› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Kalkulator OC - jak działa? Co wpływa na wysokość składki za OC?

› raporty ponad rok temu    20.10.2015
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 5 / 80%
A A A
Kalkulator OC - jak działa? Co wpływa na wysokość składki za OC?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej OC jest obowiązkowe dla każdego posiadacza samochodu. Nic dziwnego, że Polacy polubili internetowe kalkulatory OC. Dzięki nim można w prosty sposób i bez wychodzenia z domu wyliczyć cenę polisy. Podpowiadamy, w jaki sposób funkcjonuje kalkulator OC i na co zwrócić uwagę, korzystając z niego.

Kalkulator OC - do czego służy?

Kalkulator OC to strona internetowa konkretnego ubezpieczyciela (np. Link4, AVIVA czy AXA Direct), na której każdy może szybko obliczyć składkę i wykupić polisę przez internet. W sieci można przebierać w kalkulatorach OC od różnych firm ubezpieczeniowych, więc niedawno przetestowaliśmy dla naszych czytelników te najpopularniejsze.

Czytaj także: Kalkulator OC - który wybrać? Test kalkulatorów OC ubezpieczycieli

Już w tym momencie warto wspomnieć, że kalkulator OC powszechnie mylony jest z porównywarką ubezpieczeń (porównywarka OC). Porównywarka OC jest to serwis niezależny od ubezpieczycieli, dzięki któremu możesz porównywać oferty wielu firm ubezpieczeniowych. Przykładem jest porównywarka mfind.pl

Poniższa grafika prezentuje te najpopularniejsze w rankingu porównywarki mfind.

Można także samemu spróbować szukać, wpisując w wyszukiwarkę, np. frazę “ubezpieczenie OC kalkulator”.

Obliczenie składki OC - od czego zacząć?

Zanim usiądziesz do komputera i wejdziesz na stronę ubezpieczyciela, warto przygotować:

 • dowód rejestracyjny
 • dowód osobisty i prawo jazdy kierowcy
 • przebieg samochodu
 • poprzednią polisę (firma ubezpieczeniowa może uwzględnić zniżki od innego ubezpieczyciela).

Warto dodać, że do zawarcia umowy ubezpieczenia należy mieć ukończony 18. rok życia. Po przygotowaniu sobie wymienionych dokumentów i danych możesz wejść na stronę internetową danego kalkulatora OC.

Jakich danych do ubezpieczenia OC wymaga kalkulator?

Każda strona z kalkulatorem OC wygląda podobnie. Powtarzają się także pola do uzupełnienia. Większość kalkulatorów jest bardzo intuicyjna, a wprowadzanie do nich danych nie powinno być kłopotliwe. Jednak omówimy te najważniejsze czynniki, które wpływają na uzyskaną kwotę ubezpieczenia OC w kalkulatorze.

Zdecydowana większość kwestionariuszy zaczyna się od pytania, jaki rodzaj pojazdu chcemy ubezpieczyć. Firma ubezpieczeniowa za poprosi o podanie następujących informacji:

 • marka pojazdu
 • rok produkcji
 • model
 • rodzaj paliwa
 • typ nadwozia
 • pojemność silnika
 • moc silnika
 • liczba drzwi
 • aktualny przebieg
 • pochodzenie pojazdu
 • zakładany średni roczny przebieg w kilometrach
 • sposób użytkowania pojazdu (należy pamiętać o tym, że dojazdy do pracy traktowane są jako użytkowanie pojazdu do celów prywatnych).

Na co uważać, kupując poprzez kalkulator ubezpieczenia OC?

O ile powyższe pytania nie powinny nikogo dziwić, to o tyle zapytanie o kolor pojazdu może być zaskakujące. W kalkulatorze ubezpieczenia OC może pojawić się także wiele innych kwestii: czy samochód będzie użytkowany za granicą; czy pierwszy właściciel kupił samochód w Polsce; kod pocztowy miejsca parkowania; miejsce parkowania pojazdu w nocy; nazwa poprzedniego ubezpieczyciela; zniżka/zwyżka dla poprzedniego OC.

Jeśli chcesz kupić OC kalkulator zapyta o informacje o Tobie. Nie tylko liczba szkód z tytułu OC, suma lat doświadczenia w prowadzeniu pojazdów i liczba lat posiadania ubezpieczenia mają istotny wpływ na stawkę polisy. Będziesz musiał podać także m.in. wiek, stan cywilny oraz płeć. Padną także pytania o to: czy główny kierowca jest jednym z właścicieli samochodu; ilu jest dodatkowych kierowców, którzy mają mniej niż 25 lat lub posiadają prawo jazdy krócej niż rok; czy któryś ze współwłaścicieli posiada dzieci w wieku 18-25 lat. Jeśli samochód będą prowadzić młodzi kierowcy, ubezpieczyciel może podwyższyć składkę.

Na koniec kalkulator ubezpieczenia OC poprosi Cię o wypełnienie danych kontaktowych (e-mail oraz numer telefonu). Służą one celom marketingowym i należy się liczyć z tym, że zostaną Ci przesłane materiały promocyjne i może skontaktować się z Tobą konsultant.

W tym momencie pozostaje już tylko podanie danych do polisy, dokonanie płatności i oczekiwanie na otrzymanie polisy na adres e-mail.

Jak kalkulator liczy składkę za OC?

Na podstawie tych wszystkich danych kalkulator OC wylicza ryzyko wystąpienia wypadku. Podsumowując, do najważniejszych czynników wpływających na wysokość polisy OC w kalkulatorze należą:

 • szkodliwość w poprzednich latach (kierowcy, którzy potrafią bezwypadkowo prowadzić auto mogą liczyć na zniżki)
 • okres posiadania prawa jazdy (radzimy wyrobić prawo jazdy jak najwcześniej, nawet gdy w najbliższej przyszłości nie planujemy prowadzić auta)
 • adres (w niektórych rejonach Polski ma miejsce większa liczba wypadków)
 • dane samochodu  - m.in.: marka, model, rok produkcji czy moc silnika.

Porównywarka OC a kalkulator OC

Na koniec, warto wspomnieć jeszcze o porównywarce OC, która - jak było wspomniane wcześniej - jest często mylona z kalkulatorami OC. Nic dziwnego, porównywarka bardzo przypomina kalkulator ubezpieczenia OC. Wpisuje się do niej te same dane, jest równie intuicyjna i cały proces trwa najwyżej kilka minut.

Internetowe porównywarki pozwalają najtańszą opcję spośród wielu ofert firm ubezpieczeniowych, a nie tylko pokazują propozycję jednego ubezpieczyciela. Dzięki temu pozwalają także na dużą oszczędność czasu i stanowią ciekawą alternatywę dla osób, które dotąd obliczały wysokość polisy jedynie przy użyciu kalkulatora OC na stronach ubezpieczycieli. Wypróbuj porównywarkę OC mfind.

Katarzyna Bańbor

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.