› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kupuj z małym przebiegiem lub klasy średniej

› poradnik ponad rok temu    26.01.2012
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A

Opel Astra i Audi A4 to najmniej awaryjne pojazdy używane w raporcie DEKRA 2012. Najlepszy indeks usterkowości („najlepszy wynik jednostkowy“) osiągnął Opel Astra (indeks: 96,9%), pokonując Opla Insignię (96,0%) oraz Renault Mégane (95,9%). W drugiej kategorii („najlepszy we wszystkich klasach“) najlepsze wyniki we wszystkich przedziałach przebiegu uzyskało Audi A4. Na miejscach drugim i trzecim znalazły się Mercedes klasy C i Audi A6.

– „Zasadniczo należy stwierdzić, że w ostatnich latach nastąpił wzrost liczby usterek występujących w samochodach osobowych w zbadanych przedziałach przebiegu do 150.000 km. W porównaniu do raportu samochodów używanych na rok 2011 indeks DMI DEKRA zmniejsza się z 61,9% o 2,3 punkty do 59,6% w roku 2012. Dla kupujących samochody używane ta tendencja może to oznaczać większe ryzyko dodatkowych kosztów. Z tego powodu podczas dokonywania zakupu szczególnie ważne są kompetentne informacje, a w razie wątpliwości zawsze należy się poradzić specjalisty.“ – powiedział Clemens Klinke, Członek Zarządu DEKRA SE i Przewodniczący Zarządu DEKRA Automobil GmbH.

Im więcej kilometrów, tym gorzej

Mimo że liczba drobnych usterek prawie się nie zmieniła, to znacznie zwiększył się poziom poważnych usterek: Wśród samochodów należących do grupy z przedziału do 50 000 km średni indeks DMI DEKRA wyniósł 80,2%. Auta o przebiegu od 50 001 do 100 000 km osiągnęły przeciętny indeks 56,5%, zaś samochody o przebiegu od 100 001 do 150 000 km wypracowały indeks o wartości 33,6%. Jeśli wziąć pod uwagę istotne usterki, wtedy ich rozkład dla trzech przedziałów przebiegu wygląda następująco: 5,0% / 11,9% / 19,4%.

Najczęstsze usterki dotyczą amortyzatorów, przegubów i tarcz hamulcowych.

Usterki z zakresu elektryki, elektroniki i oświetlenia zajmują w statystyce 19,7%. Biorąc pod uwagę kwestię kosztów ważniejsze są najczęściej usterki układu hamulcowego (11,8%), podwozia i układu kierowniczego (9,6%), jak również występujące w obrębie silnika i ekologii (8,3%).

Najczęściej występującymi pojedynczymi usterkami są zdaniem diagnostów DEKRA wybite końcówki drążków kierowniczych, zużyte okładziny i tarcze hamulcowe, zbyt niska skuteczność hamowania, uszkodzone lub skorodowane przewody hamulcowe, wycieki oleju z silnika i skrzyni biegów, pęknięcia elementów zawieszenia, zbyt wysoka emisja spalin i nie działająca regulacja zasięgu świateł.

Korozja odgrywa rolę drugoplanową

Problem korozji odgrywa obecnie drugoplanową rolę i nie jest już tak rozpowszechniony, jak to było jeszcze przed 10-20 laty. Istotne ze względów bezpieczeństwa uszkodzenia wywołane rdzą występują obecnie na elementach karoserii rzadziej, raczej są one obecne na podwoziu, tarczach hamulcowych, przewodach hamulcowych oraz paliwowych.

Najwyższy indeks DMI osiągnęły samochody terenowe i SUV-y – 67,5%. Dobry wynik wypracowały auta klasy średniej – indeks DMI: 63,9%, samochody sportowe i kabriolety (62,3%), najwyższa klasa średnia i klasa najwyższa (62,2%). W tyle znalazły się vany (61,7%) i kompakty (60,9%), zaś najgorzej wypadły samochody klasy mini oraz pojazdy małe, gdzie indeks DMI wyniósł 54,3%.

Usterkowość poszczególnych segmentów samochodówW raporcie samochodów używanych DEKRA ujęto wyłącznie typowe dla samochodów używanych usterki, takie jak na przykład zużyte tarcze hamulcowe lub wybite końcówki drążków kierowniczych. Natomiast w statystyce nie uwzględniono takich usterek, które są związane ze sposobem serwisowania pojazdu przez właściciela, jak na przykład zużyte opony, pióra wycieraczek, albo fakt posiadania apteczki z przeterminowaną zawartością. W celu zapewnienia lepszej porównywalności poszczególnych modeli, DEKRA przeprowadziła ocenę z podziałem na osiem klas typu i trzy przedziały przebiegu (od 0 do 50.000 km, od 50.001 do 100.000 km i od 100.001 do 150.000 km).

Wskaźnikiem stosowanym w rankingu jest od roku 2011 indeks DMI DEKRA: Ten wskaźnik uwzględnia, oprócz liczby pojazdów „bez istotnych usterek“, dodatkowo liczbę istotnych usterek zwiększając tym samym dokładność rankingu. W celu obliczenia wskaźnika DMI od wartości procentowej dla pojazdów „bez istotnych usterek“ odejmuje się wartość dla pojazdów z „istotnymi usterkami“. Wartość „istotne usterki“ funkcjonuje tym samym jako współczynnik korekty dla wartości „pojazdy bez istotnych usterek“.

źródło: http://www.carfocus.pl

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.