› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kaski crossowe. Podpowiadamy, jak wybrać naprawdę dobry model

8 miesięcy temu    2.09.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kaski crossowe. Podpowiadamy, jak wybrać naprawdę dobry model

Każdy profesjonalny zawodnik enduro zgodzi się, że nie ma ważniejszego elementu stroju motocyklowego niż kask crossowy. To on w głównej mierze odpowiada za bezpieczeństwo motocyklisty, mogąc nawet uratować mu zdrowie i życie w krytycznej sytuacji. Jeśli więc powoli kompletujesz strój na crossa, to największą uwagę skup właśnie na kasku. Dostępne na rynku kaski crossowe różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim jakością wykonania, co ma bezpośrednie przełożenie tak na bezpieczeństwo, jak i na Twój komfort. W naszym poradniku znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią Ci znalezienie idealnego kasku enduro.

Dobre kaski enduro mają atest!

Najważniejszą kwestią w kontekście doboru kasku motocyklowego zawsze jest to, czy dany model, którym się interesujesz, posiada atest. Jeśli nie, to od razu odpuść sobie jego zakup. Nie ma znaczenia, czy uprawiasz enduro, hard enduro czy cross county – atestowany kask znacząco zwiększy Twoje bezpieczeństwo w każdych warunkach.

Rada

Znaku atestu bezpieczeństwa szukaj na naklejce umieszczonej z tyłu skorupy kasku lub na metce.

Najlepiej jest wybrać kask crossowy spełniający amerykańską normę DOT, choć odpowiedni poziom ochrony zapewniają również kaski cross wykonane zgodnie z europejską normą ECE 22-05 (oznaczenie E+cyfra, która wskazuje na kraj produkcji).

Zapięcie DD

W tańszych kaskach enduro producenci stosują standardowy zatrzask, który jednak nie jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy na pierwszym miejscu stawiasz bezpieczeństwo. Kaski z wyższej półki zawsze posiadają system DD. Składają się na niego dwie metalowe klamry oplecione paskiem.

System DD praktycznie gwarantuje, że w chwili upadku kask nie spadnie z głowy, a przy tym będzie można go szybko rozpiąć i zdjąć. W droższych kaskach producenci stosują również system szybkiego wypinania bocznych gąbek po wypadku.

Wentylacja

Kaski crossowe są mocno zabudowane, co wynika z wymogów bezpieczeństwa. Oczywiste jest zatem, że w takim kasku nie może być Ci za gorąco, ponieważ uczucie „gotującej się głowy” pogarsza koncentrację, a to sprzyja popełnianiu błędów. Zwróć zatem uwagę na to, czy dany model posiada sporo wlotów i wylotów powietrza, koniecznie z regulacją.

Komfort noszenia

Choć dobry kask crossowy musi ściśle przylegać do głowy i twarzy, to w żadnym razie nie powinien być niewygodny. Pierwsze uczucie może być dość dziwne, ale z czasem gąbki dopasują się do kształtu Twojej twarzy, co zwiększy komfort noszenia. Nie sugeruj się również wagą kasku. Te cięższe potrafią być wygodniejsze, natomiast jednocześnie zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa.

Rada

W przypadku kasków lepszej klasy producenci stosują różne rozmiary skorupy, co dodatkowo ułatwia dobranie odpowiedniego modelu do konkretnej głowy. Tańsze kaski różnią się tylko rozmiarem gąbek.

Ile kosztuje dobry kask do enduro?

Ceny porządnych kasków z atestem dostępnych w sklepie internetowym Gmoto zaczynają się od około 1000 złotych. Jeśli nie chcesz aż tyle wydawać, bo nie wiesz, czy wciągniesz się w jazdę crossową, to i tak przyszykuj sobie budżet na poziomie 600-700 złotych (za tyle można kupić dobry kask w posezonowej promocji). Z kolei motocykliści nieuznający kompromisów w zakresie komfortu i bezpieczeństwa nie powinni być zdziwieni cenami w przedziale od 1500 do nawet 3000 złotych.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.