› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – kto i w jakich sytuacjach może z niego skorzystać?

› poradnik ponad rok temu    12.01.2017
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC – kto i w jakich sytuacjach może z niego skorzystać?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego w naszym kraju samochodu. W zdecydowanej większości przypadków umowa OC jest spisywana na okres 12 miesięcy. Są jednak przypadki, w których czas ubezpieczenia może wynieść 3 miesiące czy nawet 30 dni.

Istnieje kilka sytuacji, w których prawo dopuszcza możliwość wykupienia krótkoterminowego ubezpieczenia OC  – podobnie, jak w przypadku, gdy np. wyruszamy w podróż i potrzebne nam ubezpieczenie NNW na kilka tygodni. W jakich sytuacjach można nabyć krótkoterminowe ubezpieczenie OC pojazdu? Oto zestawienie.

Pojazd zarejestrowany tymczasowo

Nie chodzi tu o sytuację, gdy rejestracja czasowa poprzedza tę właściwą – wtedy i tak ubezpieczenie OC dwunastomiesięczne jest konieczne. Jeśli jednak auto uzyskuje czasową rejestrację – tak, by możliwe było wywiezienie pojazdu za granicę czy przejazd samochodu z kraju zakupu na teren Polski – możliwe jest wykupienie polisy krótkoterminowej. Minimalny okres ochrony w takich przypadkach to 30 dni.

Pojazd na zagranicznej rejestracji

Auto zakupione poza Polską wymaga rejestracji na terenie RP – nowy właściciel ma na to 30 dni od zakupu. I na tyle również może wykupić krótkoterminową polisę OC. Warto podkreślić, że po jej wygaśnięciu należy wykupić już pełną polisę 12-miesięczną. To samo dotyczy pojazdów zagranicznych, które nie posiadają Zielonej Karty.

Pojazdy wolnobieżne (poza wykorzystywanymi przez rolników w gospodarstwie)

Mowa tu o pojazdach poruszających się z prędkością poniżej 25 km/h – takich, jak na przykład maszyny budowlane, leśne czy transportowe. Wtedy minimalny okres, na jaki może być wykupiona polisa ubezpieczeniowa OC, to 3 miesiące. Podkreślmy, że wyjątkiem od tej reguły są traktory, ciągniki i inne maszyny wykorzystywane w gospodarstwie rolnym – tu obowiązkowa jest polisa na 12 miesięcy.

Pojazdy historyczne

W tej kategorii mieszczą się zarówno pojazdy zabytkowe, jak i mające co najmniej 40 lat, lub 25- letnie i starsze, które rzeczoznawca uznał za unikatowe. W takim przypadku czas ubezpieczenia OC może wynieść minimum 30 dni. To opłacalne – zwłaszcza, gdy samochód przez większość roku stoi w garażu, a na drogi wyjeżdża tylko przy wyjątkowych okazjach – np. na pokazy pojazdów zabytkowych.

Auta w komisach

Polskie prawo dopuszcza również zakup krótkoterminowej polisy OC, gdy właściciel samochodu bądź motocyklu prowadzi działalność gospodarczą, polegającą na pośrednictwie w transakcjach kupna i sprzedaży pojazdów. Minimalny czas ubezpieczenia to również 30 dni.

Warto podkreślić, że OC krótkoterminowe może mieć węższy zakres niż standardowe polisy OC i często niemożliwe będzie rozszerzenie go choćby o ubezpieczenie NNW czy inne dodatki. Polisa taka nie ulega również automatycznemu przedłużeniu. Jeśli więc zajdzie konieczność zakupu standardowego ubezpieczenia OC, ubezpieczający sam musi zadbać o dopilnowanie terminów, by uniknąć kary za nieposiadanie wymaganej prawem polisy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.