› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kto nie musi płacić za bilet w Elblągu? Zobacz, jakie ulgi obowiązują

› bieżące ponad rok temu    4.04.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 4 ocen 3 / 100%
A A A
Kto nie musi płacić za bilet w Elblągu? Zobacz, jakie ulgi obowiązują

Kilka dni temu informowaliśmy, że w Żorach ma zostać wprowadzona darmowa komunikacja miejska. Mieszkańcy Nysy, którzy zrezygnują z jazdy własnym samochodem również mogą podróżować bezpłatnie autobusami. Tymczasem w Elblągu na bezpłatną komunikację raczej się nie zanosi. Mamy za to bardzo rozbudowany system ulg.

Dzieci do czwartego roku życia i seniorzy mający powyżej 70 lat, mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Połowę za bilet płacą przedszkolaki, uczniowie, studenci, renciści i emeryci do 70 roku życia. W sumie z ulg korzysta ponad 2/3 pasażerów elbląskiej komunikacji miejskiej.

Uprawnienia do ulgowych i bezpłatnych przejazdów w komunikacji miejskiej gwarantują ustawy Sejmu RP oraz uchwały Rady Miejskiej. Spośród 34 grup mieszkańców i pasażerów uprawnionych do ulg – 28 posiada przywileje nadane przez samorząd.

W porównaniu do innych miast, procentowy udział pasażerów korzystających z ulgowych lub bezpłatnych przejazdów jest szczególnie duży i wynosi w sumie ponad 70 % (ponad 2/3 pasażerów jeździ za darmo lub na biletach ulgowych).

Nieodpłatnie autobusami i tramwajami jeżdżą dzieci do 4 roku życia i seniorzy powyżej 70 roku życia. Przedszkolaki, uczniowie, studenci, emeryci i renciści do 70 roku życia płacą za bilet połowę. Ulga obowiązuje też uczniów i studentów zagranicznych szkół i uczelni. Z ulg korzystają także osoby niepełnosprawne oraz ich opiekunowie. Pełna lista uprawnień do bezpłatnych i ulgowych przejazdów znajduje się w każdym autobusie i tramwaju, na stronie internetowej www.zkm.elblag.com.pl. Informacji na ten temat można również zasięgnąć dzwoniąc pod jeden z podanych numerów:

55 239 37 92 - Centrum Obsługi Klienta, ul. Czerwonego Krzyża 2 55 230 79 00 – siedziba ZKM w Elblągu, ul. Browarna 90 55 235 55 00 – dyspozytor ZKM w Elblągu

Aktualnie w Elblągu, spośród osób, które na co dzień jeżdżą autobusami i tramwajami, tylko 22 % płaci pełną stawkę za bilet.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ uhu
ponad rok temu ocena: 0%  4
po liczebnikach porządkowych stawia się kropki............
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ksamol
ponad rok temu ocena: 17%  3
quick. Ciekawe jak będziesz się czuł gdy ty zostaniesz bezrobotnym nierobem?
odpowiedz oceń komentarz 1 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jan
ponad rok temu ocena: 25%  2
Z czego bedą te wysokie pensje dla darmozjadów
odpowiedz oceń komentarz 1 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ quick
ponad rok temu ocena: 20% 1
z twojego zasiłku dla bezrobotnych nierobów
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.