› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Nasza debata. Jak uzdrowić miejską komunikację w Elblągu?

› bieżące ponad rok temu    9.10.2014
Marcin Pszczółkowski
komentarzy 22 ocen 10 / 70%
A A A
Nasza debata. Jak uzdrowić miejską komunikację w Elblągu? fot. Bartłomiej Ryś

Niedawno publikowaliśmy informacje na temat kiepskiej kondycji komunikacji miejskiej w Elblągu. Sukcesywnie, od wielu lat, ilość mieszkańców korzystających z autobusów i tramwajów spada. Nawet mimo obniżki cen biletów. Jak więc uzdrowić komunikację miejską w naszym mieście?

Sprawna Komunikacja Miejska jest istotnym elementem każdego europejskiego miasta. Dobrze zorganizowany transport publiczny ułatwia podróżowanie po mieście. Niestety analizując raporty ilustrujące spadek ilości pasażerów można śmiało stwierdzić, że komunikacja miejska w Elblągu przeżywa duży kryzys.

- Mimo podjętych działań mających na celu podniesienie poziomu nowoczesności elbląskiej komunikacji miejskiej (wyższy standard komunikacji autobusowej, zwiększenie ilości wiat przystankowych, dynamiczna informacja pasażerska) nie zanotowano zwiększenia ilości pasażerów – uważa Robert Turlej, radny miejski. - Przeprowadzone działania to dobry początek zmian, które muszą nastąpić w transporcie miejskim. Potrzebujemy długofalowej strategii, aby każdy mieszkaniec mógł sprawnie podróżować po naszym mieście.

Komunikacja miejska musi być tańsza dla budżetu miasta (obecnie to ok. 20 mln zł), a także każdego mieszkańca. Musimy dążyć do obniżania kosztów, bez podnoszenia cen biletów. Pamiętać jednak trzeba, że obniżka kosztów nie może spowodować zmniejszenia jakości transportu.

- System EKM, który zakupiony został jeszcze za rządów prezydenta Słoniny za bagatela 5,5 mln zł nie jest obecnie wykorzystywany w 100% swoich możliwości. Wielokrotnie mówiono, że dzięki niemu będą dokładnie znane zapełnienia pojazdów, co pozwoli na dokonanie korekt w częstotliwości kursowania pod obecne warunki. Dzięki zebranym danym podjęte powinny zostać również kroki mające na celu przetrasowanie obecnych linii autobusowych. O efekcie „jazdy stadami” mówi się od dawna, ale do tej pory Zarząd Komunikacji Miejskiej nic z tym nie zrobił – dodaje Robert Turlej. - Komunikacja miejska nie może być dobrem luksusowym, dlatego musimy usprawnić transport w taki sposób, aby każdy mieszkaniec mógł tanio, szybko i sprawnie dojechać do celu. Mam nadzieję, że teraz, gdy zakończyły się remonty i komunikacja tramwajowa funkcjonuje już bez przeszkód, opisane przeze mnie propozycje będą wdrażane w życie.

Innym, ale równie istotnym zagadnieniem jest przyjrzenie się obecnemu cennikowi, który w żaden sposób nie preferuje podróży przesiadkowych oraz krótkodystansowych.

- Jestem w posiadaniu opracowania z 2009 roku, w którym przedstawiony jest plan rozwoju sieci drogowej z uwzględnieniem transportu zbiorowego dla miasta Elbląg – mówi radny.

Z przeprowadzonych badań wynika, że spora grupa mieszkańców nie korzysta z komunikacji miejskiej na krótkich przejazdach głównie ze względu na wysokie ceny biletów. Dlatego też zasadnym wydaje się wprowadzenie opłat w zależności od ilości przejechanych przystanków.

- Dobrze, że rozpoczęta została przez elblag.net dyskusja na temat elbląskiej komunikacji miejskiej, oby tylko przedstawiane pomysły zostały wprowadzone w życie – mówi Robert Turlej.

Zachęcamy do dyskusji na temat uzdrowienia komunikacji miejskiej w naszym mieście. Czekamy na Wasze głosy, opinie, pomysły pod adresem: redakcja@elblag.net.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (22)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ wniosek
ponad rok temu ocena: 100%  22
Skoro wpływy za bilety stanowią 1/3 całego dochodu, to najlepiej niech będzie darmowa całkiem. To wtedy sie wszystkim opłaci.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ antyt
ponad rok temu ocena: 78%  21
Zabawne, że TEN radny z PO (Turlej) chce obniżenia cen biletów - za poprzedniej kadencji, przed referendum GŁOSOWAŁ ZA DUŻĄ PODWYŻKĄ!!! To właśnie dzięki m.in. temu radnemu płaciliśmy więcej za bilety i wprowadzone zostały nietrafione bilety wielo przejazdowe!!! dziękujemy panie turlej - 16 listopada nie zagłosujemy na takie "chorągiewki" !!!
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ZKM
ponad rok temu ocena: 17%  20
Jak to zrobiono w Gdańsku. Podniesiono ceny biletów jednorazowych(ostro w górę, jednocześnie radykalnie obniżając cenę biletów miesięcznych - do równowartości ceny 20 biletów normalnych (czyli jak u nas było by to 56 zł). Przez pierwsze dwa lata budżet miasta ostro dopłacał do zbiorkomu, w trzecim roku masowa sprzedaż tanich biletów miesięcznych zbilansowała wszelkie obniżki i dotacja do ich zbiorkomu wróciła do poprzedniego poziomu. Teraz maja tłumy w komunikacji, mniejszy ruch samochodów na ulicach, przy okazji więcej rowerów na mieście i poprawione środowisko życia. Ludzie umią liczyć i jak im wyjdzie że zbiorkom jest tańszy, szybki, wygodny to zagłosują nogami. Czy to możliwe w naszym Ebowie - pewnie tak, ale nie można się bać.
odpowiedz oceń komentarz 2 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nicktm
ponad rok temu ocena: 100% 19
skąd masz takie info? pytam bo trochę się to nie zgadza z cennikiem gdańskim - http://www.ztm.gda.pl/hmvc/ind... . mniejszy ruch samochodów - dawno nie byleś w Gadńsku i wspomnienia się zatarły :P poza tym - pamiętaj o euro 2014, za którym poszły OGROMNE pieniądze...
~ trek
ponad rok temu ocena: 90%  18
zadziwiające jak niewiele trzeba politykowi aby zamydlić oczy - kilka okrągłych zdań które tak naprawdę nic nie wnoszą, ale ładnie wyglądają... gość nie ma żadnego pomysłu - no chyba że na dorwanie się do diety radnego. KIEŁBASA WYBORCZA FRUWA W POWIETRZU - oby wybory już minęły :P
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 80%  17
ZKM do rozwałki!!!W naszym mieście nie potrzebny taki twór,banda biurokratów!
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Świadek
ponad rok temu ocena: 100%  16
@~Ciekawostka historyczna: W tamtych czasach był centralny rozdzielnik w zrzeszeniu transportu w Warszawie. Tam decydowano jaki tabor i w jakiej ilości dane przedsiębiorstwo komunikacyjne otrzyma bo nie można było iść do fabryki i sobie kupić autobus lub tramwaj.
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Ciekawostka historyczna.
ponad rok temu ocena: 43%  15
Zastanawiające jest to, czemu w latach PRL do lat póżych 90siatych XX wieku, nie było w Elblągu autobusów przegubowych IKARUS ani tramwajów KONSTAL 3N. Co na to wszech wiedzący spc od wszustkiego mister G. z ZKM? Da odpowiedz?
odpowiedz oceń komentarz 3 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bodek
ponad rok temu 14
A w późnych latach 90. i następnych autobusy przegubowe w Elblągu były?
~ w z
ponad rok temu ocena: 0%  13
-dlaczego niema takich normalnych autobusów jak na załączonym zdjęciu ???
odpowiedz oceń komentarz 0 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Krzyś
ponad rok temu ocena: 94%  12
Jeżeli nie odsuniemy nieudacznika Wilka od władzy to wkrótce cały Elbląg będzie bankrutem. Pamiętajmy Elsin, MPO, szpital Miejski, komunikacja miejska!!!!!! Co dalej????
odpowiedz oceń komentarz 16 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ wyborca
ponad rok temu ocena: 62%  11
Lubię Pana Turleja - bardzo pracowity Radny ,dobrze ,ze kandyduje .Trzymam kciuki za Adamowicz i Kosecką
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nicktm
ponad rok temu ocena: 87%  10
Pan Turlej proponuje bardzo ciekawe "rozwiązanie" - "Komunikacja miejska tańsza dla budżetu miasta, a także każdego mieszkańca. Musimy dążyć do obniżania kosztów, bez podnoszenia cen biletów" - wnioskować by można że radny proponuje OSZCZĘDNOŚCI (cięcia komunikacji).... Ale to tylko pozór bo: "obniżka kosztów nie może spowodować zmniejszenia jakości transportu" zatem nie chodzi o ograniczanie komunikacji a o... no właśnie, O CO CHODZI? Chyba o WYBORY :P
odpowiedz oceń komentarz 13 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Turlej nawrócony?
ponad rok temu ocena: 80% 9
Toż to szok, ze się chłopina nawrócił . Lepiej pużno niz wcale.
~ czytaj ze zrozumieniem
ponad rok temu ocena: 79% 8
obniżenie kosztów to sensowne połaczenia. Jaki sens ma gdy jeden autobus jedzie za drugim ta sama trasą? a nastepny jedzie za 30 minut. Gdyby zlikwidować jazdę stadami mielibyśmy zwiększoną częstotliwość. Więcej osób pewnie zaczęłoby jeździć komunikacją miejską. Wówczas byłby większy wpływ z biletów a co za tym idze MNIEJSZE dopłaty z budżetu miasta. Nowy cennik biletów (podany przykład biletów przystankowych) to również zwiększenie ilości nowych podróżnych, których nie było na krótkich trasach (bo się to nie opłacało) czyli to również zwiększenie ilości sprzedanych biletów
oceń komentarz 11 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nicktm
ponad rok temu ocena: 67% 7
do "czytaj ze zrozumieniem" - jakie (różne) linie jeżdżą dokładnie tą samą trasą "w stadach"? Sprecyzuj to, bo faktem jest że trasa niektórych linii pokrywa się ALE TYLKO NA OKREŚLONYM ODCINKU. Jeśli zatem proponujesz mieszkańcom Zawady zlikwidowanie np. 8 lub 9 (bo ich trasa pokrywa się na Odrodzenia i Dąbka) to życzę powodzenia, bo nikt się na to nie zgodzi... Wyrazy uznania za zdolności prekognicji...
~ do nicktm
ponad rok temu ocena: 50% 6
Przecież nie chodzi o likwidację, o czym ty piszesz człowieku. Jadąc do miasta z Zawady mam 8,9,11 (nie licze tramwajów). Okazuje się, że 8,9,11 jadą jeden za drugim a później masz długo długo nic. Ich trasy się w większości pokrywają więc nie powinny jechać stadami
~ nicktm
ponad rok temu ocena: 90% 5
do czytaj ze zrozumieniem - z twojej wypowiedzi można zrozumieć że chcesz likwidować linie które jadą tą samą trasą - podałem przykładem pierwszy z brzegu bo mieszkam w tej okolicy. piszesz że 8,9 i 11 maja tę samą trasę - a to jest NIEPRAWDA, sprawdź dokładnie na mapie...
~ Jak uzdrowić miejską komunikację w Elblągu?
ponad rok temu ocena: 100%  4
1-Wypieprzyć cały zarząd , znajomych pociotków po rodzinie zatródnionych , wraz z tym niedorzecznikiem G.co to się na wszystkim zna tylko nie na komunikacji miejskiej. 2-Zlikwidować ZKM, nie potrzebna spółka z.o.o generująca tylko koszty na darmozjadów (patrz:punkt 1). 3Wzorem innych miast, powołać spółke miejską MPK, której bedzie łatwiej sięgnąć po fundusze unijne, które nie bedą przejedzone przez biurwy.
odpowiedz oceń komentarz 18 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ -ZATO
ponad rok temu ocena: 100%  3
Zmienić trasy linni komunikacji miejskiej dlaczego niema dojazdu do L clerka szpitala miejskiego , wojskowego , Kauflandu,Cerfura to są newralgiczne miejsca w Elblągu gdzie emeryci korzystają nosząc siaty setki metrów do przystanków a komunikacji jak niema tak niema Kto wymyślił pętlę na ,,Łódzkiej,,strach wsiadać wieczorem a do 8i 19 trzeba ,,biec,, przez całe osiedle ale tylko do soboty- to nikt nie jest zainteresowany komunikacją miejską
odpowiedz oceń komentarz 10 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Y.
ponad rok temu ocena: 100%  2
Zmiana cen biletów 2.40 -> 3.00 -> 2.80 to jest podwyżka, a nie obniżka...
odpowiedz oceń komentarz 10 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zgadzam się
ponad rok temu ocena: 100%  1
Dobrze facet gada. Jazda stadami to norma w Elblągu. Częstotliwość taka, że 30 minut trzeba czekać na autobus aby dojechać do centrum. Nie wystarczy postawić tablic elektronicznych, aby ściągnąć pasażerów
odpowiedz oceń komentarz 15 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.