› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

nieRównorzędne skrzyżowania na starówce

› bieżące ponad rok temu    9.08.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 2 ocen 8 / 100%
A A A
nieRównorzędne skrzyżowania na starówce fot. elblag.net

Od lipca 2011 elbląska starówka w całości została objęta strefą skrzyżowań równorzędnych. Znacznie ograniczono też obowiązującą tam prędkość. Projekt miał na celu zwiększenie bezpieczeństwa na Starym Mieście. Niestety kierowcy nie zawsze stosują się do obowiązujących tam zasad. Dotyczy to przede wszystkim ustępowania pierwszeństwa.

Z pytaniem, czy obecna organizacja ruchu się sprawdza, zwróciliśmy się do władz miasta.

- W ocenie Departamentu, to nowe rozwiązanie sprawdza się. Ulice stały się bardziej "przejrzyste", a chodniki służą wyłącznie pieszym. Spadła ilość zdarzeń drogowych. Ograniczone środki finansowe nie pozwalają w tej chwili dokończyć przebudowy pozostałych uliczek Starego Miasta i tym samym poprawić wizerunek i bezpieczeństwo całej dzielnicy - taką odpowiedź uzyskaliśmy z Departamentu Rozwoju Inwestycji i Dróg. Dowiedzieliśmy się też, że Urząd Miasta nie otrzymał żadnych pisemnych skarg na organizację ruchu. Była ona zresztą konsultowana z mieszkańcami, a obecny jej kształt był jedną z pięciu przedstawionych koncepcji.

W ocenie Policji, bezpieczeństwo na elbląskiej starówce nie spadło. -  Nie odnotowaliśmy tam żadnego poważnego zdarzenia drogowego. Z racji nawierzchni i ograniczeń prędkości ruch nie odbywa się tam szybko. Myślę że mieszkańcy przyzwyczaili się do tego rozwiązania i jeżdżą tam ostrożniej, biorąc poprawkę na tych, którzy nie do końca wiedza o zasadzie prawej strony - powiedział nam asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Co na to sami kierowcy? Przyznają, że dla wielu osób takie skrzyżowania to argument do naprawy błotnika.

- Mój kolega jak miał przetarty bok auta to tylko czyhał aż ktoś mu wymusi pierwszeństwo z lewej strony, chyba mu się udało. Ludzie raczej „na czuja” tu jeżdżą. A jak spotka się takich trzech co nie wie kto ma pierwszeństwo, to stoją i tak czekają na to, kto się odważy przejechać - powiedział nam 45 letni Mirosław.

My cwaniactwa nie popieramy. Przypominamy, że na skrzyżowaniach równorzędnych nie ma wyróżnionego pierwszeństwa przejazdu. Jest ono zawsze udzielane pojazdowi z prawej strony.

Jaka jest Wasza opinia na ten temat? Czy obecna organizacja ruchu na starówce się sprawdza?

Mateusz Turczyk

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ pieszy
ponad rok temu ocena: 17%  2
jak dla mnie bardzo dobrze się sprawdza, bo kierowcy nie jeżdżą już tak szybko po ulicach starówki jak wcześniej, a gdyby całe niektóre ulice były z pierszeństwem to by się wcale nie stosowali do ograniczenia 20km/h i tego, że to piesi mają na całym terenie starówki pierszeństwo, nie mówiąc już o tym, że Stary Rynek to deptak a nie ulica
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elef
ponad rok temu ocena: 25%  1
nie sprawdza się - wiele osób wogóle nie wie, że takie przepisy tam obowiązują, a jak wiedzą to ich nie rozumieją. I non stop jest sytuacja, że ustępuję pierwszeństwa a tamten stoi i czeka, aż to ja przejadę. A ostatnio inny kierowca wymusił pierwszeństwo i jeszcze rzucił mi wiązankę przekleństw. Już profilaktycznie prawie zatrzymuję się przed każdym skrzyżowaniem na starówce bo nie wiem co zrobią inni kierowcy, obłęd jakiś.
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.