› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie OC?

› bieżące ponad rok temu    12.09.2019
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Na co zwracać uwagę wybierając ubezpieczenie OC?

Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Liczba aktywnych takich polis wynosiła na koniec 2018 roku, według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, 24,6 miliona sztuk. Jeśli posiadasz pojazd mechaniczny, bez względu na to, w jakim jest on stanie, musisz zakupić dla niego komunikacyjne OC. Pytanie jednak – czym powinieneś się kierować, wybierając takie ubezpieczenie?

Komunikacyjne OC – co jest najważniejsze?

Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy zakład ubezpieczeń musi zapewnić dokładnie ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) obowiązują również dokładnie te same sumy gwarancyjne. Ile one wynoszą? Od 31 grudnia 2018 roku 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych – sumy te dotyczą jednego zdarzenia, a nie jednego poszkodowanego. Skoro jednak zakres ubezpieczenia jest zawsze taki sam, to czy powinieneś kierować się przy wyborze TU wyłącznie ceną? Nie tylko. Pomimo identycznego zakresu o jakości oferty świadczyć może wiele innych czynników, z których być może jeszcze nie zdajesz sobie sprawy. Zwróć również uwagę na:

 • Zasady naliczania zniżek, czyli system bonus-malus. Może mieć on różne zasady. W jednym towarzystwie możesz wypracować maksymalne zniżki w ciągu 3 lat, a w innym może to trwać 2-3 razy dłużej. Oczywiście zasady te mogą się zmieniać. Interesować cię powinno również to, jak długi okres historii ubezpieczeniowej bierze pod uwagę dane TU przy kalkulacji OC. Czy chcesz, żeby szkoda spowodowana 9 lat temu w dalszym ciągu powodowała, że płacisz więcej za OC? Ważne może być dla ciebie to, co się dzieje w przypadku, gdy przez pewien czas nie będziesz ubezpieczać żadnego pojazdu. Możliwe, że przerwa w OC może spowodować całkowitą utratę zniżek, ale to również zależy od danego TU.
 • BLS – mimo tego, że system bezpośredniej likwidacji szkody wprowadzono w Polsce w 2015 roku, w dalszym ciągu nie wszystkie TU oferują polisę z BLS. Możesz to sprawdzić np. w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Co to właściwie daje? Otóż jeśli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu, to mając BLS, możesz szkodę zgłosić do swojego TU, a nie wyłącznie do zakładu ubezpieczeń sprawcy.
 • Zaniżone odszkodowania OC – w sieci można znaleźć informacje, że nawet zdecydowana większość odszkodowań wypłacanych poszkodowanym jest zaniżona. Warto sprawdzić, czy interesujące cię towarzystwo ubezpieczeniowe jest często wymieniane przez poszkodowanych jako właśnie to, które wypłaciło zaniżone odszkodowanie. W Polsce działają firmy, które zajmują się pomaganiem poszkodowanym w uzyskiwaniu odszkodowań, które są adekwatne do szkody. Przykładem może być Fundusz Odszkodowań.
 • Cena ubezpieczenia w pakiecie – jeśli interesuje cię zakup więcej niż tylko jednej polisy, to weź pod uwagę, ile zapłacisz za pakiet ubezpieczeń np. z dobrowolnym autocasco czy również z NNW. Możliwe, że dane TU ma niską cenę za samo OC, ale już w zupełnie innym zakładzie ubezpieczeń tańszy okaże się pakiet polis.
 • Sprawdzony zakład ubezpieczeń – w danym towarzystwie korzystasz już z ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia mieszkania czy jakiegokolwiek innego? Po pierwsze – prawdopodobnie zakup kolejnego ubezpieczenia będzie się wiązać ze zniżką. Po drugie – jeśli dotychczasowa współpraca z TU układa się dobrze, to nie ma powodów do tego, aby decydować się na inny zakład ubezpieczeń.
 • Kiedy zwyżka na OC – TU naliczają cenę ubezpieczenia, biorąc pod uwagę różne czynniki. Np. w jednym zakładzie ubezpieczeń zwyżka za czas posiadania prawa jazdy będzie naliczana przed 2 lata od dnia zdobycia uprawnień, a w innym przez 3 lata. W jednym TU zwyżka za wiek pojawi się do 24. roku życia posiadacza pojazdu, a w innym do 26. To ważne czynniki, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia.

Jak widzisz, cena OC to nie jedyny czynnik. Stawka otrzymana w kalkulatorze powinna być tylko jedynym z wielu argumentów przemawiających za skorzystaniem lub nie z oferty danego zakładu ubezpieczeń.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.