› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kobiety zdyscyplinują gapowiczów? TBW zatrudnia głównie kontrolerki

› bieżące ponad rok temu    8.10.2013
Joanna Siudak
komentarzy 9 ocen 5 / 100%
A A A
 Kobiety zdyscyplinują gapowiczów? TBW zatrudnia głównie kontrolerki fot. Konrad Kosacz

W firmie TBW, która świadczy usługi dla ZKM w Elblągu - wśród 14 pracowników kontroli biletów, tylko dwóch to mężczyźni. Co jest przyczyną feminizacji zawodu kontrolera? - Stawiamy na kulturalne podejście do gapowiczów. Mówimy stanowcze NIE siłowym rozwiązywaniom. Kobiety pełniące tę funkcję dotrzymują kroku mężczyznom. Są nawet lepsze. Może po prostu mają większą siłę perswazji? - mówi kontroler biletów firmy TBW.

Zawód kontroler biletów ma negatywną konotację. Agresywne zachowania gapowiczów w momencie złapania ich na gorącym uczynku, to codzienność pracy potocznie nazywanego kanarem, kontrolera. Wysoki, dobrze zbudowany, stanowczy, silny, posiadający umiejętność negocjacji – to cechy, które są poszukiwane, wśród kandydatów na kontrolerów.

- Żeby zostać kontrolerem biletów trzeba zdać egzamin sprawdzający wiedzę na temat ulg, które przysługują pasażerom. Przeprowadzamy również szkolenie, które pokazuje jak postępować z opornym gapowiczem. Trzeba mieć ukończone 21 lat i nie być karanym. Inne warunki, takie jak: wysoka sprawność fizyczna, czy aparycja – nie są wymagane. Doświadczenie nauczyło nas, że mężczyzna o wzroście blisko 2 metrów może być mniej skutecznym kontrolerem niż drobna kobieta. Co więcej - gapowicze, należący do kategorii agresywni, widząc kontrolerki czują się zawstydzeni, tym że nie mają biletu – mówi kontroler biletów pracujący w firmie TBW.

Kobiety w roli kontrolerów dopiero przenikają do strefy publicznej. - W samym ZKM nie pracuje jeszcze żadna kobieta, choć nie ma tu preferencji względem płci – informuje nas Michał Górecki, rzecznik prasowy ZKM. Oferty pracy w zawodzie kontrolera praktycznie nie znikają z elbląskich portali z ogłoszeniami. Świadczy to o tym, że wciąż jest to jeden z najmniej pożądanych zawodów. A kontroler biletów wykonuje przecież jak każdy pracownik wyłącznie swoje obowiązki – Nie gryziemy, tylko egzekwujemy od pasażera to do czego zobowiązał się wsiadając do autobusu – czyli skasowanie biletu. Liczba osób, które notorycznie jeżdżą „na gapę”przez ostatnie lata utrzymuje się na stałym poziomie. Rekordziści mają na swoim koncie 15 mandatów – dodaje kontroler TBW.

Czy opłaca się być kontrolerem biletów w Elblągu? Zarobki kontrolera są uzależnione od liczby mandatów jakie wypiszą. Bez względu na to czy mandat zostanie opłacony czy nie, kontroler otrzymuje prowizję. Czas i godziny, kontroler wybiera sam, przy czym musi wykonać minimum określone przez pracodawcę. Uprawnienia kontrolerów precyzuje i rozszerza Ustawa o publicznym transporcie zbiorowym, która weszła w życie 1 marca 2011 roku. Kontroler ma prawo wezwać funkcjonariuszy policji, którzy pomogą mu ustalić tożsamość gapowicza. W przypadku ucieczki, kontroler może rozkazać kierowcy zamknąć drzwi autobusu. Warto dodać, że kontrolerzy biletów przechodzą szkolenie samoobrony.

Społeczny wizerunek kontrolera nie wymaga komentarza. Zatrudnianie kobiet w tym sektorze być może ociepli nieco odbiór kontrolerów biletów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nie na gapę
ponad rok temu ocena: 0%  9
Dzis ukarano mnie mandatem 70 zl bo mialam bilet za 1,20 zl/kupiony i nie wykorzystany w 2013 r/,nie mialam pojecia ze podrozal na 1,40/pochodze z innego miasta/.Za niedoplate 20 groszy kara 70 zl.Uwazam to za wielka krzywde przeciez ja za ten bilet dalam firmie kase w zeszlym roku więc jaka niedopłata.Pazerny kapitalizm w Polskim wydaniu
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ FDA
ponad rok temu ocena: 33% 8
Hahahahha przecież w Twoim zakresie jest zorientowanie sie w cennikach ( w kazdym pojezdzie sie znajduje) mogłeś zapytac bla bla bla Baaa mogłes kupic 20gr dopłate do biletu. To Twoje niedbalstwo Twoja kara.
~ kanarki
ponad rok temu ocena: 0%  7
nie zgadzam się z komentarzami które zostały napisane,jestem pracownikiem z wielo letnim stażem jako kontroler i uważam,że jak ktoś nie chce pracować to każda praca będzie nie odpowiednia.Każdy tylko żąda a pracować nie chce.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ były pracownik TBW
ponad rok temu ocena: 0%  6
to jest prawda co w tych kometarzach pisze kierowca autobusu i odradzam tam prace bo to jest bada złodzieji
odpowiedz oceń komentarz 0 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ you
ponad rok temu ocena: 0%  5
Kontroler nie musi ustalać tożsamości, jeżeli opłatę wnosi się od razu. Skąd TBW ma wiedzę o rekordzistach. Czy gromadzenie takich statystyk nie łamie ustawy o ochronie danych?
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kanar
ponad rok temu ocena: 0% 4
skoro są wypisywane mandaty to logiczne ze prowadzi się ewidencje a dane osobowe nie mają tu do rzeczy ,
~ kasia
ponad rok temu ocena: 20%  3
sama ostatnio byłam świadkiem jak jedna pani kontroler puściła chłopaka, który nie miał biletu, bo się ładnie uśmiechną :)
odpowiedz oceń komentarz 1 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kierowca autobusu
ponad rok temu ocena: 0%  2
droga redakcjo prawda jest taka ze nikt nie chce za te grosze pracowac kanary łapią ludzi i ich wypuszczaja odbijaja tylko kontrolki i wychodza paszaerowie sie z tego smieja prosze popytac pasazerow nikt nie chce byc kanarem poki nie dostana normalnej umowy i normalne zarobki to bawcie sie w ta komedie dalej
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ 00
ponad rok temu ocena: 0% 1
dobrze
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.