonej części nadwozia, widnieje także w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli sprzedawca jest niechętny do wskazania go, już w tym momencie należy dobrze się zastanowić nad sensem dalszych czynności związanych z zakupem.

Wiedza na wagę złota

O ile numer rejestracyjny ulega zmianie dość często, o tyle VIN jest stałym oznaczeniem, które jak się okazuje, często widnieje w wielu rejestrach. Nie sposób na własną rękę dotrzeć do każdego z nich, zwłaszcza wtedy, gdy czas, którym dysponujemy, jest mocno ograniczony. Na szczęście istnieją jeszcze firmy, które są w stanie rozkodować za nas numer identyfikacyjny pojazdu. Jedną z nich jest autolupa24.pl, która w ciągu 24 godzin jest w stanie przesłać klientowi raport, który pozwoli szybciej podjąć decyzję o zakupie.

Po samym tylko numerze vin można błyskawicznie ustalić, czy deklarowany przebieg jest zgodny z tym, co znajduje się w bazie danych ASO, czy nie znajduje się w rejestrze samochodów skradzionych. W przypadku pojazdów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych bądź z Kanady można tym sposobem ustalić status samochodu, a co za tym idzie często udaremnić jego powypadkową przeszłość. Informacje tego typu są bardzo pomocne, gdyż często pozwalają zaoszczędzić mnóstwo czasu oraz niepotrzebnych nerwów.

Ciąg znaków na karoserii samochodu często kryje za sobą tajemnice, o których sprzedawcy samochodów nie chcą zbytnio rozmawiać. Jeżeli powierzymy jego rozkodowanie fachowcom, to w wielu sytuacjach unikniemy nietrafionej inwestycji, którą jeszcze chwilę temu bylibyśmy skłonni wykonać.

Artykuł powstał ze specjalistami sprawdzającymi auta używane z http://autolupa24.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (5)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Wojtek
ponad rok temu ocena: 0%  5
Ciekawy artykuł, co do takich stron jest to interesująca oferta. Szczególnie gdy handlarze mają kontakty i "układy" z najbliższymi warsztatami motoryzacyjnymi i odpalają im kwoty za sprzedanie danego wraka.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jojo
ponad rok temu ocena: 0%  4
"...a co za tym idzie często udaremnić jego powypadkową przeszłość." Przeszłości nie można udaremnić bo już nastąpiła. Brawa dla "redaktora" . :-)))
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ziomek
ponad rok temu ocena: 0%  3
Do nick, nie wszyscy Polacy są tacy naiwni i myślą że to co się świeci i jest czyste musi być sprawne,dotyczy oczywiście samochodu z drugiej reki (szrota).
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ proli
ponad rok temu ocena: 33%  2
Nie źle pakiet podstawowy 200+ gdzie większość informacji można pozyskać za darmo...
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nick
ponad rok temu ocena: 60%  1
Polacy lubią czyste, pachnące świecące, błyszczące auta, o stanie technicznym dowiadują się jak przychodzi zapłacić mechanikowi za robociznę i części.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.