› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Nowa karty parkingowe - nowe ograniczenia i mandaty

› bieżące ponad rok temu    15.07.2015
Mateusz Milanowski
komentarzy 1 ocen 7 / 86%
A A A
Nowa karty parkingowe - nowe ograniczenia i mandaty

Od dwóch tygodniu funkcjonują nowe karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych. Wcześniejsze, wydawane bezterminowo, straciły ważność z końcem czerwca. Zmiana przepisów przewiduje między innymi ważność kart na 5 lat oraz dodatkowe kary, których wcześniej nie przewidziano.

Dotychczas karty parkingowe wydawane były bezterminowo. Jednak jak okazało się, ruch pojazdów stale zwiększa się, a karty często były podrabiane. Zanotowano również wiele przypadków korzystania z kart osób, które już zmarły. Obecna nowelizacja ma za zadanie ukrócić wspomniane nadużycia.

Karta parkingowa to jedyny dokument, który uprawnia osoby z orzeczoną niepełnosprawnością do parkowania na tak zwanych „kopertach”. Uzyskać ją można jedynie od Przewodniczącego Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Nowe przepisy zostały skonstruowane tak, aby karty otrzymali niepełnosprawni, którzy faktycznie mają problem z poruszaniem się.

Osoby, które mają ważne orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, oznaczone symbolami: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) oraz 10-N (choroba neurologiczna) i mają ograniczone możliwości poruszania się, mogą składać wniosek o wymianę starej karty bez potrzeby stawiania się przed komisją orzekającą. Niepełnosprawni z innym oznaczeniem w orzeczeniu lub mający niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym, muszą stanąć przed komisją orzekającą o niepełnosprawności i uzyskać wskazanie do wydania karty parkingowej.

Według szacunków autorów ustawy, po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tysięcy kart parkingowych. Dotychczas było ich około 650 tysięcy, co świadczy o tym, jak poważny był problem nieprawnego wykorzystywania i podrabiania kart.

- Zgodnie z taryfikatorem mandatów za parkowanie na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością bez ważnej karty parkingowej wysokość mandatu wynosi 500 zł. i 5 punktów karnych. Jeżeli kierowca zaparkuje na miejscu przeznaczonym dla osób z niepełnosprawnością i posługuje się ważną kartą parkingową, która nie należy ani do tego kierowcy, ani do osoby przez niego przewożonej – wysokość mandatu wyniesie 800 zł. Samo posługiwanie się w nieuprawniony sposób kartą parkingową wystawioną na inną osobę będzie karane mandatem w wysokości 300 zł. - informuje Karolina Wiercińska, rzecznik prasowy elbląskiej Straży Miejskiej.

Czy Waszym zdaniem, wprowadzone zmiany w kartach parkingowych dla osób niepełnosprawnych są słuszne? Spotkaliście się ze wspomnianym wyżej nadużywaniem cudzych kart parkingowych?

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ k894+
ponad rok temu ocena: 33%  1
paru cwaniaków odpadnie, a wielu dalej sobie załatwi .
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.