› policja |
ponad rok temu
23.02.2018 Redakcja elblag.net komentarzy 1 ocen 1 / 100% |
A A A |
Pomimo licznych kampanii społecznych, komunikatów i apeli o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, w dalszym ciągu znajdują się osoby, które nie stosują się do zasad ruchu drogowego, ignorując w ten sposób bezpieczeństwo swoje oraz innych. Jedną z form egzekwowania przepisów w tym zakresie są działania „Młodość – Brawura – Prędkość” przeprowadzane przez warmińsko – mazurskich policjantów.
Pomimo licznych kampanii społecznych, komunikatów i apeli o przestrzeganiu ograniczeń prędkości, w dalszym ciągu znajdują się osoby, które nie stosują się do zasad ruchu drogowego, ignorując w ten sposób bezpieczeństwo swoje oraz innych. Jedną z form egzekwowania przepisów w tym zakresie są działania „Młodość – Brawura – Prędkość” przeprowadzane przez warmińsko – mazurskich policjantów.
Prędkość pojazdu jest podstawowym elementem warunkującym długość drogi hamowania. Dotyczy to zarówno drogi przebytej w czasie określanym jako czas reakcji psychicznej i fizycznej kierowcy, zwłoki wynikającej z działania mechanizmów układu hamulcowego oraz właściwej drogi hamowania. Przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących pojazdami na drogach naszego kraju są szczególnie niebezpieczną i niestety nagminną formą nagannych zachowań kierowców. Większość kierowców nie kojarzy faktu, że przekroczenie limitu prędkości powoduje natychmiastowy wzrost zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Taka sytuacja staje się szczególnie niebezpieczna w ruchu miejskim, na drogach gdzie występuje duże natężenie ruchu pojazdów, na odcinkach dróg, gdzie w celu poprawy bezpieczeństwa wprowadzono administracyjne ograniczenie prędkości znakami drogowymi. Infrastruktura drogowa na terenie woj. warmińsko-mazurskiego również niekorzystnie wpływa na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w sytuacji, gdy kierujący przekraczają dopuszczalną prędkość.
W 2017 roku, podobnie jak w latach ubiegłych główną przyczyną wypadków spowodowanych przez kierujących na warmińsko - mazurskich drogach było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Na drugim miejscu znalazło się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, a trzecią główną przyczyną zdarzeń drogowych było nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.
Od lat statystyki zdarzeń drogowych dowodzą, że jednymi z najbardziej niebezpiecznych kierowców w ruchu drogowym są kierowcy w przedziale wiekowym 18-24 lat.
W województwie warmińsko-mazurskim, kierowcy w tym przedziale wiekowym w roku 2016 spowodowali 311 wypadków drogowych w których zginęło 38 osób, w 2017 – 276 w których zginęło 21 osób, a w 2018 spowodowali już 14 wypadków.
Kierowcy w wieku 18-24 lata to grupa osób, którą cechuje brak doświadczenia i umiejętności w kierowaniu pojazdami. Brawura, skłonność do ryzyka połączone często z niedojrzałością emocjonalną prowadzą do większej liczby zdarzeń drogowym z ich udziałem.
Jedną z form egzekwowania przepisów ruchu drogowego są działania kontrolno – prewencyjne prowadzone przez warmińsko – mazurskich policjantów. Już od dzisiaj do środy na drogach Warmii i Mazur policjanci prowadzą działania pn. „Młodość – Brawura – Prędkość”.
Głównym ich celem jest ograniczanie liczby wypadków drogowych poprzez egzekwowanie, zwłaszcza od młodych kierujących, przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Działania mają także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.
Funkcjonariusze z komend miejskich oraz powiatowych wspierani przez funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji KWP w Olsztynie prowadzą działania w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń wykorzystując zarówno radiowozy oznakowane jak i pojazdy nieoznakowane. W trakcie akcji policjanci wykorzystują sprzęt pomiarowy m.in. wideorejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.
Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego. Dlatego też, policjanci będą cyklicznie prowadzić działania i dyscyplinować kierowców jeżdżących z nadmierną prędkością.
Przypominamy, że zgodnie z obowiązującymi z przepisami, w przypadku rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym (powyżej 50 km/h), policjant obligatoryjnie zatrzymuje kierowcy prawo jazdy i przesyła je do starosty, który wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu tego dokumentu na 3 miesiące.
Pamiętajmy, że każdy z nas ma wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego bez względu na to, jaką rolę pełni - czy jest kierowcą, pieszym, jeździ na rowerze czy jest motocyklistą. Recepta dla każdego uczestnika ruchu drogowego brzmi podobnie: stosowanie się do obowiązujących przepisów, respektowanie praw innych uczestników, rozsądne i rozważne podejście do dynamicznej sytuacji drogowej, empatia i szacunek.
Policjanci ruchu drogowego dokładają wszelkich starań, by Warmia i Mazury były regionem bezpiecznym, natomiast potrzebne jest wspólne działanie wszystkich uczestników ruchu drogowego.
in
Jakub Sawicki, Biuro Prasowe elbląskiej Policji
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 0% | 1 |
oceń komentarz 0 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |