› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Nazwa wiaduktu na Zatorze kością niezgody

› bieżące ponad rok temu    14.09.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 10 ocen 1 / 100%
A A A
Budowa wiaduktu na Zatorze (5 lipca 2018 r.),Budowa wiaduktu na Zatorze (5 lipca 2018 r.), fot. Marcin Mongiałło

Propopozycja prezydenta Elbląga Witolda Wróblewskiego zmierzająca do nadania nazwy dla wiaduktu na Zatorze, którego budowa właśnie zmierza ku końcowi, stała się kością niezgody. Projekt uchwały w tym przedmiocie nie znalazł się w porządku obrad sesji RM, która odbyła się 13 września. Argumentem było to, że próba nadania nazwy dla wiaduktu jest elementem gry politycznej prezydenta. Radni PiS twierdzą, że najlepiej będzie, jeśli o nazwie zadecydują sami elblążanie. 

Przypomnijmy, że prezydent Elbląga Witold Wróblewski przygotował projekt uchwały w sprawie nadania nazwy dla wiaduktu na Zatorze, którego budowa właśnie dobiega końca. Zaproponował nazwę: „Wiadukt 100-lecia Odzyskania Niepodległości”. Argumentował, że pragnął, aby w listopadzie, kiedy elblążanie będą świętować tę ważną dla naszego narodu datę, ta nazwa już funkcjonowała. Złożony przez prezydenta projekt nie został ujęty przez przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Pruszaka do porządku obrad sesji, która odbyła się 13 września (czwartek).

Chyba pan prezydent nie słuchał, co działo się na sesji 28 czerwca. 28 czerwca Rada Miasta nie wycofała z porządku obrad tego projektu, tylko przegłosowała go negatywnie, odrzuciła ten pomysł  nadania nazwy wiaduktowi. Ja argumentowałem to bardzo krótko: nie chcemy, żeby na tym wiadukcie – który skądinąd jest bardzo potrzebny mieszkańcom, pomijajac bardzo wysokie koszty – żeby pan Wróblewski robił sobie kampanie wyborczą, korzystając z bardzo ważnej patriotycznej rocznicy 100-lecia odzyskania niepodległości, i z tego powodu większość radnych odrzuciła ten projekt. Ja przypomnę, ze statut miasta, ogłoszony w dzienniku urzędowym, mówi że przewodniczący na wniosek radnego zarządza powtórzenie głosowania jakiejś uchwały tylko i wyłacznie w przypadku, gdy w wyniku głosowania nie uwzględniono wszystkich głosów radnych biorących udział w głosowaniu i wniosek musi być od razu na tej sesji przegosowany. To byłoby ponowne głosowanie tej samej uchwały, dlatego ja jej nie uwzględniłem w porządku dzisiejszej sesji, gdyż ona została odrzucona. Gdyby była wycofana, to moglibyśmy do niej wrócić 

– wskazywał przewodniczący RM w Elblągu Marek Pruszak na konferencji PiS-u, która została zorganizowana tuż przed posiedzeniem rady.

Radni Prawa i Sprawiedliwości argumentowali, że zabiegi prezydenta zmierzające do nadania nazwy wiaduktowi stanowią element gry politycznej. Twierdzili, że najlepiej będzie, jeżeli elblażanie sami o niej zadecydują w plebiscycie. 

Innego zdania jest prezydent Elbląga, który podnosi, że nie ujęcie do porządku obrad prezydenckiego projektu uchwały przez przewodniczącego Rady Miejskiej w Elblągu Marka Pruszaka stanowi złamanie Statutu Miasta Elbląga. 

Niestety złożony przeze mnie projekt nie został ujęty przez przewodniczącego Rady Miejskiej Marka Pruszaka do porządku obrad najbliższej sesji, łamiąc tym samym Statut Miasta Elbląga. Zgodnie z posiadaną przeze mnie opinią prawną na mocy §24 ust 8 Regulaminu Rady Miejskiej, który stanowi załącznik do Statutu, Przewodniczący zobowiązany jest wprowadzić dany projekt do porządku obrad na najbliższej sesji, jeśli wpłynął on do Rady co najmniej 7 dni przed jej rozpoczęciem. Z przepisu tego wynika, iż jeżeli warunek ten został spełniony to projekt uchwały złożony przeze mnie winien zostać poddany pod głosowanie organu stanowiącego. Tak się jednak nie stało. Widocznie pan Marek Pruszak uważa, że jego prawo nie obowiązuje i jest ponad nie. Zresztą nie pierwszy raz je łamie, jako przewodniczący Rady Miejskiej. Przypomnę choćby głosowania nad uchwałami, które uchylone zostały przez organy nadzorcze z uwagi na naruszenie prawa, w tym ostatnią uchwałę w sprawie wieloletniej prognozy finansowej, czy uchwały absolutoryjne, które już po raz drugi są jawnym łamaniem prawa i manifestacją polityczną

– twierdzi prezydent Elbląga.

Włodarz naszego miasta odniósł się również do głosowań na uchwałami dotyczącymi absolutorium, które odbyły się na czerwcowej sesji.

Jeśli chodzi o ostatnie głosowania nad uchwałami absolutoryjnymi, które miały miejsce podczas czerwcowej sesji, to tak, jak Państwo pamiętają procedowane one były niezgodnie z prawem z uwagi na brak koniecznej opinii komisji rewizyjnej. W lipcu br. zwróciłem się do pana premiera Mateusza Morawieckiego i wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego o upomnienie organu stanowiącego Gminy Miasta Elbląg celem wyeliminowania ponownych naruszeń w przyszłości. Pan premier nadał tej sprawie bieg. Aktualnie trwa postępowanie, które prowadzi Regionalna Izba Obrachunkowa. Pan Przewodniczący został wezwany do wyjaśnień w sprawie przyczyn braku opinii Komisji Regionalnej o wykonaniu budżetu za rok 2017 i wniosku Komisji w sprawie udzielenia bądź nieudzielenia absolutorium oraz przesłania wyciągu z protokołu sesji i informacji na temat uchwały w sprawie absolutorium. Dziwię się więc, że po raz kolejny Pan przewodniczący świadomie łamie prawo.

– wskazywał prezydent na konferencji, która odbyła się w przeddzień (12 września) posiedzenia rady miejskiej. 

Nasuwa się pytanie, czy radni PiS specjalnie czekają z nazwą, aby po ewentualnej wygranej nadać wiaduktowi własną?

– pytał wówczas.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 2
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ zorro
ponad rok temu ocena: 33%  10
proponuję wiadukt misia puchatka:)
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Małgośka
ponad rok temu ocena: 0%  9
Panie Wróblewski, każdy rozsądny elblążanin wie , ze zbudował pan za ogromną kasę ten bubel i otwiera go przed wyborami , żeby zwiększyć swoją szansę wyborczą , ale to właśnie taką lekką lekką ręką , jaką wydawał pan pieniądze z naszych podatków pogrążyła pana . A nazwa tego budowlanego bubla nie musi nosić żadnej nazwy , tak jak tu ktoś już wspomniał !!!!!!
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Zatorzanin
ponad rok temu ocena: 0%  8
Wiadukt wiaduktem, ale dlaczego rondo za torami jest asymetryczne do drogi. Jakiś ślepy je wykonywal czy projektant dał d...
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ jasio
ponad rok temu ocena: 0%  7
nazwać wiadukt piramidą Wróblewskiego
odpowiedz oceń komentarz 0 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 7%  6
a może wiadukt Wróblewskiego lub "Bubel Wróblewskiego"taka sama durnota jak "Kładka Uni europejskiej bez chodnika ,ścieżki rowerowej.Ten wiadukt taki sam bubel dodatkowo tunel dla pieszych ,trzeba było zrobić tunel dla wszystkich taniej by wyszło
odpowiedz oceń komentarz 1 13
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sekta pis
ponad rok temu ocena: 80%  5
jak by zaproponowal lecha kaczynskiego to wszyscy oddrazu by staneli i byli by za ze ich bog patronem bedzie , popatrzcie sie z boku jak ci pisiory sie zachowują zero wlasnego zdania tylko robia to co im ten pajac maly kaze
odpowiedz oceń komentarz 12 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wróblewski zachowuje sie jak dziecko....
ponad rok temu ocena: 14%  4
..któremu zabrano zabawki. Rozhisteryzowany komuch płacze i drze koty, bo kampanii wyborczej na tym nie zrobi. Wiadukt zbudowany z naszych podatników pieniędzy chciał zawłaszczyc w poczet kampanii. O nie chłopie, Twój nczas minął, jeszcze tylko półtora miesiąca komucha na urzędzie. Wiadukt powinien nazwę nosić taka , jaką Elblążanie w plebiscycie zgłoszą , poprzez pózniejsze głosowanie.
odpowiedz oceń komentarz 2 12
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Miszkurka2000
ponad rok temu ocena: 43%  3
Czy wiadukt musi mieć nazwę?
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Seba
ponad rok temu ocena: 50% 2
Nie musi, ale może :)
~ Luna
ponad rok temu ocena: 73%  1
To po prostu głupi, tępy chłopski upór PiS by nie dać Wróblewskiemu szansy pełnego politycznego skorzystania ze zrealizowanej obietnicy wyborczej. Sukces, ale nie Pruszaka, Wilka czy innego tam.... Lońka. I jak tu traktować serio wezwania Morawieckiego: "W 100 rocznicę niepodległości idźmy razem, bez podziałów...." Z kim i dokąd? Mi po drodze na zachód, a PiS-owi na Białoruś
odpowiedz oceń komentarz 19 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.