› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Niemieckie tramwaje już kursują (+ zdjęcia)

› inwestycje drogowe ponad rok temu    5.09.2016
Maciej Markowski
komentarzy 4 ocen 1 / 100%
A A A
5 zdjęćNiemieckie tramwaje już kursują (+ zdjęcia) fot. Maciej Markowski

W marcu 2016 roku do Elbląga trafił pierwszy. Pod koniec kwietnia (z 29 na 30 w nocy) dwa kolejne. Każdy z nich kosztował spółkę Tramwaje Elbląskie 30 tysięcy euro. Mowa o wagonach tramwajowych sprowadzonych z Mülheim (Zagłębie Ruhry) typu Düwag M8C, które - zgodnie z zaplanowanym terminem - wyjechały na tory wraz z końcem okresu wakacyjnego. Można je łatwo rozpoznać, gdyż różnią się nieco barwą od typowych miejskich tramwajów (seledynowe oraz żółte).

Niemieckie wagony wysokopodłowe dwukierunkowe wyprodukowano w 1976 roku. Każdy z nich był modernizowany cyklicznie co kilka lat, ale mimo wszystko wymagały dostosowania do warunków elbląskich. W zakres prac miało wejść chociażby usunięcie niemieckich napisów reklamowych (warunek sprzedaży postawiony przez Niemców), które posiadały dwa wagony. Najważniejsza była jednak zmiana biegunowości, aby w ogóle tramwaje mogły wyjechać na szyny w Elblągu. Dlatego też nie udało się wcześniej puścić w ruch nowo pozyskanych tramwajów.

Oprócz 3 wagonów z Niemiec do Elbląga trafiły również 2 używane z Łodzi typu 805NA (rok produkcji 1989). Zostały one zakupione od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego za 250 tysięcy złotych. W 2005 przeszły kompleksową modernizację, zostały przemalowane na barwy elbląskiej komunikacji oraz zamontowano w nich kasowniki z systemem obsługującym Elbląską Kartę Miejską.

Ponadto spółka uzgodniła warunku sprzedaży 11 zużytych wagonów tramwajowych. Wycofane z użytku wagony trafią do firmy zajmującej się złomem i sprzedażą odpadów z województwa śląskiego. Na sprzedaży Tramwaje Elbląskie zarobią około 240 tysięcy złotych.

Jak podobają Wam się nowe tramwaje?

Zapraszamy do minigalerii zdjęć.

 

ilość zdjęć 5 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 2
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Rykont
ponad rok temu ocena: 100%  4
Tramwaje jak na 40 lat trzymają się dobrze i nie widać rdzy, tak jak na naszych tramwajach. Szkoda tylko ze nie są niskopodłogowe. ale cóż za takie pieniądze nie ma co wymagać ważne że się jeździ i to w miarę wygodnie.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ olololo
ponad rok temu ocena: 50%  3
Dlaczego nie pomyśleli o niepełnosprawnych i kobietach z wózkami czemu one nie sa niskopodłogowe? W dzisiejszych czasach, gdzie bilety sa drogie wszystkie środki transportu zkm powinny być niskopodłogowe i z klimatyzacją.
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xzz
ponad rok temu ocena: 0%  2
brzydko wyglądają i tyle w temacie.!
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kkk
ponad rok temu ocena: 100%  1
30 tys euro za 40 letni wagon? To chyba jakaś pomyłka, może za wszystkie?
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.