› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Nowy ambulans, dwa dodatkowe etaty

› inwestycje miejskie ponad rok temu    27.03.2017
Maciej Markowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Nowy ambulans, dwa dodatkowe etaty fot. KK / archiwum elblag.net

Dwa lata starań i zabiegań było potrzeba, aby w Elblągu pojawił się dodatkowy zespół ratowniczy. Nasze miasto jest najbardziej obciążone jeśli chodzi o ilość wyjazdów karetki na dobę, dlatego w planie działania zapisano niezbędny zespół. To pociągnie za sobą również zakup w pełni wyposażonego ambulansu, na który z budżecie miasta zapisano - nie bez inicjatywy radnego Michała Missana, który jest także szefem działu ratownictwa medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego - 250 tysięcy złotych. "Uruchomienie nowego zespołu w Elblągu znacznie skróci czas dotarcia do pacjentów", a co za tym idzie zwiększy się bezpieczeństwo i dostęp do usług ratowniczych na terenie miasta. Żeby tak się stało, trzeba będzie także zatrudnić nowych pracowników, którzy mogliby pracować w systemie zmianowym przez 24 h na dobę.

W pierwotnym planie budżetowym nie było punktu dotyczącego zakupu nowego ambulansu. Dopiero radni Platformy Obywatelskiej zgłosili 11 poprawek do tegorocznego budżetu, wśród których znajdował się zakup karetki dla WSZ w Elblągu (innymi pomysłami były chociażby: remont boiska przy Szkole Podstawowej nr 18, modernizacja infrastruktury rowerowej, uporządkowanie sytuacji z szaletami miejskimi, estetyzacja terenów wokół jednostek podlegających pod UM, bezpieczne przejścia dla pieszych, doprowadzenie energii elektrycznej pod potrzeby bezpieczeństwa i ewentualnego rozwoju Gęsiej Góry, budowa punktów ładowania samochodów elektrycznych, relaks - Park "Dolinka" – całoroczny, program szczepień przeciw pneumokokom oraz kontynuacja programu AED dla miasta). Już wtedy Michał Missan zauważał, że w niedalekiej perspektywie zakup ambulansu będzie koniecznością, ponieważ:

- W tej chwili mamy 4 zespoły w Elblągu: dwa podstawowe i 2 specjalistyczne i są one najbardziej obciążone ze wszystkich zespołów w województwie jeśli chodzi o ilość wyjazdów na dobę. Ten jeden dodatkowy zespół powinien rozładować tę sytuację i jednocześnie poprawić dostępność do tego typu usług. [...] Te cztery zespoły są niewystarczające i to powoduje, że w naszym województwie w Elblągu te zespoły są najbardziej obciążone jeżeli chodzi o ilość wyjazdów na dobę. Jest to kilkanaście wyjazdów na dobę na każdy zespół. Czasami są to dwugodzinne wyjazdy, a czasami dłuższe.

Koszt nowego, w pełni wyposażonego, pojazdu ratownictwa medycznego waha się w granicach 500 tys. zł. Połowę tej kwoty chce przeznaczyć Prezydent Miasta i decyzję w tej sprawie na najbliższej sesji Rady Miejskiej (30 marca) podejmą elbląscy radni. Dodatkowy zespół miałby natomiast zacząć funkcjonować od 1 sierpnia br.

- 250 tys. to jest mniej więcej połowa wartości takiego wyposażonego ambulansu i od 1 sierpnia - to pozytywna wiadomość dla mieszkańców - w Elblągu będzie uruchomiony nowy zespół podstawowy. Ten samochód zostanie spożytkowany na uruchomienie nowego zespołu w Elblągu, a dla elblążan to oznacza, że znacznie skróci się czas dotarcia do pacjentów - mówił radny Platformy Obywatelskiej.

Pozostałe środki będą najprawdopodobniej pochodziły z innego źródła. "Pozostałe środki będziemy się starali wygospodarować w ramach szpitala, może jakieś zewnętrzne uda się pozyskać. Natomiast taka jest kwota tego dofinansowania" - wyjaśniał Michał Missan. To oznacza również, że będzie rekrutacja na dwa etaty pracownicze.

- Zabiegaliśmy od lat o to, żeby Elblągowi dodatkowy zespół został przydzielony - mówiła Elżbieta Gelert. - Urząd Wojewódzki nie widział przeciwwskazań, żeby ten zespół tutaj faktycznie był, bo wynikało to z arytmetyki, w związku z czym, po dwóch latach starań, ten dodatkowy zespół będzie. Będą z związku z tym zatrudnione dwie nowe osoby. To będzie zespół podstawowy, czyli ratownicy. To są dwa etaty, ale wiadomo, że to trzeba co najmniej 5-6 osób, żeby w systemie zmianowym jeździło i to 24 godziny na dobę. To są dwa dodatkowe miejsca, ale na te miejsca składa się 6 osób.

"Całe ratownictwo medyczne jest finansowane ze środków ministerialnych, budżetowych. Środki są przekazywane do NFZ i wtedy jest wskazywane, ile takich zespołów, na jakie okręgi, jest dedykowanych. Pieniądze są zatem spoza narodowego funduszu, ale fundusz jak gdyby jest pośrednikiem podpisywania umów. Umowa jest podpisywana z NFZ-em, ale środki pochodzą od wojewody. Mamy już jednak zapewnienie i pismo od wojewody, dlatego możemy już myśleć o ambulansie i zatrudnieniu osób" - wyjaśniali członkowie PO.

- Nie podjęliśmy jeszcze rekrutacji, jako że nie zostało ogłoszone postępowanie na ten zespół, nie mamy jeszcze umowy, w związku z tym czekamy - zakończył Michał Missan.

 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 4

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Podatnik
ponad rok temu 2
A nie lepiej wybudować jakieś budynki dla wojska albo czołgów dokupić?
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Daniel 29
ponad rok temu 1
W końcu. Powinien być co najmniej jeszcze jeden zespół ratownictwa więcej (oprócz tego). Potrzeby są olbrzymie!
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.