› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Marka CPN wróci do Elbląga?

› biznes 10 miesięcy temu    23.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
Marka CPN wróci do Elbląga? fot. Stacja CPN przy ul. Królewieckiej w Elblągu, latach 70. XX w.;

Wszystko wskazuje na to, że po latach znów będzie można zatankować na CPN-ie. PKN Orlen planuje uruchomienie stacji paliwowej z historycznym logo CPN. Ma zostać uruchomiona już jesienią (prawdopdobnie w październiku) na warszawskiej Pradze. Jest szansa, że za jakiś czas słynne logo CPN zobaczymy także w Elblągu.

Twórcą jednej z najbardziej rozpoznawalnych polskich marek był Ryszard Bojar (zm. 23 lutego 2017 r.). Zaprojektował słynne logo CPN-u w 1967 roku. Do dzisiaj jest ono uznawane za jedno z najlepszych w historii polskiego wzornictwa.

Począwszy od 3 grudnia 1945 roku przez kilkadziesiąt lat Centrala Produktów Naftowych (stąd też skrót CPN) była wyłącznym dystrybutorem i detalistą na rynku paliw samochodowych w Polsce. Nazwa CPN była synonimem stacji paliw. Starsi czytlenicy pamiętają, że niejednokrotnie mówiło się: jadę zatankować do „cepeenu”.  W 2000 roku marka CPN została zastąpiona przez markę Orlen. Wcześniej, bo 7 września 1999 roku został utworzony Polski Koncern Naftowy S.A. 3 kwietnia 2000  podjęto uchwałę o przyjęciu przez Polski Koncern Naftowy S.A. nazwy handlowej Orlen. 

Przypomnijmy, że w latach 1852-1853 dwaj młodzi polscy aptekarze Ignacy Łukasiewicz i Jan Zeh prowadzili badania nad płynem, który powstawał podczas zagęszczania oleju skalnego. Eksperymenty z oczyszczonym płynem, znanym później, jako nafta świetlna wykazały, że pali się on mocnym, jasnym światłem. 31 lipca 1853 roku w lwowskim szpitalu zabłysnęły, po raz pierwszy na świecie, lampy naftowe zaprojektowane przez Ignacego Łukasiewicza.  Wydarzenie to traktowane jest jako początek polskiego i światowego przemysłu naftowego (za: Orlen.pl). 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ WielebnyAnus
10 miesięcy temu ocena: 67%  1
Czy też macie wrażenie że komuna wraca? Ciekawe kiedy wprowadzą kartki na żywność.
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.