› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Mierniki grubości lakieru – jak ich używać?

› poradnik ponad rok temu    30.04.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Mierniki grubości lakieru – jak ich używać?

Jeśli nie jesteś doświadczonym lakiernikiem, wizualna ocena stanu karoserii z pewnością nie da Ci pewności, że używane auto, które planujesz kupić, nie było poddawane pracom lakierniczym. Mierniki grubości lakieru to urządzenia, które pomogą Ci ocenić, czy używane auto, które planujesz kupić, było ponownie lakierowane. Dowiedz się, jak działa miernik i jak odczytywać jego wskazania.

Po co używamy mierników grubości lakieru?
 

Mierniki grubości lakieru to urządzenia, które sprawdzają stan powłoki lakieru. Po porównaniu wyników urządzenia z normami grubości lakieru, jak podaje producent samochodu, dostaniesz odpowiedź na to, czy samochód był w przeszłości naprawiany w zakładzie lakierniczym. Grubość powłoki lakieru, która na newralgicznych miejscach karoserii znacznie przekracza normy, może świadczyć o tym, ze samochód uległ wcześniej poważnemu wypadkowi. Wtedy jego kupno zapewne nie będzie wchodzić w grę.

Jaki miernik wybrać?
 

Najskuteczniejsze mierniki grubości lakieru to takie, których sonda jest połączona z urządzeniem przy użyciu kabla. Takimi urządzeniami pomiaru dokonuje się dwiema rękami, dzięki czemu drgania, negatywnie wpływające na wyniki pomiarów, są znacznie ograniczane. Innym ułatwiającym czynnikiem jest kulista sonda, która pozwala zmierzyć grubość lakieru także w owalnych miejscach karoserii. Sonda płaska może nie poradzić sobie na zaokrągleniach blachy, a w dodatku łatwiej dostają się pod nią drobinki zanieczyszczeń, które zakłamują wynik pomiaru.

Mierniki grubości lakieru

Przygotuj samochód do pomiaru
 

Karoseria, którą poddajemy próbom musi być czysta. Zabrudzenia oraz drobinki pyły, które dostają się pod sondę urządzenia powodują sfałszowanie wyników. W związku używane mierników grubości na zabrudzonym nadwoziu jest bezcelowe. Przed dokonaniem pomiaru sprawdź również, jaka warstwa lakieru została nałożona fabrycznie na samochód. W zależności od producenta wartości te różnią się od siebie – w autach azjatyckich powłoka lakieru wynosi około 80 – 100 μm, natomiast w europejskich jest wyraźnie grubsza i oscyluje w granicach 120 – 150 μm. Na nowsze samochody produkcji europejskiej nakłada się lakier wodny, którego powłoka wynosi około 120 μm.

Zmierz grubość powłoki lakieru
 

Miernik grubości lakieru należy przyłożyć przynajmniej do kilkunastu, ale najlepiej do kilkudziesięciu miejsc, pamiętając przede wszystkim o miejscach szczególnie narażonych na kolizje, czyli zderzaki, błotniki, drzwi. Nie ma szans na to, by lakier był nałożony na blachę równomiernie. Dlatego odchyły od normy sięgające 40% nie świadczą o jeszcze ponownym lakierowaniu. Wskazania przekraczające normę o 100% dają Ci już tę pewność. Jeśli natomiast miernik wskaże wartości sięgające 350 – 400 μm, wtedy auto najprawdopodobniej nie tylko było lakierowane, ale również szpachlowane.

Zacznij od dachu
 

Dach jest najmniej narażony na zniszczenia. Jeśli zatem wskazania na dachu będą wysokie, oznacza to najprawdopodobniej, że auto uległo w przeszłości poważnemu wypadkowi. Dach jest też dobrym punktem odniesienia przed pomiarem innych punktów, takich jak maska, drzwi czy progi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.