› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Mały ruch graniczny staje się faktem

› bieżące ponad rok temu    26.06.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 3 ocen 4 / 100%
A A A
KaliningradKaliningrad fot. Rafał Kadłubowski

Od 1 lipca zasady małego ruchu granicznego zaczną obowiązywać w Obwodzie Kaliningradzkim oraz w dużej części województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego. Jednym z ważniejszych ośrodków w tej strefie jest Elbląg.  27 czerwca, a więc na trzy dni przed wejściem w życie porozumienia odbędzie się w Elblągu konferencja „Mały ruch graniczny – duża szansa na współpracę”.

Idea małego ruchu granicznego funkcjonuje w Unii Europejskiej od 2006 roku. Od 2009 r. trwają starania o utworzenie takiej strefy wzdłuż granicy Polski z Rosją, czyli z Obwodem Kaliningradzkim.
- Od grudnia ubiegłego roku wiedzieliśmy, że w tym roku zasady MRG zaczną obowiązywać. MRG budzi wiele nadziei, ale też i obaw. Dlatego już od pewnego czasu przygotowujemy konferencję na ten temat. Początkowo mieliśmy zamiar włączyć konferencję w odbywające się regaty, ale uznaliśmy, by tych dwóch spraw ze sobą nie łączyć. Mały ruch graniczny ograniczony jest bowiem do przejść lądowych, nie będą zatem mogli z jego udogodnień korzystać żeglujący po Zalewie Wiślanym – mówi organizator konferencji Jerzy Wcisła.

Głównym założeniem konferencji będzie przybliżenie uczestnikom spraw związanych z małym ruchem granicznym oraz omówienie jego pozytywnych aspektów rozwojowych dla Warmii i Mazur. W konferencji wezmą udział przedstawiciele polskich i rosyjskich konsulatów, służb celnych i granicznych oraz samorządów zainteresowanych ustawą o małym ruchu granicznym.

— Oczywiste jest, iż umowa o ruchu bezwizowym otwiera przed mieszkańcami Kaliningradu i Polaków szerokie możliwości kontaktów biznesowych, turystyki i zwykłych kontaktów międzyludzkich — mówił Siergiej Ławrow, szef rosyjskiej dyplomacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ malkontent
ponad rok temu ocena: 0%  3
relacje biznesowe wpływają na niższe ceny paliwa w Elbląga - E95 już za 4 zł - no tylko, że bez FV :)
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Blue_Marine
ponad rok temu ocena: 0%  2
"Oczywiste jest, iż umowa o ruchu bezwizowym otwiera przed mieszkańcami Kaliningradu i Polaków szerokie możliwości kontaktów biznesowych, turystyki i zwykłych kontaktów międzyludzkich" - przede wszystkim biznesowych, ten biedny region może nieźle na tym skorzystać.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Blue_Marine
ponad rok temu ocena: 0% 1
Turystyka do Kaliningradu? Hmmm... W obwodzie jest coś ciekawego do zwiedzania?
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.