› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kopci? Nie ma mocy? Wystarczą 3 godziny - poradnik krok po kroku

› poradnik ponad rok temu    11.02.2016
Bartłomiej Ryś
komentarzy 0 ocen 25 / 88%
A A A

Ile razy słyszałeś, że Twój silnik diesla już do niczego się nie nada? Ile razy widziałeś kłęby dymu po porannym odpaleniu „na zimno”? A może już włożyłeś grube tysiące złotych w kapitalne remonty silnika i dalej masz te same problemy? Jeżeli walczysz z tym tak samo, jak ja walczyłem do tej pory – ten foto artykuł jest właśnie dla Ciebie. W kilku prostych krokach pokażę Ci, jak BEZDEMONTAŻOWO wyczyścisz Twój silnik. Potrzebujesz około trzech godzin, aby Twój silnik poczuł nowe życie.

Jako redaktorzy rzadko podpisujemy się pod artykułami sponsorowanymi. Z prostej przyczyny – często piszemy o produkcie, którego tak naprawdę nie znamy i nie jesteśmy w stanie za niego ręczyć. Zupełnie inaczej jest w tym przypadku – sposób działania produktów marki XENUM wypróbowałem na własnym samochodzie. Opel Vectra, 2.0 diesel – kto miał, ten wie: lubi kopcić, palić olej, brakuje mu często mocy... Jeździłem od mechanika do mechanika i każdy rozkładał ręce lub proponował mi kapitalne remonty „serca” samochodu za tysiące złotych.

Jeżeli myślisz, że ten foto artykuł dotyczy wyłącznie aut „wiekowych” - jesteś w błędzie. Do mechanika, który bezdemontażowo wyczyścił mi cały układ dolotowy przyjeżdżają różne auta, również te benzynowe, z bezpośrednimi wtryskami paliwa.

Trafiłem wreszcie do osoby, która zdecydowała mi się pomóc w zupełnie nowy, nieznany sposób. Na kilku następnych stronach pokażę krok po kroku to, co stało się z moim silnikiem w przeciągu zaledwie trzech godzin (!) i jaki jest tego efekt.

Zainteresowany? Uwierz, że czegoś takiego jeszcze w Elblągu (i całej północnej Polsce) jeszcze nie widziałeś.

Kopci? Nie ma mocy? Wystarczą 3 godziny - poradnik krok po kroku
fot. Bartłomiej Ryś
+ 1 głosów: 3 (33%) 2 -

Na początku nie wierzyłem, że Opel z przebiegiem prawie 300.000 kilometrów jest w stanie „odżyć”. Auto kopciło przy każdym porannym rozruchu, brakowało mu mocy, musiałem czekać, aż auto każdego poranka rozgrzeje się. O przyspieszaniu z dowolnego biegu można było zapomnieć. Wystarczył demontaż zaworu EGR abym zrozumiał, co tak naprawdę się stało.

Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.