› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

MOBI: blockchain pracuje na rzecz motoryzacji

› bieżące 6 miesięcy temu    20.12.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
MOBI: blockchain pracuje na rzecz motoryzacji

Blockchain jest technologią, która może naprawdę zrewolucjonizować myślenie o bazach danych i systemach weryfikacji informacji. Dziś najgłośniej jest o zastosowaniu tego pomysłu na rynku kryptowalut, ale blockchain ma przed sobą znacznie szersze perspektywy i wizję zdecydowanie większej użyteczności. Jedną z branż, która jako pierwsza stara się je wykorzystać, jest przemysł motoryzacyjny.

MOBI: czym jest i kto ją tworzy

MOBI to Mobility Open Blockchain Initiative, czyli otwarta inicjatywa na rzecz blockchain w mobilności – globalne konsorcjum stawiające sobie za cel wdrożenie technologii blockchain na szeroką skalę w przemyśle motoryzacyjnym.

Dziś MOBI zrzesza ponad 30 organizacji, w tym największych producentów samochodów: General Motors, Forda, BMW i Renault. Poza tym uczestnictwo potwierdziły organizacje odpowiedzialne stricte za elektronikę pojazdową i analitykę czy systemy wspomagające rynek motoryzacyjny. Wszystkie podmioty zrzeszone w ramach MOBI obsługują ponad 70% całego rynku motoryzacyjnego, ale potencjał technologii blockchain nie kończy się nawet tutaj.

Dlaczego właśnie blockchain?

Co takiego ma w sobie technologia blockchain, że zainteresował się nią przemysł motoryzacyjny? Jest to rozwiązanie jednego z największych problemów współczesnej motoryzacji – problemy z przechowywaniem i dostępem do danych. Od lat każdy kolejny model samochodu staje się w coraz większym stopniu komputerem. Szczytem rozwoju motoryzacji w tym kierunku będą pojazdy autonomiczne, ale już teraz widać, jak wielkie ilości danych generują wszystkie czujniki i komputery w czasie nawet najkrótszego przejazdu.

Przetwarzanie, udostępnianie i ochrona tych danych wymagają olbrzymiej mocy obliczeniowej, a poza tym pojawia się obawa o ich bezpieczeństwo. Blockchain eliminuje oba te problemy, stawiając na decentralizację i niezależność. Nie trzeba tworzyć tradycyjnych centrów bazodanowych, nie trzeba zastanawiać się nad coraz bardziej skomplikowanymi technikami zabezpieczeń, skoro można po prostu wykorzystać atuty równoległego wykorzystania wielu niezależnych centrów informacyjnych i obliczeniowych.

Taki system nie wymaga, a nawet nie daje możliwości użycia agend rządowych jako organów kontroli – daje większą prywatność bez ograniczania komfortu. Blockchain pozwala odzyskać władzę nad danymi, ale jednocześnie zapewnia ich nienaruszalność.

Dlaczego blockchain ma wielką rolę do odegrania?

Każdy pojazd dziś stanowi cenne źródło informacji o swoim użytkowniku (nie tylko o kierowcy), rynek motoryzacyjny to olbrzymia gałąź gospodarki, w której funkcjonowanie są zaangażowane miliardy firm, podmiotów i osób – trzeba im stworzyć przyjazny, bezpieczny i użyteczny ekosystem zapewniający możliwość efektywnej i skutecznej współpracy bez naruszania prywatności i konfliktów kompetencyjnych.

Im więcej problemów udaje się powiązać z motoryzacją, tym więcej z nich można rozwiązać dzięki globalnym systemom danych opartych na technologii blockchain: ceny i opłaty związane z używaniem pojazdów, ubezpieczenia, zanieczyszczenia, zapotrzebowanie na energię, rozwój infrastruktury drogowej i pomocniczej, bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu. W każdym z tych obszarów można uzyskać poprawę, jeśli wreszcie będzie się podejmowało działania na podstawie twardych danych liczbowych. Blockchain pozwala zebrać te dane, zweryfikować je, połączyć i udostępnić w takiej formie, w jakiej będą stanowiły zalążek odpowiedzi na pytania nurtujące każdego, kto pracuje blisko branży motoryzacyjnej.

Żadna inna technologia, którą dysponowaliśmy do tej pory, nie dawała takiej możliwości. Nigdy żaden centralnie zarządzany system nie pozwoli na obsłużenie tak dużej ilości danych, które równie dobrze oddadzą rzeczywistość – tylko blockchain jest w stanie dać przemysłowi motoryzacyjnemu inspirację do dalszego zrównoważonego rozwoju z korzyścią dla wszystkich.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.