› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kolejne kilometry dróg w okolicach Elbląga doczekają się przebudowy

› inwestycje drogowe ponad rok temu    6.11.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 2 ocen 3 / 100%
A A A
Kolejne kilometry dróg w okolicach Elbląga doczekają się przebudowy fot. Konrad Kosacz

Prawie 20 kilometrów dróg przebiegających przez powiat elbląski, ma szansę na dofinansowanie w ramach przyszłorocznej edycji Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych. Z puli tzw. schetynówek, przebudowane mają zostać drogi w gminach Elbląg, Markusy, Tolkmicko, Milejewo i Rychliki.

30 października wojewoda warmińsko-mazurski ogłosił wstępną listę rankingową wniosków o dofinansowanie zadań realizowanych w ramach Narodowego programu przebudowy dróg lokalnych na rok 2013. Łącznie do wojewody złożono 40 wniosków na przebudowę 90 km dróg powiatowych i gminnych w całym województwie. Ich wartość opiewa na kwotę 28,7 mln zł. To o połowę mniej od przekazanej przez rząd puli, która wynosi 59,7 mln zł.

Bardzo wysoko we wspomnianym rankingu znalazły się wnioski, złożone przez samorządy powiatu elbląskiego. Starostwo Powiatowe w Elblągu zgłosiło do przyszłorocznej edycji „schetynówek” aż trzy projekty. Najlepiej z nich oceniony został wniosek dotyczący przebudowy drogi powiatowej nr 1147N: droga woj. 504 – Pogrodzie – Brzeziny – Rychnowy – Huta Żuławska – Przybyłowo o długości 8,8 km. Realizowana w partnerstwie z Miastem i Gminą Tolkmicko oraz Gminą Milejewo inwestycja, znalazła się na pierwszym miejscu listy rankingowej (na 19 projektów) w kategorii dróg powiatowych. Wartość tego projektu to ponad 6,2 mln zł. Dofinansowanie ma wynosić ponad 2,6 mln zł.

Na ósmej pozycji znalazł się wniosek dotyczący przebudowy drogi powiatowej nr 1185N: Jelonki – Śliwice – Rychliki – Gołutowo na odcinku  Rychliki – Gołutowo o dł. 4,2 km. Powiat elbląski zamierza przeprowadzić tę inwestycję w partnerstwie z Gminą Rychliki. Warto nadmienić, że projekt ten stanowi kontynuację przebudowy tej drogi, rozpoczętej w latach ubiegłych. Wcześniej modernizacji doczekał się odcinek Jelonki-Śliwice. Odnowę nawierzchni odcinka z Rychlik do Gołutowa wyceniono na 3,9 mln zł, z czego dofinansowanie wynosić ma 1,6 mln zł.

Trzeci z wniosków złożonych przez powiat elbląski, zajął na liście rankingowej 17 miejsce. Dotyczy on remontu drogi powiatowej nr 1126N na odcinku Złotnica – Zwierzno o długości 3,1 km. Zadanie to realizowane ma być w partnerstwie z Gminą Markusy. Wartość inwestycji to 2,1 mln zł. Wniosek na dofinansowanie opiewa na kwotę 900 tys. zł.

W kategorii dróg gminnych wysokie, bo drugie miejsce na wstępnej liście rankingowej (wśród 21 projektów), zajął wniosek Miasta i Gminy Tolkmicko. Dotyczy on przebudowy czterech ulic w Tolkmicku o łącznej długości 1,6 km. W ramach tego zadania wyremontowane mają zostać ulice Elbląska, Plac Wolności,  Kościelna i Szkolna. Koszt inwestycji wyceniono na 5,6 mln zł. Dofinansowanie wynosić ma 2,4 mln zł.

Ostatnim z wniosków złożonych przez samorządy naszego powiatu, dotyczy remontu drogi gminnej w Nowinie o długości 990 m. Projekt gminy wiejskiej Elbląg, znalazł się na 13 miejscu listy rankingowej. Koszt inwestycji to 1,4 mln zł, z czego dofinansowanie miałoby wynosić 600 tys. zł.

Jak się okazuje, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystkie złożone do programu „schetynówek” wnioski, mają szansę na uzyskanie finansowania z budżetu państwa. O tym jednak czy tak będzie, dowiemy się jeszcze w listopadzie. Obecnie bowiem, samorządy mogą wnosić zastrzeżenia do opublikowanej przez wojewodę wstępnej listy rankingowej. Można jedynie żałować, że do programu przyszłorocznych „schetynówek” nie zgłoszono żadnej inwestycji drogowej z Elbląga.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (2)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ kierowca
ponad rok temu ocena: 0%  2
Jak widzę co wyrabiają urzędnicy to szlag mie trafia , ile jeszcze trzeba uszkodzi pojazdów na drodze do złotnicy . Przecież tam trzeba jeżdzic po krawędziach jezdni aby nie urwac misy olejowej .A mijanie się z pojazdami jest dla znających teren bo inni mogą wjechac w doły przy owej drodze i prosic o pomoc .Ale najwazniejsze że w mieście się rozwala to co powstało całkiem nie dawno i twoży nowe. przecież to wyżucanie pieniędzy podatników w błoto.a nie można bylo tego zrobic od razu. A tak na marginesie to osoba która nadzoruję w urzędzie rozbudowę dróg powinna się zwolnic bo według mnie jest nie kompetętna aby tam byc. ( Fajnie się szasta cudzymi pieniędzmi nie. )
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ AV
ponad rok temu ocena: 0%  1
wycieczki krajoznawcze samochodem będą mniejszym wstrząsem :) hehe
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.