› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - Energa

"Małe Trójmiasto Wschód" dużą szansą na dynamiczny rozwój Elbląga

› bieżące 11 miesięcy temu    12.10.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 10 ocen 5 / 100%
A A A
Od lewej: elbląscy radni Michał Missan i Robert Turlej,Od lewej: elbląscy radni Michał Missan i Robert Turlej, fot. Marcin Mongiałło

Droga ekspresowa S7 ma być po ukończeniu jedną z najważniejszych nitek łączących południe z północą Polski. Termin oddania do użytku odcinka łączącego Elbląg z Gdańskiem jest wyznaczony na październik 2018 roku. Z drogą tą wiązane są nadzieje na rozwój Elbląga – zdecydowanie skróciłby się bowiem czas potrzebny na pokonanie odległości pomiędzy naszym miastem a aglomeracją trójmiejską. Ocenia się, że wynosiłby zaledwie około 30 minut.

Na szanse z tym związane wskazują elbląscy radni Platformy Obywatelskiej – Michał Missan i Robert Turlej, którzy oczekują poważnej debaty nad strategią rozwoju Elbląga, postulując jej zmianę. Jakie możiwości stwarza oddanie do użytku nowej drogi? Choćby te związane z zakupem – przez osoby pracujące w Trójmieście –znacznie tańszego mieszkania w Elblągu – mieście, w którym można bezpiecznie i spokojnie żyć, nie myśląc o wszechobecnych korkach. Dojazd do pracy nie stanowiłby już takiego wyzwania jak wcześniej.

Obecna strategia budżetowa nie przewiduje możliwości związanych z budową "siódemki" i bliskością Trójmiasta

 – zauważa Michał Missan. 

Radni postulują utworzenie tzw. "Małego Trójmiasta Wschód" w skład którego, oprócz Elbląga, wszedłby Malbork i sąsiadujące gminy. 

Konieczne jest przedefiniowanie strategii Elbląga. Zasadniczym pozostaje pytanie, czy chcemy być nowoczesnym węzłem logistycznym, czy też miastem, które jest mijane gdzieś po drodze i oglądane zza szyby samochodu. Nie ma w tej chwili w strategii puktów, które wykorzystywałyby możliwości związane z otwarciem drogi ekspresowej S7

 – wskazał Michał Missan.

Radny Robert Turlej natomiast zwrócił uwagę na dużą, kluczową rolę miejskiej władzy wykonawczej, a więc przede wszystkim prezydenta Elbląga, w tym zakresie.

Jakie jest rozwiązanie? Na pewno ożywiona debata wszystkich ugrupowań politycznych i porozumienie ponad podziałami dla dobra miasta.

Zaproponuję na konwencie seniorów, aby zorganiować debatę związaną z przyszłością Elbląga

 – poinformował Michał Missan.

Budowa drogi ekspresowej z Gdańska do Elbląga rozpoczęła się w 2015 roku. Została podzielona na dwa odcinki, z których każdy liczy po ok. 20 km. Inwestorem jest gdański oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Pierwszy – z Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego – jest budowany przez czeskie przedsiębiorstwo Metrostav. Koszt w tym przypadku wynosi 1,335 mld zł (netto), czyli około 66 mln zł za kilometr. Drugi odcinek jest budowany przez Budimex  – zaczyna się w Nowym Dworze Gdańskim a kończy w Kazimierzowie pod Elblągiem. Koszt wynosi 1,281 mld zł (netto)  – 64 mln zł za kilometr. Droga ma być oddana do użytku w październiku 2018 roku, choć jest możliwe, że budowa zostanie zakończona kilka miesięcy wcześniej. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 10

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 4
  BRAK SŁÓW
Komentarze (10)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lokalny patriota
11 miesięcy temu ocena: 89%  10
Panowie są w samorządzie od wielu lat i nagle... olśnienie i deszcz pomysłów. Oby nigdy nie mogli decydować o przyszłości naszego miasta, Boże broń przed takimi geniuszami. "Trójmiasto wschód" - ludzie zejdżcie na ziemię i zobaczcie ile samochodów rano i wieczorem jedzie w kierunku Gdańska. To, że "7" się wyremontuje nie zwiększy ilości jeżdżących do pracy. Skróci się na pewno czas dojazdu. Jako radni powinni stwarzać warunki do przedsiębiorczości w Elblągu i powstawaniu miejsc pracy tu, na miejscu. Panowie zapomnieli, że budżet miasta to nie tylko wpływy z PIT ale również z CIT!!!
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emek
11 miesięcy temu ocena: 75% 9
Dokładnie tak! O ile faktem jest to, że wielu Gdańszczan kupuje nieruchomości w Elblągu i ma realne plany aby się tu przenieść, o tyle nie będzie to tak korzystne dla miasta jak działania mające na celu stwarzanie przyjaznych warunków dla rozwoju przedsiębiorczości. Ludzie mieszkający w Elblągu a pracujący poza i tak większość spraw będą załatwiać w mieście pracy, zaczynając od zakupów, rozrywki a w niektórych przypadkach kończąc na szkole czy przedszkolu.
~ Marek elbląski
11 miesięcy temu ocena: 100%  8
Elbląg powinien jak najszybciej oderwać się od olsztyńskiego motłochu i buractwa,nasze podatki nie powinny finansować tego największego w Polsce upadłego pegeeru,z ambicjami metropolii. Ukradli nam:dyspozytornie pogotowia,sprzęt medyczny,tramwaje,jeszcze musimy dopłacać do lotniska w krzakach ,na którym lądują okoliczne kruki. Miejsce Elbląga w województwie pomorskim,tam jest rozwój i praca.
odpowiedz oceń komentarz 14 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Proszę tę kamerę schować
11 miesięcy temu ocena: 88%  7
kto zalatwil Turlejowi robote w PWSZ? Zauwazylem ze pracuje tam w administracji wielu POwcow.
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eryk
11 miesięcy temu ocena: 82%  6
przez 8 lat rządów swojej partii głupa rżnęli a teraz EUREKA - ŻENADA
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ eg
11 miesięcy temu ocena: 67% 5
a teraz co lepiej jest?masz swoja sekte karla
~ marek elbląski
11 miesięcy temu ocena: 100%  4
Elbląg w pomorskim,tam jest nasze miejsce i tam powinny zostawać nasze podatki,z burakami ze wschodu nie mamy nic wspólnego,niech budują swoje tramwaje i niech udlawia się swoją dyspozytornią,skończy się dojna krowa.
odpowiedz oceń komentarz 8 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ gosc
11 miesięcy temu ocena: 90%  3
Macie jakoby swojego prezydenta z PSL to z nim rozmawiajcie.
odpowiedz oceń komentarz 9 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ emek
11 miesięcy temu ocena: 94%  2
No fajnie, fajnie. Debata debatą ale czy ww. Panowie mają jakieś konkretne pomysły? Mam wrażenie, że Panowie jedynie chcą pokazać się w mediach, żeby nazwisko zostało zapamiętane. Konkrety, konkrety i jeszcze raz konkrety.
odpowiedz oceń komentarz 16 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Elblążanin
11 miesięcy temu ocena: 50%  1
W końcu ktoś zaczął o tym mówić. Koniec stagnacji
odpowiedz oceń komentarz 8 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.