› bieżące |
ponad rok temu
9.07.2020 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Wyjazd na urlop własnym autem niesie za sobą podstawową korzyść: niezależność. Nie musimy dostosowywać się do rozkładu lotów czy odjazdów pociągów. Możemy zacząć podróż, kiedy chcemy i zatrzymać się w każdym pięknym miejscu, które zobaczymy po drodze. Do takiego urlopu trzeba się jednak odpowiednio przygotować. Jak zadbać o ubezpieczenie samochodu na wyjazd, aby w jego trakcie nie spotkała nas żadna przykra niespodzianka? Odpowiadamy.
Podstawowym ubezpieczeniem samochodu na wyjazd jest ubezpieczenie OC wykupione w Polsce. Z ważnym OC możemy spokojnie przekraczać granice następujących państw:
Jest to możliwe dzięki Jednolitemu Porozumieniu między Biurami Narodowymi obowiązującego od 1 maja 2004 roku. Dzięki temu w sytuacji spowodowania zdarzenia w którymś z wymienionych państw wystarczy podać swoje dane, jak w przypadku kolizji w Polsce – imię i nazwisko, adres, dane pojazdu, numer dowodu tożsamości, a także serię i numer polisy ubezpieczenia OC, datę jej ważności oraz nazwę i adres zakładu ubezpieczeń. Taka ochrona z zakresu odpowiedzialności cywilnej jest absolutnie wystarczająca.
Jednak warto pamiętać, że o ile w Polsce od 1 października 2019 roku nie musimy wozić ze sobą dokumentu potwierdzającego posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, to już takie ułatwienie nie obowiązuje za granicą. Dostęp do systemu CEPiK (Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców) mają bowiem wyłącznie polskie służby. Należy więc pamiętać o zabraniu ze sobą potwierdzenia ważnego ubezpieczenia samochodu.
Warto także wspomnieć o Zielonej Karcie. Jest to osobny dokument potwierdzający ważne ubezpieczenie OC, który wymagany jest w przypadku następujących państw: Albanii, Azerbejdżanu, Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Iranu, Izraelu, Macedonii, Maroka, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji i Ukrainy. Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego, bo tak brzmi pełna nazwa Zielonej Karty, wystawiany jest zazwyczaj przez ubezpieczyciela, u którego mamy wykupione ubezpieczenie OC. Warto pamiętać, że Zielona Karta to nie dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, a jedynie potwierdzenie posiadania polisy OC. Zazwyczaj jej wydanie nic nie kosztuje, chociaż niektórzy ubezpieczyciele nakładają obowiązek opłacenia dodatkowej składki. Jeśli mamy ubezpieczenie OC w Avivie, Zieloną Kartę otrzymamy za darmo. Warto zamówić ją z odpowiednim wyprzedzeniem, ponieważ wysyłana jest pocztą.
Co, jeśli nie zadbamy o ważne OC podczas zagranicznego wyjazdu? W sytuacji, gdy spowodujemy wypadek za granicą bez ważnego ubezpieczenia OC, grozi nam:
Czy wybierając się za granicę, warto zadbać także o dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd? Zdecydowanie, ponieważ warto pamiętać, że nasze ubezpieczenie OC chroni auta poszkodowanych, którym uszkodzimy pojazd, a także pokrywa szkody osobowe, które wyrządzimy osobom trzecim. Co natomiast chroni nasze auto? Są to ubezpieczenia AC i assistance.
Pierwsze z nich – AC – to Autocasco, czyli ubezpieczenie auta od szkód, które sami spowodowaliśmy lub od kradzieży. Tutaj warto sprawdzić, czy zakres AC obejmuje zdarzenia tylko w Polsce, czy też poza jej granicami. Ubezpieczyciel zazwyczaj wskazuje kwotę, do której można samodzielnie realizować szkodę za granicą. Jeśli naprawa byłaby droższa niż wskazana kwota, konieczne jest ustalenie sposobu działania z zakładem ubezpieczeń.
Jeśli chodzi o drugie z nich – assistance – to zwłaszcza o nim powinni pomyśleć kierowcy wybierający się za granicę. Wynika to z zakresu ubezpieczenia. Sprawdźmy, jakie korzyści oferuje nam pakiet assistance w Avivie w ramach maksymalnego planu:
To oczywiście nie wszystkie usługi dostępne w ramach ubezpieczenia assistance – w ofercie znajdziemy także zastępczego kierowcę, ochronę opon, usprawnienie auta w miejscu wypadku lub awarii, a w kraju nawet 3 wizyty domowe lub telekonsultacje lekarskie.
Niektórzy rezygnują z dodatkowego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę, ponieważ taka polisa postrzegana jest zazwyczaj jedynie jako koszt. To jednak przede wszystkim inwestycja w gwarancję bezpieczeństwa i spokoju – a ten warto mieć zapewniony, kiedy znajdujemy się setki kilometrów od domu.
______
[1] https://www.pbuk.pl/o-nas/aktualnosci/item/99-mniej-wypadkow-polskich-zmotoryzowanych-na-zagranicznych-drogach
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |