› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kupujesz samochód? Możesz bezpłatnie sprawdzić jego historię

› policja ponad rok temu    7.03.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Kupujesz samochód? Możesz bezpłatnie sprawdzić jego historię

Żeby sprawdzić samochód lub motocykl nie musisz z nim jechać do najbliższego posterunku policji. Wystarczy włączyć Internet i wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl 

Jest to bezpłatne rozwiązanie, które funkcjonuje już od 2014 roku w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji . Jednak nie wszyscy kierowcy o nim wiedzą. Dzięki niemu  kupujący auto może sprawdzić m.in. markę, model, rok produkcji, datę pierwszej rejestracji i termin badania technicznego auta oraz dane o miejscu zarejestrowania, a także liczbę właścicieli pojazdu. Udostępniona jest także informacja o tym, że pojazd został zgłoszony jako skradziony, o ubezpieczeniu pojazdu, jak również dane o pojemności i mocy silnika, dopuszczalnej masie i ładowności, liczbie miejsc. Można też znaleźć informację o dacie pierwszej rejestracji za granicą oraz o odczycie licznika przebiegu pojazdu, który został zarejestrowany podczas ostatniego badania technicznego. 

- Przed kupnem samochodu każdy kierowca chce wiedzieć, czy auto nie było kradzione i czy nie uczestniczyło w wypadku. Wiemy, że najtaniej i najłatwiej kupuje się pojazdy rozbite z importu. Na takich uszkodzonych samochodach zarabiają nieuczciwi handlarze. Teraz można to sprawdzić. Pod warunkiem, że samochód jest zarejestrowany w Polsce. – mówi podkom. Wojciech Skrobotun. – kierownik referatu obsługi zdarzeń drogowych z elbląskiej drogówki. 

Wcześniej dane dotyczące pojazdu mogły być udostępniane jedynie uprawnionym do tego instytucjom oraz jego posiadaczowi. Wprowadzone zmiany umożliwiają dostęp do informacji o pojeździe wszystkim, bez konieczności wykazywania uzasadnionego interesu. 

Jakub Sawicki 
Zespół Prasowy 
KMP Elbląg

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 3

  • 2
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 1
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.