› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Miejsca Przyjazne Rowerzystom wzdłuż rowerowej autostrady

› bieżące ponad rok temu    11.06.2015
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Miejsca Przyjazne Rowerzystom wzdłuż rowerowej autostrady fot. D.Łukasik/ Nadesłane

15 czerwca na terenie pięciu województw Polski Wschodniej rozpoczęła się akcja budowy sieci MPR - Miejsc Przyjaznych Rowerzystom wzdłuż Wschodniego Szlaku Rowerowego Green Velo. To innowacyjne w skali kraju działanie wdrażane jest przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego będącej partnerem wykonawczym komponentu promocyjnego projektu "Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej".

Produkt turystyki rowerowej to nie tylko oznakowanie, ścieżki rowerowe, tablice informacyjne i mapka szlaku - mówi Jacek Zdrojewski, kierownik zespołu konsultanta ds. produktu, obsługującego na zlecenie ROT Województwa

Świętokrzyskiego akcję budowy systemu MPR. To przede wszystkim miejsca, w których rowerzyści będą profesjonalnie ugoszczeni, nakarmieni i atrakcje, które mogą zobaczyć pozostawiając swój rower w bezpiecznym miejscu. W Niemczech i Austrii rowerzyści mają do dyspozycji blisko sześć tysięcy kwater "przyjaznych rowerzystom" w ramach standardu Bett und Bike. Nasz kraj oczywiście nie może wprost się porównywać z rynkiem niemieckim, na którym jest ponad 70 tysięcy kilometrów certyfikowanych tras rowerowych i pięć milionów turystów rowerowych rocznie, lecz nasza akcja rozpoczyna nowy etap rozwoju polskiej turystyki rowerowej.

Do udziału w budowie systemu Miejsc Przyjaznych Rowerzystom zaproszeni są przede wszystkim przedsiębiorcy - właściciele obiektów noclegowych i gastronomicznych, ale także centra informacji turystycznej, administratorzy atrakcji turystycznych oraz inne obiekty świadczące usługi na rzecz rowerzystów.

Pierwsza runda naboru rozpoczyna się 15 czerwca i kończy 15 lipca bieżącego roku. Zgłosić się może każdy podmiot z podanych wyżej pięciu kategorii, działający w tzw. korytarzu szlaku Green Velo, który obejmuje ponad 400 gmin Polski Wschodniej.

Udział w akcji jest nieodpłatny i dobrowolny. Zgłoszenie się polega na wypełnieniu i wysłaniu prostego formularza zamieszczonego na stronie www.greenvelo.pl. Korzyścią będzie przede wszystkim przyciągnięcie turystów rowerowych. Informacje o rekomendowanym obiekcie znajdą się bowiem na portalu turystycznym szlaku oraz dedykowanej mu aplikacji mobilnej, aktywnej już w lipcu br. Podmioty te będą mogły także posługiwać się znakiem MPR z logo szlaku oraz znajdą się w innych publikacjach informujących o szlaku, na promocję którego przeznaczono w latach 2014-2015 blisko 25 milionów złotych.

Obiekt MPR to przede wszystkim jakość - mówi Maria Kosicka, koordynator działania. Opracowaliśmy kilkanaście kryteriów "przyjazności" dla rowerzystów, kierując się oczekiwaniami tego segmentu turystów na podstawie m.in. badań przeprowadzonych w 2013 roku. Jest wśród nich np. deklaracja goszczenia turystów korzystających z jednego noclegu, co związane jest z dużą mobilnością rowerzystów. Są również specyficzne kryteria dotyczące np. bezpiecznego parkingu rowerowego czy miejsca bezpiecznego przechowywania roweru w obiekcie, a także ciekawe wymagania, jak oferta "lunch pakietów na wynos" czy wysokokalorycznych śniadań dla aktywnych turystów. Kryteriów jest w sumie szesnaście. Oczywiście, nie wszystkie trzeba będzie spełniać od razu - dodaje koordynator. Im więcej, tym lepiej - obiekt będzie wówczas lepiej widoczny w wyszukiwarce jako lepiej dostosowany do oczekiwań rowerzystów.

Inicjatywa ma z jednej strony generować korzyści w postaci większej liczby gości - turystów rowerowych, ale przede wszystkim promować i rozwijać dobre praktyki w zakresie obsługi rowerzystów wzdłuż szlaku Green Velo - podsumowuje działanie Jacek Zdrojewski.

Udział w systemie jest darmowy, ponieważ inicjatywa jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Stanowi element projektu promocyjnego, będącego uzupełnieniem pięciu projektów infrastrukturalnych, polegających na budowie blisko 2000 kilometrowej trasy rowerowej przez pięć województw Polski Wschodniej, z Elbląga w województwie warmińsko-mazurskim do Końskich w województwie świętokrzyskim.

Dodatkowo, w ramach akcji promocyjnej odbędzie się pomiędzy 15 czerwca a 25 czerwca wzdłuż szlaku  tj. w Elblągu, Lidzbarku Warmińskim, Węgorzewie,Suwałkach, Augustowie, Białymstoku, Białowieży, Białej Podlaskiej, Chełmie, Zamościu, Przemyślu, Rzeszowie, Sandomierzu, Kielcach i w Końskich w sumie 15 otwartych spotkań promocyjno-informacyjnych, dotyczących szczegółów naboru.

Informacje o akcji znaleźć można na stronie www.greenvelo.pl i stronach partnerów akcji, w tym urzędów marszałkowskich i regionalnych organizacji turystycznych w Polsce Wschodniej.

 

Kontakt w sprawie akcji:

Jacek Zdrojewski, Maria Kosicka, Dorota Krakowska

Zespół konsultanta ds. produktu

tel. 507 245 142, 535 245 142, 88 33 27 964

e-mail: mpr@greenvelo.pl

 

Biuro Prasowe

 

URZĄD MARSZAŁKOWSKI

WOJEWÓDZTWA

WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

 

stopka mailowa

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.