› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

› poradnik ponad rok temu    20.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Kiedy warto zmienić ubezpieczyciela?

Kierowcy coraz więcej uwagi poświęcają ubezpieczeniom komunikacyjnym i z zainteresowaniem śledzą wszelkie nowe informacje związane z tym tematem. Obowiązkowe jest wprawdzie tylko ubezpieczenie OC, jednak rosnące zainteresowanie polisami AC czy NNW sprawia, że właściciele pojazdów wciąż sprawdzają oferty znanych towarzystw ubezpieczeniowych.

Czasem skusi ich wyjątkowa oferta lub atrakcyjna, niska cena OC. Często pod wpływem impulsu postanawiają dokonać zmiany ubezpieczyciela. Kiedy najlepiej dokonać takiej zmiany? W jakich sytuacjach taka zmiana może okazać się korzystna?

Jak zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe?

Każda polisa OC zostaje zawarta na okres 12 miesięcy i, w przypadku braku złożonego przed końcem tego terminu wypowiedzenia, zostaje automatycznie przedłużona na okres kolejnych 12 miesięcy. Wcześniej można ją wypowiedzieć w takich sytuacjach, w których samochód uległ całkowitemu zniszczeniu lub został skradziony, można też wypowiedzieć ubezpieczenie OC wykupione przez poprzedniego właściciela w przypadku zakupu samochodu używanego. Umowę, która uległa automatycznemu przedłużeniu mogą też – zgodnie z najnowszymi przepisami – wypowiedzieć kierowcy, którzy stali się „szczęśliwymi” posiadaczami podwójnego ubezpieczenia OC. Tym ostatnim życie ułatwiły nowe przepisy, dzięki którym można wybrnąć z podwójnych składek.

W jakim terminie należy złożyć takie wypowiedzenie, by uchronić się przed automatycznym przedłużeniem polisy? Ważne jest nadanie odpowiedniego oświadczenia najpóźniej w dniu poprzedzającym koniec okresu ubezpieczenia. Liczy się data nadania, zatem należy zadbać o to, by zachować potwierdzenie nadania. Nawet jeśli list nie zostanie dostarczony na czas, data nadania staje się skuteczną deską ratunku i chroni posiadacza polisy przed podwójnym OC.

Kiedy taka zmiana może być korzystna?

Zastanawiając się nad zmianą ubezpieczyciela warto najpierw upewnić się, że będzie to zmiana na lepsze. Są przecież firmy, które dla stałych i lojalnych klientów mają atrakcyjne zniżki. Czasem jednak lojalność nie popłaca, a nowa oferta jest znacznie bardziej atrakcyjna – nawet dla nowego klienta. Tak dzieje się głównie w przypadku tych osób, które na bieżąco śledzą zmiany na rynku ubezpieczeń i chcą swą polisę dopasować do swych potrzeb. Niższa cena OC, jak się okazuje, wcale nie jest jedyną przyczyną dokonywania zmian. Wielu kierowców przechodzi do nowych firm ze względu na szerszy zakres oferowanego przez nich AC lub korzystnych warunków ubezpieczenia NNW. Dla nich możliwość rozszerzenia zakresu ubezpieczenia bywa największą korzyścią, choć często z nową umową wiążą się także korzyści finansowe. Nowe przepisy znacznie ułatwiają życie tym, którzy szukają zmian, a skuteczniejsza ochrona przed podwójnym OC zwiększa poczucie bezpieczeństwa w trakcie takiej operacji.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.