› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Koszt ubezpieczenia samochodu dla seniora - jakich opłat można się spodziewać

› poradnik ponad rok temu    11.10.2016
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Koszt ubezpieczenia samochodu dla seniora - jakich opłat można się spodziewać

Ile za polisę zapłacą starsi kierowcy? Od czego zależy jej cena?

Kalkulując wysokość stawki ubezpieczenia komunikacyjnego, ubezpieczyciel bierze pod uwagę szereg czynników.

Do najważniejszych należą:

  • zniżki za bezszkodową jazdę;
  • model, marka i wiek pojazdu;
  • miejsce rejestracji i użytkowania pojazdu;
  • przeznaczenie pojazdu;
  • zakres ochrony ubezpieczeniowej (w przypadku ubezpieczenia AC);
  • forma i częstotliwość płatności składki.

Kluczowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość polisy jest również wiek kierowcy oraz długość posiadania prawa jazdy.

Ubezpieczenie samochodu - kliknij i dowiedz się więcej. 

Ubezpieczenie samochodu - wiek kierowcy a koszt polisy

Najwyższe składki zapłacą zazwyczaj osoby młode, które posiadają prawo jazdy stosunkowo krótko. W większości towarzystw ubezpieczeniowych będą to kierowcy, którzy nie ukończyli 26 r.ż, posiadający uprawnienia do kierowania pojazdem mniej niż 3 lata.

Brak wyobraźni wśród młodych kierowców potwierdzają statystyki. Jak pokazują analizy Komendy Głównej Policji, w 2014 roku na każde 10 tys. 18-24-latków przypadło ponad 17 wypadków. Z kolei w grupie wiekowej 25-39 lat liczba ta wyniosła 10, a w przedziale 40-59 lat – tylko 7.

W większości towarzystw ubezpieczeniowych najniższe składki zapłacą osoby pomiędzy 35 a 55 r.ż. To właśnie oni – zdaniem ubezpieczycieli – są najbardziej odpowiedzialni i roztropni. Szczególnie uprzywilejowani będą kierowcy pozostający w związkach małżeńskich i posiadający dzieci. Trudno się dziwić. Będą oni zdecydowanie mniej skłonni do ryzykownych zachowań na drodze niż np. single.

Seniorzy zapłacą więcej

Osoby po 60 r.ż (w zależności od towarzystwa próg wieku może kształtować się odmiennie), podobnie jak młodzi kierowcy, za ubezpieczenie pojazdu zapłacą więcej.

Różnica w cenach polisy na niekorzyść seniorów jest wynikiem stosowanych przez ubezpieczycieli zwyżek za wiek. Seniorzy, choć często doświadczeni za kółkiem, nierzadko zmagają się z pogorszonym wzrokiem oraz dolegliwościami, które mogą zwiększyć ryzyko stłuczki czy kolizji drogowej. Jak pokazują statystyki, wśród najczęstszych przyczyn kolizji drogowych z udziałem osób powyżej 60 roku życia są: niepoprawna ocena odległości, zawężenie pola widzenia i słaba wrażliwość kontrastu, brak podzielności uwagi i nieprawidłowa ocena sytuacji, wydłużony czas reakcji, brak koordynacji.

Seniorzy mogą dostać większe zniżki niż młodzi kierowcy

Choć ceny ubezpieczeń dla emerytów mogą być dość wysokie, w większości przypadków otrzymają oni większe zniżki niż świeżo upieczeni posiadacze prawa jazdy. Zwłaszcza, jeśli posiadają zniżki za bezszkodową jazdę.

Aby pokazać tę zależność dokonamy przykładowej kalkulacji polisy OC w towarzystwie ubezpieczeniowym Liberty Ubezpieczenia.

Obliczmy składkę ubezpieczenia dla kierowcy w wieku 67 lat, posiadającego 40% zniżki za bezszkodową jazdę oraz dla 24-latka, który nie posiada żadnych zniżek. Obaj kierowcy mieszkają w Warszawie, pozostają w związkach małżeńskich i są posiadaczami samochodu z 2010 roku z silnikiem diesla.

Jak pokazują wyliczenia, młody kierowca zapłaci za polisę OC 1519,86 zł. Koszt polisy OC dla emeryta to 984,28 zł.

Już na pierwszy rzut oka widać, że kupując polisę w Liberty senior zapłaci za nią ponad 500 zł mniej niż młody kierowca.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.