› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Letnie porady dla rowerzystów

› bieżące ponad rok temu    19.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 5 / 100%
A A A
Letnie porady dla rowerzystów fot. KMP w Elblągu

Rozpoczęliśmy serię letnich porad dla rowerzystów, w których to policjant ruchu drogowego kom. Andrzej Śliwiński tłumaczy oraz wskazuje jak bezpiecznie poruszać się rowerem po Elblągu. Pokażemy konkretne miejsca, oraz rozwiejemy wszelkie wątpliwości co do tego, kto w tych miejscach ma pierwszeństwo przejazdu. Mówimy także jak należy (zgodnie z kodeksem drogowym) poruszać się rowerem po ścieżkach, jezdniach, chodnikach a także kontrapasach.    

Ścieżka rowerowa

W Elblągu ścieżki rowerowe wydzielone są zwykle z części chodnika i oznaczone jako droga dla rowerów. Newralgicznymi miejscami są te, gdzie ścieżka przecina się z jezdnią. Miejsca te są najbardziej niebezpieczne i tam właśnie może dochodzić do kolizji lub nawet wypadków. Jeszcze innymi miejscami zagrożonymi są te, gdzie ścieżka rowerowa biegnie wzdłuż przejścia dla pieszych. Tam rowerzysta może przejechać przez przejście rowerem. Natomiast jeżeli na przejściu nie ma wydzielonej ścieżki z roweru należy zejść i go przeprowadzić.

- Jeżeli jedziemy na wprost pokazaną na zdjęciu drogą dla rowerów mamy pierwszeństwo przed samochodami – mówi kom Andrzej Śliwiński, policjant Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Elblągu. – Kierowcy skręcający z ul. Hetmańskiej w ulicę Giermków muszą ustąpić pierwszeństwa pieszym i rowerzystom. Ci ostatni poruszają się tak jak by jechali drogą z pierwszeństwem. Oczywiście mówimy o tej zasadzie uwzględniając również sygnalizację świetlną, która kieruje ruchem na tym skrzyżowaniu i w momencie, gdy dla rowerzystów i pieszych pali się zielone światło.

Gdy jedziemy rowerem i mamy pierwszeństwo nie zwalnia nas to z zachowania ostrożności i zasady ograniczonego zaufania do innych uczestników ruchu drogowego. Przed takim przejściem należy zwolnić i upewnić się, że skręcający kierowca po prostu nas zauważył i wie, że będziemy tamtędy przejeżdżać.

Źródło: mł. asp. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.