› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Na drogach ma być bezpieczniej. Kierowcy za rażące naruszenie prędkości stracą prawko?

› bieżące ponad rok temu    10.01.2013
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Na drogach ma być bezpieczniej. Kierowcy za rażące naruszenie prędkości stracą prawko? fot. Konrad Kosacz

Rząd pracuje nad wdrożeniem Narodowego Programu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na lata 2013-2020. Jego celem jest ograniczenie w ciągu najbliższych 8 lat liczby zabitych na drogach o połowę i rannych o 40%.

Program zakłada, że w najbliższych trzech latach zmodernizowanych zostanie 6000 km dróg będących w zarządzie samorządów. Ponadto planowane jest oddanie 809 km nowych autostrad i dróg ekspresowych. Tylko w 2013 r. na inwestycje drogowe na drogach krajowych ma być  wydanych 18 mld zł, w tym 565 mln zł na remonty i przebudowy.

NPBRD będzie się również koncentrował m.in. na zapewnieniu racjonalnego oznakowania dróg.
- Będziemy wprowadzali zmiany w kodeksie wykroczeń, tak aby związać odpowiedzialność za oznakowanie drogi z zarządcą drogi, wydamy instrukcję racjonalnego stosowania ograniczeń prędkości. Pierwsze półrocze 2013 to będzie audyt przeprowadzony na wszystkich drogach, jeśli chodzi o lokalne ograniczenie prędkości – mówił wczoraj Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Sławomir Nowak podczas wspólnej konferencji z Ministrem Spraw Wewnętrznych Jackiem Cichockim.

Część nadzoru nad ruchem drogowym, w związku z uruchomieniem Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym została przekazana do Inspekcji Transportu Drogowego. Zwolnione w ten sposób etaty w policji, poprawiają bezpieczeństwo w innych nadzorowanych przez policję obszarach. Będzie również zwiększana ochrona pieszego i rozpocznie się dyskusja nad możliwością odbierania praw jazdy za rażące naruszenie prędkości.

Działania w zakresie ratownictwa obejmują m.in. wprowadzenie jednolitego standardu ratownictwa na autostradach zarządzanych przez różnych operatorów oraz rozszerzenie praktycznego egzaminu z pierwszej pomocy podczas egzaminu na prawo jazdy.

Minister Sławomir Nowak poinformował, że działania edukacyjne obejmą m.in. nowe sposoby zdawania egzaminów na prawo jazdy, wprowadzenie nowych kategorii prawa jazdy dla motocykli, stopniujące prawo kierowania tzw. ciężkimi motocyklami oraz szkolenia z zasad uspokajania ruchu i kampanie społeczne. Zostaną także przygotowane materiały edukacyjne dla nauczycieli do przeprowadzania zajęć o bezpieczeństwie ruchu drogowego.

Głównym celem NPBRD jest ograniczenie do 2020 r. liczby zabitych o 50% - nie więcej niż 2000 ofiar śmiertelnych i ograniczenie liczby ciężko rannych o 40% - nie więcej niż 5600 ciężko rannych. Program został już przyjęty przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Jego projekt można pobrać na stronie www.ocenprogrambrd.pl. Tam też można odnieść się do lokalizacji fotoradarów.

W Polsce łączne koszty wypadków drogowych w 2011 r. zostały oszacowane przez Instytut Badawczy Dróg i Mostów na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na ponad 20 mld zł.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.