› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kiedy korzystać ze świateł dziennych a kiedy z mijania?

› policja ponad rok temu    24.09.2012
Rafał Kadłubowski
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Kiedy korzystać ze świateł dziennych a kiedy z mijania?

Policjanci ruchu drogowego elbląskiej komendy dość często zwracają uwagę na to, że kierowcy jeżdżą na światłach do jazdy dziennej, gdy pada deszcz oraz, gdy są ograniczone warunki widoczności. Zapominając najczęściej o tym, że w takich przypadkach powinni włączać światła mijania. Niezastosowanie się do tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 100 zł. Inna sprawą jest to, że w takich warunkach pogodowych auto jest mniej widoczne dla innych uczestników ruchu.

Przyszła jesień a to oznacza, że znacznie szybciej zapada zmierzch. Co więcej przy pochmurnej pogodzie, ciemno może się robić już nawet około godziny 17.00. Kierowcy mają więc czasem dylemat: kiedy jeździć na światłach dziennych a kiedy już na światłach mijania. Wątpliwości te pomogą rozwiać przepisy ruchu drogowego.  

- Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto: kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany: włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie – cytuje kodeks drogowy mł. asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.

Kierujący pojazdem może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła.

- Zgodnie z powyższym, jeżeli pada deszcz lub panuje ograniczona widoczność kierujący jest obowiązany jechać na światłach mijania (minimum jakie musi spełnić) – zaznacza mł. asp. Krzysztof Nowacki. - Może też jechać na światłach mijania oraz przeciwmgielnych jednocześnie. Natomiast za jazdę w takim przypadku tylko na światłach do jazdy dziennej może grozić mandat w wysokości 100 złotych.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.