› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Losy miejskiego roweru w rękach elblążan

› inwestycje miejskie ponad rok temu    27.08.2015
Ines Kuraś
komentarzy 2 ocen 22 / 95%
A A A
Losy miejskiego roweru w rękach elblążan

System rowerów miejskich cieszy się ogromnym zainteresowaniem w wielu polskich miastach. Postanowiliśmy sprawdzić czy w Elblągu są plany wprowadzenia tego trendu. Wysłaliśmy w tej sprawie zapytanie do Urzędu Miasta, niestety odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Warszawa, Wrocław, Toruń, Lublin, Trójmiasto, a w ostatnich dniach nawet Radom dołączył do miast wyposażonych w system rowerów miejskich. Czy Elbląg nie może znaleźć się wśród nich? Zapewne wielu mieszkańców ucieszyłby ten fakt. Nasze miasto promuje przecież aktywny tryb życia, na co wskazuje chociażby hasło „Elbląg w formie”.

Jak poinformowała nas rzeczniczka prasowa Urzędu Miejskiego w Toruniu - Aleksandra Iżycka, na system rowerów miejskich w ich mieście wydano około miliona złotych. Inwestycja cieszy się sporym powodzeniem zarówno wśród młodszych, jaki i starszych mieszkańców Torunia. Na słowa pochwały zasługuje również fakt, że Miasto nie zarabia na tej inwestycji.

Czy elbląskie władze rozważają wprowadzenie takiej alternatywy w naszym mieście? Mogłoby to zmniejszyć ruch samochodów w mieście, poprawić aktywność elblążan, a także cieszyć się powodzeniem wśród turystów.

Niestety od początku lipca nie możemy doczekać się odpowiedzi Urzędu Miejskiego na pytanie dotyczące systemu rowerów miejskich. Rozumiemy, że jest sezon urlopowy i część urzędników wyjeżdża. Jednak w ciągu dwóch miesięcy odpowiedź powinniśmy dostać. Nie odpowiadając magistrat złamał prawo prasowe, według którego mają miesiąc czasu na odpowiedź. Skoro dziennikarze zobowiązani są do jego przestrzegania to rzecznicy chyba również? A może nasze pytanie o utworzenie ciekawej inwestycji w mieście jest dla nich nie wygodne?

Do trzeciego lipca można było składać swoje propozycje do Budżetu Obywatelskiego. Jeden z wniosków ogólnomiejskich dotyczył właśnie Rowerów Miejskich. Projekt nosi nazwę " Elbląski Rower Miejski - budowa sieci bezobsługowych wypożyczalni rowerów działających w systemu tzw. Roweru Miejskiego".

Ze złożonego wniosku wynika, iż miejscem realizacji pomysłu miałyby być: Bażantarnia, Stare Miasto, okolice szkół, uczelni, urzędów, parków miejskich oraz centrów handlowych. Docelowo jednak lokalizację mieliby wybrać sami mieszkańcy Elbląga w ankiecie dostępnej na stronie internetowej Urzędu Miejskiego.


Przedmiotem projektu "Elbląski Rower Miejski" jest budowa sieci bezobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich w Elblągu, które byłyby rozmieszczone w kluczowych punktach miasta. W innych miastach podobne projekty okazały się dużym sukcesem zarówno w kontekście transportu jak i poprawy ekologicznego i nowoczesnego wizerunku miasta

- pisze w opisie zadania wnioskodawca.

W pierwszym etapie elblążanin proponuję utworzenie 10 stacji wypożyczalni z min. 50 rowerami. W późniejszym możliwość rozbudowywania projektu o kolejne stacje i zwiększanie liczby jednośladów. Zauważa również, że pierwsze dwadzieścia minut powinno być bezpłatne, w celu zachęcenia mieszkańców.

Co sądzicie o takim pomyśle? Zapraszamy do dyskusji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ znawca
ponad rok temu ocena: 80%  2
Dobry pomysł, mam nadzieje, że przejdzie w budżecie obywatelskim
odpowiedz oceń komentarz 4 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ tatus505
ponad rok temu ocena: 33%  1
Tak już w tej chwili nie możemy wyjść z klatki chodnik jest bardzo wąski a rowery jada jeden za drugim kiedyś dojdzie do wypadku już raz przejechano rowerem chłopaka gdy zwróciliśmy sie do inzynieri miasta odpisano nam ze na własny koszt mozemy zbudować ścieżkę dla rowerów na trawniku a miasto moze nam dac stare płytki chodnikowe które my mamy sami ułozyc takich mądrych mamy w ratuszu
odpowiedz oceń komentarz 2 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.