› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Monitoring samochodu – kontrola, nadzór, bezpieczeństwo

› bieżące 6 miesięcy temu    16.10.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Monitoring samochodu – kontrola, nadzór, bezpieczeństwo

Jesteś właścicielem pojazdu z wyższej półki cenowej i chcesz go skutecznie zabezpieczyć na wypadek kradzieży? Zależy Ci, aby mieć kontrolę nad tym, jak Twoje auto jest używane przez inne osoby? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, profesjonalny monitoring samochodu to rozwiązanie również dla Ciebie. Zobacz, jak działa ten system i kiedy może być przydatny.

Choć monitoring pojazdów stosuje się głównie w firmach dysponujących rozbudowanymi flotami aut, na rynku dostępne są też rozwiązania przeznaczone dla klientów indywidualnych. Nowoczesne systemy dla przedsiębiorstw dają dostęp do zaawansowanych możliwości logistycznych (związanych m.in. z planowaniem trasy) i nadzorczych (np. dotyczących wykorzystania firmowego pojazdu do celów pozasłużbowych). Co oferują monitoringi dla samochodów prywatnych? Skupiają się na zabezpieczeniach antywłamaniowych oraz funkcjach umożliwiających szybką lokalizację auta w przypadku kradzieży.

Jak w praktyce działa monitoring samochodu?

Instalacja monitoringu sprowadza się de facto do zamontowania niewielkiego urządzenia, które działa w oparciu o technologię GPS. Jego zadaniem jest rejestrowanie danych lokalizacyjnych pojazdu i przesyłanie ich na bieżąco do systemu. Ta informacja pozwala m.in.:

 • prześledzić trasę przebytą przez pojazd ze wskazaniem parametrów jazdy – np. prędkości i czasu pokonywania poszczególnych odcinków;
 • sprawdzić, gdzie w danym momencie znajduje się auto – to przydatne np. gdy pożyczysz je znajomemu lub swojemu dziecku i zechcesz zobaczyć, co się z nim dzieje;
 • zareagować systemowi alarmowemu w momencie, gdy samochód zacznie się przemieszczać bez uruchomienia silnika – np. gdyby został wciągnięty przez złodzieja na lawetę.

To podstawowe funkcje tego rozwiązania, ale nie wszystkie – systemy monitorowania z wyższej półki oferują znacznie więcej możliwości.

Inne praktyczne funkcje

Warto przyjrzeć się technologii namierzania pojazdów. Większość systemów monitoringu GPS działa wyłącznie w oparciu o namierzanie satelitarne w połączeniu z GSM. Złodzieje samochodów są na to coraz częściej przygotowani: wiedzą, że aby wytłumić taki sygnał, czasem wystarczy tylko wyjąć akumulator lub umieścić auto na parkingu podziemnym czy w metalowym kontenerze. Istnieje jednak sygnał, który może być nadawany skutecznie także w opisanych warunkach – mowa o sygnale radiowym. Lokalizacja radiowa stosowana jest m.in. w systemie monitorowania pojazdów oferowanym przez Konsalnet. To rozwiązanie pozwala sprawnie namierzyć skradzione auto, bez względu na to, gdzie się znajduje – najczęściej w ciągu 24 godzin od momentu zniknięcia.

Przydatne też mogą się okazać dodatkowe funkcje monitoringu GPS, w tym:

 • integracja z systemem alarmowym pojazdu – tak, aby jego uruchomienie pozwalało automatycznie przesłać informację do centrum monitoringu w celu sprawdzenia zagrożenia;
 • opcja zdalnego zablokowania samochodu – by nie było możliwe jego odpalenie, np. po kradzieży;
 • immobiliser do automatycznej weryfikacji obecności właściciela auta.

Zastanawiasz się, czy wszystkie te możliwości są Ci potrzebne i jaka jest cena urządzenia? Te informacje najlepiej uzyskać u źródła, a więc w firmie z branży security, która oferuje monitoring GSM. Skonsultuj się z ekspertami i zadecyduj, czy i Tobie przyda się takie rozwiązanie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.