› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Na którą oś powinniśmy zakładać lepsze opony? Poznaj odpowiedzi na to i inne pytania dotyczące wymiany opon!

› bieżące ponad rok temu    1.10.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na którą oś powinniśmy zakładać lepsze opony? Poznaj odpowiedzi na to i inne pytania dotyczące wymiany opon!

Odpowiednio zadbane, regularnie wymieniane opony to jeden z kluczy do tego, by czuć i zachowywać się na drodze po prostu w sposób bezpieczny. Powoli zbliża się do nas sezon zimowy, stąd miliony kierowców zdecydują się w naszym kraju na wymianę opon. Oto odpowiedzi na kilka najważniejszych pytań, które w tym czasie mogą sobie oni zadawać – w końcu wymiana opon oraz dbanie o nie nie jest takie proste, jak wydaje się przynajmniej części osób.

Na którą oś powinniśmy zakładać lepsze opony?

Często zdarza się tak, że nie stać nas na to, by zakupić komplet nowych opon. W takim przypadku musimy zdecydować się, czy nowe opony powędrują na przednią, czy na tylną oś. Wiele osób, w tym gronie niestety znajdują się również niektórzy wulkanizatorzy, uważa, że nowe opony powinny powędrować na tę oś, która odpowiada za napęd pojazdu. W większości przypadku jest to oś przednia – jest to jednak podejście błędne.

Zawsze nowe opony powinny znaleźć się na osi tylnej. Wynika to z następującego faktu – to tylne koła odpowiadają za odpowiedni tor jazdy naszego pojazdu, co jest kluczowe podczas bezpiecznego prowadzenia naszego samochodu.

https://www.oponyprofi.pl

Wyjątkiem są samochody, które posiadają napęd na cztery koła. W ich przypadku powinniśmy zdecydować się zawsze na wymianę czterech opon. Powodem tego jest szybsze zużywanie się naprawdę drogich elementów składających się na system przeniesienia napędu. Szybsze zużycie będzie występować w momencie, gdy moment obrotowy kół jest inny. Ten zaś najczęściej jest przyczyną różnicy w wysokości bieżnika na oponach na poszczególnych osiach, nawet jeżeli różnica ta jest stosunkowo niewielka.

Wyważanie kół – nigdy o nim nie zapominajmy!

Na wyważanie kół powinniśmy decydować się naprawdę często – po naprawach któregoś koła, przed zamontowaniem nowego lub po prostu innego kompletu opon czy nawet przed montażem nowych felg.

Samochody mogą posiadać problemy z wyważeniem kół nawet po wjeździe na większe nierówności, ponieważ nawet w tak błahej sytuacji może urwać się jeden z obciążników. W przypadku nowych opon pamiętajmy o tym, że produkcyjnie nie są one idealnie wyważone, nawet jeżeli decydujemy się na opony naprawdę wysokiej klasy. Pamiętajmy również o wyważaniu opon regularnie, raz w roku, jeżeli zdecydowaliśmy się na ogumienie całoroczne, którego nie trzeba wymieniać co sezon.

Zazwyczaj wyważanie kół nie jest drogie lub po prostu wliczane jest w usługę wymiany ogumienia na inne. Jeżeli jednak zaczyna się sezon, taki, który pojawi się w Polsce, gdy pojawi się pierwszy, prawdopodobnie zaskakujący wszystkich śnieg, popyt na usługi wymiany kół będzie tak duży, że pojawi się wiele firm wulkanizatorskich, które działają tylko w tym okresie i niekoniecznie możemy zaliczyć je do tych, które oferują usługi profesjonalne.

W takich przypadkach warto zwracać uwagę na pracę wulkanizatorów i upewnić się, że opony zostały wyważone. Oczywiście zawsze zalecamy korzystanie z usług firm sprawdzonych – albo przez nas, albo przez kogoś z naszych znajomych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że gdy śnieg nas zaskoczy, możemy decydować się na usługi tam, gdzie akurat pracownicy posiadają jeszcze wolne moce przerobowe.

Objawem niewyważenia kół jest drżenie pojazdu, wraz z kierownicą. Niewłaściwe będzie zużywał się bieżnik na naszych oponach, szybciej również będą zużywać się takie elementy pojazdu, jak łożyska kół czy amortyzatory.

To oczywiście naraża nas na dodatkowe koszty, lecz pamiętajmy o tym, że niewyważone koła to gorsza sterowność i mniejsza przyczepność kół (wydłuża się droga naszego hamowania), przez co niekorzystanie wpływa to na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Rotowanie opon – czy to konieczność?

Oczywiście nie, lecz pamiętajmy, że zdecydowanie się na nie to i oszczędność, i wzrost naszego bezpieczeństwa na drodze. Celem rotowania opon jest oczywiście sprawienie, by bieżnik na nich zużywał się jak najbardziej równomiernie.

W przypadku koła zapasowego jest to oczywiste, powinniśmy decydować się na jego rotowanie, ponieważ w przypadku awarii innego z kół może się okazać, że to zapasowe posiada znacznie mniej zużyty bieżnik, co nie jest wskazane.

Pamiętajmy również o tym, że opony na osi napędowej zużywają się znacznie szybciej niż te na osi nienapędowe – one również powinny rotować.

W przypadku rotowania opon powinniśmy stawiać na rekomendacje producenta auta oraz najczęściej zostawić to specjalistom. Jeżeli posiadamy ogumienie z bieżnikiem asymetrycznym, inaczej będzie się rotowało takimi oponami – w takim przypadku pomogą nam właśnie doświadczeni wulkanizatorzy. Pamiętajmy, że różnica w wysokości bieżnika na poszczególnych oponach zmniejsza nasze bezpieczeństwo na drodze.

Jeżeli ze względu na zbliżającą się zimę poszukujecie odpowiednich opon zimowych, koniecznie sprawdźcie ofertę sklepu Oponyprofi.pl – posiadają oni naprawdę bogatą ofertę opon w znakomitych cenach. W razie jakichkolwiek problemów z doborem służyć Wam będzie profesjonalna obsługa, która odpowie na pytania i doradzi, na jakie opony warto postawić. Pamiętajcie, że nowe opony dostosowane do konkretnej pory roku to jeden z kluczy do bezpieczeństwa na drodze!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.