› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Nowy rząd myśli o drogach 2+1. A w Elblągu już taka jest

› inwestycje drogowe ponad rok temu    5.01.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 8 ocen 2 / 100%
A A A
Nowy rząd myśli o drogach 2+1. A w Elblągu już taka jest fot. Google Maps

Zmiana rządu niekoniecznie przyniosła zmianę planów w kwestii budowy dróg. Nowy minister infrastruktury i budownictwa rozważa budowę dróg 2+1 zamiast ekspresówek – ze względów czysto finansowych. A taki rodzaj drogi możemy spotkać nie tylko w skandynawskich, ale i u nas, w Elblągu. W którym miejscu?

Drogi o układzie pasów 2+1 mają łącznie trzy pasy ruchu: dwa w jedną stronę i jeden w przeciwną. Po kilku kilometrach układ zmienia się analogicznie – tam, gdzie wcześniej były dwa pasy jest jeden, a gdzie był jeden są dwa. Proste? Proste. Takie rozwiązanie jest popularne w krajach skandynawskich, gdzie, jak pokazuje praktyka, sprawdziło się.

A dlaczego pomyślano o tym w Polsce? Cóż, chodzi o kwestie finansowe. W ubiegłym roku Platforma Obywatelska przyjęła „Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023”. Szacunkowy koszt wszystkich zaplanowanych budów to 198 mld zł. Problem w tym, że zabezpieczone środki na ten cel są o 90 mld zł niższe. Co zrobić? Wyjścia są dwa: albo rezygnacja z planów budowy niektórych dróg (łącznie w planach rząd ma wybudować w tych latach 3,9 tys. km autostrad i dróg ekspresowych oraz 50 obwodnic) albo zmodyfikować te plany tak, aby te same drogi wybudować mniejszym kosztem. Ku drugiemu pomysłu bardziej przychyla się Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, które chce zamienić drogi ekspresowe na „2+1”. Zdaniem ekspertów, budowa takiej drogi jest nawet o połowę tańsza niż „standardowej” drogi ekspresowej.

Co więcej, oszczędności nie kończą się wyłącznie na samej budowie. W dalszych latach eksploatacja „2+1” jest o wiele tańsza niż drogi ekspresowej czy autostrady. Krzysztof Gorzkowski, dyrektor ds. marketingu & PR Kapsh Telematic Services dla portalu autocentrum.pl zwrócił uwagę na problem Hiszpanii, gdzie wybudowano dziesiątki dróg szybkiego ruchu, ale przy okazji przeceniono natężenie ruchu. Efekt? Dziś kraj ten płaci krocie (i zadłuża się) aby tylko utrzymać wybudowane drogi.

Drogi w systemie 2+1 nie są jeszcze popularne w naszym kraju, ale elblążanie już od dawna mogą się przekonać jak (mniej więcej) jeździ się po wybudowanej w tej sposób trasie. Gdzie? Oczywiście na „Berlince” czyli drodze S22 Elbląg-Grzechotki. Może nie jest to dokładne odwzorowanie opisywanego wyżej pomysłu, ale jadąc tą trasą można naocznie przekonać się jak podróżuje się na drodze z takim rozwiązaniem. Naszym zdaniem – jak najbardziej plus!

Źrodło: autocentrum.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ powiec ogarnij się
ponad rok temu ocena: 0%  8
Powiec, nie siej zamętu, tu akurat nie jest wina tego rządu tylko poprzedniego. Wszystko ładnie mieli w planach, tylko że nie ma na to pieniędzy. Na ale dla niektórych czarne jest białe a białe jest czarne. Cała Grunwaldzka 2 :P
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czarne jest czarne
ponad rok temu ocena: 50% 7
jak to nie ma pieniędzy?jest kasa na program 500+,jest na ratowanie kopalń,jest na przekop,na odbudowę przemysłu stoczniowego,a na drogi nie ma?
~ powiec
ponad rok temu ocena: 50%  6
Chcieliście „dobrej zmiany” to ją macie wybierając te pislamskie sieroty po socjalizmie co się na niczym nie znają! Jeżeli symbolem „Polski w ruinie” było wybudowanie za rządów PO 1500 km nowoczesnych dwujezdniowych autostrad i ekspresówek, to teraz synonimem rozwoju będą te żałosne trzypasmowe „pisdrogi” na których będą dalej co roku ginąć tysiące Polaków!!!
odpowiedz oceń komentarz 4 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xO
ponad rok temu ocena: 71%  5
Jak można budować nowe drogi bez pasa rozdzielającego. Czemu to ma służyć, bo na pewno nie bezpieczeństwu. Btw żadna z nas Skandynawia, tylko trzeci świat który ma ochłapy infrastrukturalne.
odpowiedz oceń komentarz 5 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Yunit
ponad rok temu ocena: 78%  4
Berlinka nie jest drogą 2+1. To droga expresowa 1x1.. Pozdrawiam :)
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 50% 3
Ehh, no przecież napisałem (fakt, nie dosłownie), że nie jest taką drogą, a jedynie jej namiastką... eh...
~ gość
ponad rok temu ocena: 75%  2
taa jednocześnie będzie więcej wypadków bo gnać będą jak szaleni ale brakuje pasa rozdzielającego więc co chwila będą dzwony.Dodatkowo drogi expresowe 2x2 mają zarezerwowane miejsce pod dodatkowy pas ,żeby można je było rozbudować w standardzie 2x3,czyli budowane jest z myślą o przyszłości.Co do wypadków to jako mieszkańcy możecie sami ocenić gdzie jest więcej wypadków,praktycznie nie ma dnia żeby na S22 nie gnała Straż I Policja
odpowiedz oceń komentarz 6 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ polishelblingbiker
ponad rok temu ocena: 0%  1
Podjazd Błudowo na fotce. Mój ulubiony :-)
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.