› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Miasto będzie mogło ustalić wysokość opłaty za parkowanie w ścisłym centrum?

› informacje systemowe ponad rok temu    17.03.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 2 ocen 2 / 100%
A A A
Miasto będzie mogło ustalić wysokość opłaty za parkowanie w ścisłym centrum? fot. Marcin Mongiałło

Projekt ustawy o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw wprowadza nowy rodzaj strefy płatnego parkowania, tzn. strefy w ścisłych centrach miast i centrach dzielnic dużych miast (chodzi o miasta powyżej 200 tys. mieszkańców). W tych strefach samorządy będą mogły ustalić wysokość opłaty za parkowanie w granicach trzykrotności obecnego limitu, który nie był zmieniany od 14 lat. 

Co to oznacza w praktyce dla elblążan?  Nie będzie można wprowadzić nowej wysokości opłat na terenie całego miasta, natomiast jeżeli zmiany zostaną uchwalone nasz samorząd otrzyma narzędzie do elastycznego zarządzania opłatami w ścisłym centrum Elbląga. Będzie mógł pozostawić opłaty na obecnym poziomie, ale również je podnieść - nawet w granicach trzykrotnie przekraczających obecnie obowiązujący limit. W tym ostatnim przypadku dodatkowe przychody z tytułu ewentualnego podniesienia stawek zasilą kasę naszego miasta, a nie budżetu państwa.

Ministerstwo Rozwoju zakłada, że:

Decyzja samorządu o zmianie limitu opłat za parkowanie w tych strefach może być np. skutecznym narzędziem walki ze smogiem, korkami, a także sposobem promocji ekologicznego transportu publicznego, ruchu pieszego i rowerowego w centrach.  

Projekt trafił już do konsultacji społecznych. Pozytywne opinie na temat proponowanych zmian wyrażają m.in. władze dużych miast, Związek Powiatów Polskich, Fundacja Polska Parkuje. Wszystko wskazuje na to, że mogą wzrosnąć opłaty za parkowanie w centrum Elbląga.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 2
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 3
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ hihihi
ponad rok temu ocena: 63%  2
Nasze miasto Elbląg nie ma 200 tysięcy mieszkańców , więc o co chodzi ???
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bax
ponad rok temu ocena: 71% 1
Prawdopodobnie chodzi o ścisłe centra miast, a w dużych miastach (powyżej 200 tys. mieszkańców) chodzi także o dzielnice.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.