› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Mniej zabitych na drogach, gdy posadzą drzewa za rowem?

› bieżące ponad rok temu    16.04.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 4 / 75%
A A A
Mniej zabitych na drogach, gdy posadzą drzewa za rowem?  fot. Bartłomiej Ryś

Na drogach Warmii i Mazur rocznie ginie około 20 osób. Chodzi o wypadki, w których samochód zderzył się z drzewem. Trwa akcja sadzenia drzew za rowem odwadniającym. W powiecie elbląskim będzie ich około 9,5 tysiąca.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Olsztynie we współpracy z zarządami dróg powiatowych, także w Elblągu prowadzi program „Zielona droga”. Polega on na sadzeniu drzew za rowem melioracyjnym. - Wtedy nie stanowią zagrożenia – uważa Waldemar Królikowski, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Olsztynie. - Celem programu jest powrócenie do tradycji pielęgnacji zieleni przez drogowców, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa transportu.

Zarząd Dróg Powiatowych w Elblągu złożył akces do programu „Zielona droga”. - Nasze zapotrzebowanie to posadzenie około 9550 drzew – informuje Tadeusz Przyborski, dyrektor ZDP w Elblągu z siedzibą w Pasłęku. - Będą to wierzby na Żuławach, a na pozostałych terenach: jesiony, dęby, brzozy i lipy. Typujemy odcinki, gdzie mają być posadzone. Jeszcze nie przyznano środków unijnych na ten cel. - Czekamy na decyzję – mówi Przyborski. Stare, suche drzewa są usuwane za zgodą Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. - Nie zawsze tę zgodę dostajemy – wyjaśnia dyrektor. - Zwykle rocznie pozbywamy się od 50 do 60 suchych drzew.

Na drogach Warmii i Mazur w 2014 roku było 231 wypadków. Chodzi o te, w których samochód zderzył się z drzewem. Przeważnie rocznie ginie prawie 20 osób. Najtragiczniejszy był 2007 rok. Wtedy zginęły 22 osoby. Organizatorzy „Zielonej drogi” mają nadzieję, że liczba takich wypadków się zmniejszy. Stare i suche drzewa ze skraju drogi będą wycinane, a zamiast nich pojawią się nowe, sadzone już za rowem melioracyjnym.

Grażyna Wosińska

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ soundshow.pl
ponad rok temu ocena: 60%  1
To nie drzewa, drogi i samochody są winne tylko kierowcy.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.