› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Niebezpieczny zabytkowy most w Dzierzgonce wkrótce przejdzie remont

› inwestycje drogowe ponad rok temu    24.10.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 2 / 100%
A A A
Niebezpieczny zabytkowy most w Dzierzgonce wkrótce przejdzie remont fot. Pockets Full of Sand

Drogowy most obrotowy w Dzierzgonce (gm. Markusy), doczeka się gruntownego remontu. Przecinający rzekę Dzierzgoń obiekt, znajduje się w tak złym stanie technicznym, że od lipca wprowadzono na nim zakaz poruszania się pojazdów przekraczających 2,5 tony. Po modernizacji mostu, jego nośność zostanie zwiększona do 8 ton. Właśnie ruszył przetarg na wykonawcę remontu.

Znajdujący się w ciągu drogi Karczowiska Górne - Markusy – Marwica most, zalicza się do grupy około 10 mostów obrotowych zachowanych w Polsce. Oprócz niego na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, znajdują się jedynie dwa podobne mosty (w Giżycku oraz Elblągu). Most posiada trzy przęsła. Przęsło od strony Wiśniewa jest przęsłem stałym. Dwa dalsze przęsła są konstrukcją ciągłą obrotową z mechanizmem obrotu na podporze. Jezdnia oraz chodniki są drewniane.

Obrotowy most drogowy w Dzierzgonce powstał przed drugą wojną światową. Dokładna data jego budowy nie jest znana, jednak rodzaj napędu obracania mostu może świadczyć, że mógł on powstać na przełomie XIX i XX w. Stalowy most jest obiektem zabytkowym podlegającym ochronie konserwatorskiej.

Do chwili obecnej zachowały się oba przęsła mostu z przyczółkami i filarami, drewnianą jezdnią i chodnikami, a także zespół koła jezdnego oraz dwa zespoły podpór. Niestety nie zachowało się koło ręczne korbowodu, wprawiające w ruch mechanizm zwodzenia (ten od wielu lat jest nieczynny). Brakuje elementów, część mechanizmów jest zużyta lub zniszczona przez korozję. Praktycznie wygląda to tak, że brak jest możliwości i potrzeby uruchomienia funkcji otwierania mostu.

Stan ogólny obiektu jest bardzo zły. W najgorszym stanie, zagrażającym bezpieczeństwu ruchu samochodowego, jest nawierzchnia drewniana jezdni oraz ruszt jezdni złożony z poprzecznic i podłużnic. Nawierzchnia drewniana jest częściowo zbutwiała i występują lokalne ubytki drewna. Konstrukcja mostu od strony lustra rzeki jest silnie skorodowana.

Wprowadzone latem tego roku ograniczenie nośności mostu (do 2,5 ton) oraz wprowadzone  przewężenie jezdni do szerokości 2,5 metra, nie jest przestrzegane. Przez most nadal przejeżdżają ciągniki rolnicze oraz samochody dostawcze ciężarowe. Prowadzi to do przyspieszonej degradacji mostu i systematycznego uszkadzania drewnianej nawierzchni.

Właściciel mostu - Zarząd Dróg Powiatowych w Elblągu z siedzibą w Pasłęku, postanowił przeprowadzić jego gruntowny remont, mający na celu poprawienie stanu technicznego i estetyki obiektu.

Istniejąca nawierzchnia jezdni i chodników zostanie w całości rozebrana i zastąpiona nową z drewna dębowego. Wykonany zostanie nowy pomost oraz wzmocniona konstrukcja stalowa jezdni, połączona z wymianą zniszczonych elementów na identyczne z zachowaniem charakteru konstrukcji. Konstrukcja stalowa mostu oraz balustrady zostaną oczyszczone i zyskają nowe zabezpieczenie antykorozyjne oraz będą pomalowane na kolor grafitowy. Ponadto zakres prac obejmować będzie remont filara oraz przyczółków poprzez zastosowanie torkretu zbrojonego siatka stalową, z zachowaniem obecnego kształtu oraz wykonanie nowych schodków zejściowych z chodników na poziom terenu.

W tym tygodniu ogłoszony został przetarg na wykonawcę robót.  Prace remontowe mają rozpocząć się po jego wyłonieniu. Roboty potrwają najdalej do końca maja 2013 r. Na czas robót most zostanie zamknięty dla ruchu drogowego. Ruch pieszy zostanie utrzymany.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Mar
ponad rok temu ocena: 0%  1
jakiś objazd?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.