› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Montaż haka holowniczego - co musisz o nim wiedzieć?

› poradnik ponad rok temu    20.02.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Montaż haka holowniczego - co musisz o nim wiedzieć?

Haki holownicze to przyrządy używane w celu mocowania elementów, takich jak między innymi: przyczepki towarowe, przyczepy kempingowe czy też bagażniki z rowerami. Stanowią więc nieodzowną pomoc podczas przeprowadzania remontów, na wyjazdach wypoczynkowych, ale również w przypadku, gdy chcemy przewieźć konkretne pojazdy lub też przedmioty. Warto pamiętać, że obecnie nie sprzedaje się już nowych samochodów osobowych, które byłyby wyposażone w tego rodzaju narzędzie, przymocowane do auta na stałe. Według przepisów unijnych hak holowniczy powinien być bowiem zdejmowany.

Montaż haka holowniczego w wyspecjalizowanym zakładzie
Należy pamiętać, że poprawny montaż haka holowniczego wymaga ingerencji w instalację elektryczną samochodu, dlatego że zaleca się wykonanie tej operacji w jednym z profesjonalnych warsztatów. Aby właściwie dokręcić zaczepienia haka, należy skorzystać z pomocy niezbędnych narzędzi, których podstawowym zadaniem jest przede wszystkim uzyskanie wymaganej siły oraz mocy dokręcenia poszczególnych śrub. Warto mieć na uwadze, że klasyczny klucz z pewnością nie wystarczy, aby zabieg ten został przeprowadzony dostatecznie dobrze. Poza tym należy również co jakiś czas odwiedzać warsztat, aby sprawdzić, czy mocowanie się nie obluzowało. Korzystając z niego jednak stosunkowo często, dobrze byłoby przeprowadzać tego typu kontrolę regularnie.

Samodzielny montaż haka holowniczego oraz niezbędne narzędzia
Posiadając jednak specjalistyczne narzędzia we własnym warsztacie oraz mając odpowiednie umiejętności, można pozwolić sobie na samodzielne zainstalowanie haka holowniczego na swoim pojeździe. Przed przystąpieniem do tego rodzaju operacji, należy jednak mieć na uwadze, że może być ona znacznie trudniejsza niż nam się wydaje. W przypadku montażu zdecydowanej większości haków należy w pierwszej kolejności przeprowadzić demontaż tylnego zderzaka. W grę może wchodzić również jego podcięcie. Nie wiedząc więc dokładnie, jak to się robi, można w łatwy sposób doprowadzić do uszkodzenia elementów mocujących.
Do instalacji tradycyjnego haka holowniczego potrzebne są zazwyczaj następujące narzędzia: wiertarka, wkrętarka, klucze łamane z grzechotką, zestaw wierteł do metalu, wyrzynarka lub brzeszczot, młotek, gwinty, kompresor do przedmuchiwania otworów, lutownica, elektroniczny miernik napięcia oraz kilka innych.

Samodzielny montaż haka wyposażonego w technologię automatyczną
Chcąc w sposób bardziej komfortowy zainstalować niezbędny hak holowniczy, można pokusić się o zakup automatu. Jest to nic innego jak końcówka haka zakładana, jak i demontowana bez użycia dodatkowych narzędzi. Zamontowanie tego rodzaju akcesorium wymaga zazwyczaj jedynie użycia pokrętła. Co jest jednak niewątpliwą wadą tego rozwiązania, to fakt, że automat kosztuje o wiele więcej niż tradycyjny hak holowniczy. Wybierając jednak możliwość samodzielnego montażu haka i mając przy tym gwarancję pełnego bezpieczeństwa, warto zainwestować w rozwiązanie, zapewniające znacznie wyższą jakość montowanego sprzętu.

Źródło: https://adamot.pl/blog/montaz-haka-holowniczego-jakie-mozemy-napotkac-trudnosci/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.