› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kredyt samochodowy i leasing – podstawowe różnice

› poradnik ponad rok temu    11.01.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Kredyt samochodowy i leasing – podstawowe różnice

Rozwój firmy to między innymi inwestowanie we flotę samochodową. Na szczęście przedsiębiorcy nie muszą dzisiaj inwestować w tym celu zgromadzonego kapitału. Mogą korzystać z różnych form finansowego wsparcia. Do tych najpopularniejszych zalicza się leasing oraz kredyt samochodowy dla firm. Poznaj podstawowe różnice pomiędzy tymi produktami.

Umowa z przedsiębiorcą
 

Kiedy przedsiębiorca zaciąga kredyt samochodowy dla firm, podpisuje umowę z bankiem. Ta zobowiązuje go do spłacania rat w określonej wysokości, przez dany czas. Aby doszło do podpisania umowy kredytowej, bank sprawdza zdolność swojego klienta. W tym przypadku liczy się przede wszystkim wysokość stałego dochodu.

W przypadku leasingu również podpisywana jest umowa. Stronami jest jednak przedsiębiorca oraz firma leasingowa. Warunki są tutaj nieco inne. Można stwierdzić, że w przypadku leasingu również sprawdzana jest zdolność, ale leasingodawca pod uwagę bierze również inne kwestie. Ważny jest na przykład okres prowadzenia firmy czy branża, w której działa firma.

Przeniesienie własności
 

Różnice zauważa się także, biorąc pod uwagę status własności auta po podpisaniu umowy. Kredyt samochodowy dla firm daje gwarancję, że od razu po podpisaniu umowy z bankiem, kredytobiorca staje się jedynym właścicielem pojazdu. Oznacza to, że może nim dowolnie dysponować. Może go wypożyczać, a nawet sprzedać, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Firmy, które decydują się na leasing samochodowy, nie mogą zaś liczyć na natychmiastowe posiadanie auta na własność. To firma leasingowa pozostaje jego właścicielem do czasu spłaty ostatniej raty leasingowej i symbolicznego wykupu. Dopiero wtedy samochód zostaje przepisany na firmę, która może nim dowolnie dysponować.

Minimalizacja kosztów
 

Obie formy finansowego wsparcia w celu nabycia pojazdu mechanicznego pozwalają firmom minimalizować koszty jej prowadzenia. W przypadku kredytu na samochód firma może wrzucać część raty kredytowej w koszty, dzięki czemu zmniejsza się kwota koniecznych do odprowadzenia podatków.

Patrząc na odliczanie rat, nieco lepiej wypada leasing. W przypadku takiej umowy możliwe jest wrzucanie w koszty praktycznie całej raty leasingowej. Jeśli właściciel firmy ubolewa nad koniecznością płacenia zbyt wysokich podatków, to może właśnie takie rozwiązanie jest korzystniejsze. Zawsze jednak trzeba porównać także inne czynniki. Pamiętajmy, że tylko kredyt samochodowy dla firm pozwoli stać się od razu właścicielem auta. To również kredyt cieszy się zazwyczaj niższą ratą w skali miesiąca.

Dodatkowe bonusy
 

Bank, który udziela kredyt samochodowy dla firm, oferuje również dodatkowe bonusy, z których mogą korzystać właściciele aut. To między innymi darmowe serwisowanie, tanie składki OC, polisa AC na preferencyjnych warunkach, bony rabatowe na stacjach benzynowych czy w myjniach. Właściciel auta ma więc okazję generować z tego tytułu dodatkowe oszczędności w granicach minimum kilkuset złotych.

W przypadku leasingu na takie bonusy raczej liczyć nie można. Pozytywem jest zaś fakt, że to na leasingodawcy spoczywa obowiązek naprawy auta w razie jego usterki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.