› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Most unijny uszkodzony. Czy jest zagrożeniem dla kierowców?

› bieżące ponad rok temu    28.12.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 3 ocen 6 / 100%
A A A
Most unijny uszkodzony. Czy jest zagrożeniem dla kierowców? fot. Konrad Kosacz

Kilka dni temu otrzymaliśmy telefon od naszego Czytelnika, który zwrócił nam uwagę na most unijny w ciągu Trasy Unii Europejskiej. Według naszego rozmówcy ta stosunkowo świeża budowa musi zostać wyremontowana, podobnie jak wiadukt kilkaset metrów dalej w kierunku DK7. Postanowiliśmy sprawdzić tę informację.

Kierowcy, którzy podróżują przez most unijny, mogą poczuć, że coś jest nie tak. Zawieszenie pojazdów pracuje mocniej i głośniej w dwóch miejscach: przy zjeździe z mostu w kierunku miasta oraz przy zjeździe w kierunku Nowodworskiej. W obu przypadkach, jak ustaliliśmy w Urzędzie Miejskim w Elbląg, uszkodzone są tak zwane dylatacje. Czym są? Według definicji z Wikipedii jest to „szczelina celowo utworzona w konstrukcji architektonicznej. Wydzielone elementy lub ich fragmenty samodzielnie przenoszą przewidywane obciążenia, odkształcenia i przesunięcia.”

Według informacji uzyskanych w Urzędzie Miejskim, usterka ta nie powoduje zagrożenia dla bezpieczeństwa kierowców:

- W obrębie przedmiotowego mostu uszkodzeniu uległy dylatacje zlokalizowane przy obu przyczółkach mostu. Powyższe powoduje niewłaściwą współpracę poszczególnych elementów nośnych konstrukcji, w szczególności skrajnych przęseł. Ma to z kolei wpływ na szybsze zużycie i niszczenie materiału tych elementów, w tym konstrukcji płyty żelbetowej pomostu i nawierzchni drogowej oraz może spowodować uszkodzenie lub awarię łożysk na podporach. Obecny stan dylatacji i pozostałych elementów konstrukcyjnych nie powoduje na dzień dzisiejszy zagrożenia dla bezpieczeństwa zdrowia i życia kierowców.

Dodatkowo ustaliliśmy, że dylatacje muszą być wymienione w 2015 roku ze względu na możliwość uszkodzeń i niszczenia elementów konstrukcyjnych.

- Dylatacje blokowe zostaną zastąpione innym typem - odpornym na ruch ciężkich pojazdów, naprawione zostaną powstałe drobne uszkodzenia konstrukcji pomostu oraz nawierzchni.

Koszt tych prac szacuje się na około 700 tys zł, a ich wykonanie realizowane będzie przy możliwym, maksymalnym utrzymaniu ruchu kołowego. To informacja ważna dla kierowców, którzy przez most wracają z pracy do domu. Problemem jest wyłonienie w drodze przetargu wykonawcy, który podejmie się realizacji zadania:

- Nadmieniamy, że przetarg na odnowę przedmiotowych dylatacji był przeprowadzony w III kwartale 2014 roku lecz z uwagi na ceny ofert przewyższające środki przeznaczone w budżecie Miasta został on unieważniony. Dodatkowo w IV kwartale 2014 r. (po unieważnieniu przetargu na wymianę dylatacji) Miasto, po konsultacji z przedstawicielem producenta istniejących dylatacji, zleciło tymczasowe zabezpieczenie urządzeń dylatacyjnych poprzez uzupełnienie ubytków w płycie pomostu pod  dylatacjami. Powyższe ma na celu zmniejszenie negatywnego oddziaływania obciążeń dynamicznych od kół pojazdów do czasu przeprowadzenia wymiany dylatacji w roku 2015.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Kowalski
ponad rok temu ocena: 50%  3
zjazd z mostu w kierunku portu i Zawodzia też pewnie był specjalnie zaprojektowany tak żeby ciągniki siodłowe z naczepami nie mieściły się na skrzyżowaniu .
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Gość
ponad rok temu ocena: 64%  2
Słonina i wróbel odpowiadają za ten most
odpowiedz oceń komentarz 7 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tomcioromcio
ponad rok temu ocena: 70%  1
Bicie piany i tyle. O tym remoncie wiadomo już od prawie roku i ktoś się szybko obudził. Po drugie przy obecnych ekomateriałach dylatacje się wymienia co ok 5-10 lat.
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.