› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kolejne niemieckie tramwaje trafią do Elbląga

› bieżące ponad rok temu    24.01.2013
Rafał Kadłubowski
komentarzy 4 ocen 11 / 73%
A A A
Tramwaje typu N8C kursują od kilku lat w GdańskuTramwaje typu N8C kursują od kilku lat w Gdańsku fot. gdanskietramwaje.psstm.prohost.pl

Prawdopodobnie jeszcze pod koniec tego roku do Elbląga trafią dwa zmodernizowane wagony przegubowe, zakupione przez Tramwaje Elbląskie w Niemczech. Spółka w tym miesiącu podpisała wstępną umowę na kupno dwóch tramwajów typu N8C.

- Są to trójczłonowe, 26 metrowe wagony, które po załatwieniu wszelkich formalności trafią na nasze tory – mówi Ryszard Murawski, zastępca dyrektora spółki Tramwaje Elbląskie. - Podpisanie umowy to pierwszy krok w tej sprawie. Drugim będzie modernizacja pozyskanego taboru.

Nowe wagony tramwajowe, które pojawią się w Elblągu to efekt działań, mających na celu poprawienie komfortu podróży po mieście. Jest to także początek modernizacji taboru tramwajowego w Tramwajach Elbląskich.

- Odnawiamy tabor tramwajowy – informuje wiceprezydent Elbląga Tomasz Lewandowski. - Pierwsze kroki w tym zakresie już podjęliśmy. Dzięki udanym negocjacjom, jeszcze w tym roku na elbląskich torach powinny pojawić się używane lecz kompletnie zmodernizowane dwa nowe tramwaje.

Oba wagony zostały zakupione w Niemczech, gdzie służyły w jednym z tamtejszych miast. W jakim? Władze spółki Tramwaje Elbląskie nie chcą na razie tego ujawnić. Podobnie, jak kwoty, jaką firma będzie musiała zapłacić za ich kupno i modernizację.

Z naszych informacji wynika, że zakupione przez Elbląg wagony to tramwaje typu Düwag N8C, produkowane w latach 1978-1986 przez niemiecką firmę Düsseldorfer Waggonfabrik. N8C jest pojazdem wysokopodłogowym, trójczłonowym, ośmioosiowym, dwukierunkowym – posiada drzwi po obu stronach pojazdu oraz kabiny motorniczego na obu końcach. Pojazd wyposażony jest w dwie pary drzwi szerokich oraz dwie pary drzwi wąskich na końcach – brak drzwi w środkowym członie. Drzwi wyposażone są w rozkładany stopień, ułatwiający wejście do pojazdu z poziomu szyn. Wagony posiadają uchylne okna, rozruch tyrystorowy, piasecznice. Łącznie zbudowano 76 sztuk pojazdów tego typu – 54 dla Dortmundu oraz 22 dla Kassel. Tramwaj może zabrać łącznie 226 osób (źródło: Wikipedia). Od 2007 r. tramwaje tego typu kursują po Gdańsku. Dla przykładu, władze Gdańska za jeden sprawny skład zapłaciły 40 tys. euro.

Przypomnijmy, że obecnie w posiadaniu Tramwajów Elbląskich jest 14 wagonów niemieckich GT6, sprowadzonych do Elbląga w 1996 r. Wszystkie wyprodukowane przez firmę Düwag w latach 1958-1965, wcześniej poruszały się po niemieckim mieście Mainz. Wagony te zastąpiły polskie tramwaje typu 5N i 5ND, które jeździły po Elblągu od 1957 r. W 2006 r. miasto zakupiło 6 nowych wagonów niskopodłogowych PESA 121N tzw. ogórki. Wciąż jednak ponad połowę taboru Tramwajów Elbląskich, stanowią wagony typu Konstal 805Na. Zostały one wprowadzone do eksploatacji w naszym mieście w 1980 r. Łączna liczba wszystkich wagonów w Elblągu to 41. Ich średni wiek wynosi 30 lat.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (4)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ JAN
ponad rok temu ocena: 33%  4
następne trupy będą jeździć!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ JAN
ponad rok temu ocena: 33%  3
następne trupy będą jeździć !!!
odpowiedz oceń komentarz 1 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ arcontact.pl
ponad rok temu ocena: 0%  2
Szkoda tylko, że chcą zakazać oklejania ich reklamami :P
odpowiedz oceń komentarz 0 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Y.
ponad rok temu ocena: 50%  1
Do Elbląga trafią tramwaje M8C z Augsburg.
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.