› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Już w poniedziałek (16 września) wielka akcja policji na drogach w całej Polsce!

› policja ponad rok temu    15.09.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 3 ocen 1 / 100%
A A A
Już w poniedziałek (16 września) wielka akcja policji na drogach w całej Polsce!

16 września 2019 r. (w poniedziałek) policjanci ruchu drogowego w całej Polsce przeprowadzą działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą „Telefony", które odbędą sie pod patronatem Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Ich celem jest egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Komenda Główna Policji wskazuje, że policjanci będą reagować na każde zachowanie niezgodne z prawem. W tym samym czasie akcje o podobnym charakterze będą prowadzone niemal we wszystkich państwach europejskich.

Warto przypomnieć, że korzystanie z telefonów komórkowych podczas prowadzenia samochodu w sposób znaczący wpływa na obniżenie koncentracji i tym samym bardzo negatywnie wpływa na bezpieczeństwo na drodze, co  zagraża nie tylko prowadzącemu auto oraz pasażerom, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że samo zerknięcie na ekran telefonu – choćby po to by sprawdzić, kto dzwoni – zajmuje kierowcy średnio 5 sekund. Przez ten czas, jadąc z prędkością 80 km/h, pokonuje on odcinek drogi równy boisku piłkarskiemu.

Wybieranie numeru telefonu zajmuje ok. 12 sekund, natomiast odbieranie połączenia średnio trwa 5 sekund. Przy założeniu, że kierowca prowadzi pojazd z prędkością 100 km/h wówczas pokonuje odległość równą odpowiednio 330 m i 140 m bez żadnej kontroli. Ponadto wydłuża się droga hamowania. Czas reakcji kierowcy na dostrzeżenie na drodze zagrożenia wynosi 1 sekundę. Jadąc z prędkością 100 km/h auto w tym czasie pokonuje drogę prawie 28 metrów. W przypadku osoby, która nie rozmawia przez telefon droga hamowania wynosi 78 m: 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Natomiast całkowita droga hamowania dla osoby, która korzysta z telefonu wynosi 218 m: 140 m – odbieranie połączenia, 28 m – zauważenie przeszkody, 50 m – właściwe hamowanie. Taką odległość można przyrównać do długości dwóch boisk piłkarskich.

– przypominał rok temu Jakub Sawicki, oficer prasowy KMP w Elblągu. Wówczas przeprowadzona była podobna akcja.  

W myśl ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Zignorowanie tego przepisu może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz naliczeniem 5 punktów karnych.

Źródło informacji: Komenda Główna Policji / Policja.pl, KMP w Elblągu

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Anty
ponad rok temu ocena: 60%  3
Mam pytanie. Skoro używanie takich urządzeń to dekoncentracja to czy policja będzie też łapać rowerzystów w słuchawkach na uszach lub ze smartfonami w dłoni czy im wolno być zdekoncentrowanym i np. wjechać w pieszego lub sprowokować wypadek?
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ nwo
ponad rok temu ocena: 0% 2
oczywiście że im wolno, a tak na poważnie za rowery to powinni się wsiąść tak samo powinni mieć obowiązkowe OC,nauczyć się że nie przez wszystkie skrzyżowania mogą przejeżdżać i tak samo jak już przejeżdża to nie na pełnej K@#$Ie, tylko też zachować ostrożność a nie się rzucać później do ludzi.
~ policjant
ponad rok temu ocena: 0% 1
Też będziemy ich kontrolować.
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.