› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Na Pocztowej ruszyły prace archeologiczne

› inwestycje drogowe ponad rok temu    10.08.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Na Pocztowej ruszyły prace archeologiczne fot. Konrad Kosacz

Dziś rozpoczęły się badania archeologiczne na skraju ul. Pocztowej i Placu Słowiańskiego, w miejscu, gdzie podczas przebudowy drogi nr 503 odkopano zabytkowy bastion. Prace mają potrwać do końca miesiąca. - Dzisiaj porządkujemy teren, usuwamy gruz. Rozpoczęliśmy odsłanianie posadzki ceglanej, której się spodziewaliśmy. - mówi Grażyna Nawrolska, archeolog nadzorująca budowę 503.

Ekspertyzy bastionu wykonał dr Maciej Małachowicz z Wrocławia, który jest rzeczoznawcą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, specjalizującym się w fortyfikacjach, głó wnie nowożytnych.
- Doktor Małachowicz  stwierdził, że odkryte mury to cenny i interesujący obiekt - bastion z XVI wieku w stylu starowłoskim, tak zwana piatta forma - dodaje Grażyna Nawrolska.
 
W najbliższych dniach archeolodzy będą wyjaśniali i odsłaniali jeszcze kilka miejsc. Współpracują z konserwatorem zabytków, pracownikami Zarządu Dróg.
- Postaramy się jak najszybciej zakończyć prace, tak, by budowlańcy mogli kontynuować prace przy 503. Liczę, że skończymy do końca sierpnia - uzupełnia dr Nawrolska.

Przypomnijmy, że ponad 2 tygodnie temu prace drogowe przy budowie torowiska na ul. Pocztowej zostały wstrzymane. Powodem było odkrycie przez robotników kilkusetletnich fortyfikacji pochodzących z systemu obronnego Elbląga. Więcej na ten temat w naszym wcześniejszym materiale.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ helena
ponad rok temu ocena: 0%  1
dinozaury odkopujo zamiast ulice zdrobić.... archeologi @#%$
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.