› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jedziesz po wymarzony samochód na zachód? Kup go taniej, wymieniając walutę online

› poradnik ponad rok temu    4.10.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Jedziesz po wymarzony samochód na zachód? Kup go taniej, wymieniając walutę online

Planując zakup używanego auta z zagranicy, wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług pośredników, przy czym prowizja wynosi średnio ok. 1300-2300 zł. Rozpiętość cen samochodów jest bardzo duża – za auto z Niemiec (bo stamtąd najczęściej sprowadzają Polacy) możemy zapłacić zarówno ok. 3000-4000 EUR, jak też ok. 20000 EUR. Do tej kwoty trzeba jeszcze doliczyć akcyzę, która jest uzależniona od pojemności silnika: do 2000 ccm zapłacimy 3,1%, a za każdą większą pojemność – aż 18,6%. Kiedy zsumujemy wszystkie koszty, może się okazać, że zagraniczne auto, choć używane, okaże się nieco droższe niż przypuszczaliśmy. Jednym ze skutecznych sposobów na zoptymalizowanie kosztów jest w tym przypadku korzystna wymiana waluty.

Gdzie kupujesz euro?

Zakup obcej waluty w banku wiąże się oczywiście z największym bezpieczeństwem, ale również największym kosztem. Wynika to z faktu, że banki stosują dość wysokie marże, które sprawiają, że różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty (spread) sięga zazwyczaj kilkudziesięciu groszy. W związku z tym kupując np. 1500 EUR, zapłacimy 6624,75 zł, a sprzedając tę samą kwotę otrzymamy 5987,40 zł. Niższe spready i bardziej sprzyjające kursy znajdziemy w kantorach – ale wówczas możemy liczyć jedynie na wymianę gotówkową, co rodzi pewne niedogodności, a nawet ryzyko, szczególnie w przypadku większych kwot.

Wymiana walut w Internecie

Trzecim rozwiązaniem, które w ostatnich latach bardzo szybko zyskało popularność, są kantory online. Wymiana waluty w takim serwisie jest zarówno bezpieczna, jak i opłacalna. Spread jest zazwyczaj minimalny, zatem kurs jest korzystniejszy niż w banku, a także w kantorze stacjonarnym. Transakcja jest bezgotówkowa, więc nie musimy martwić się ryzykiem otrzymania fałszywych banknotów ani upychać pieniędzy po wszystkich możliwych kieszeniach w obawie przed kradzieżą. Wymiana w kantorze internetowym opiera się również na szyfrowanych, zabezpieczonych połączeniach, zaś nasze dane osobowe są chronione odpowiednimi procedurami, tak jak w bankowości online.

Zakup euro w internetowym kantorze

Aby kupić lub sprzedać walutę w internetowym kantorze, trzeba mieć 2 konta bankowe: w tym przypadku jedno w złotówkach, drugie zaś w euro. Cała operacja kupna waluty polega na przesłaniu odpowiedniej kwoty w PLN z konta złotówkowego na konto e-kantoru i zatwierdzeniu transakcji wymiany. Następnie e-kantor wykonuje przelew zwrotny w EUR na nasze konto walutowe.

O ile taniej

Jeżeli chcemy sprawdzić, ile zaoszczędzimy na wymianie przez internet, najlepiej sprawdzić kurs wybranego e-kantoru i kurs banku – gotowe zestawienie kursów euro znajdziemy m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-euro/. Różnica może wynieść zarówno kilkaset złotych, jak i kilka tysięcy. Wszystko zależy od tego, jaką kwotą operujemy i z jakim bankiem porównujemy dany e-kantor, np. według kursu z 05.10.2016 za 8 000,00 EUR w internetowym kantorze zapłacimy 34 458,40 PLN, a w Pekao SA 35 486,40 PLN (1 028,01 PLN różnicy).

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.