› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Jazda po alkoholu (art 178a kk) - konsekwencje

› bieżące 11 miesięcy temu    14.09.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jazda po alkoholu (art 178a kk) - konsekwencje

Każdego dnia na polskich drogach Policja zatrzymuje nietrzeźwych kierowców. Często zdarza się, że osoby prowadzące samochód po alkoholu nie były wcześniej karane za żadne przestępstwo. Jak sąd traktuje niekaranego jeszcze sprawcę? Czy jeden bezmyślny wybryk może sprawić, że trafisz do więzienia? Koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Zgodnie z art. 178a § 1. Kodeksu karnego, „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”. Sąd orzeka również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat oraz zobowiązuje sprawcę do uiszczenia świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości nie niższej niż 5 tysięcy złotych.

Twoja wcześniejsza niekaralność może sprawić, że sąd zastosuje wobec Ciebie „taryfę ulgową”. Sądy zazwyczaj dość łagodnie traktują osoby, które pierwszy raz weszły w konflikt z prawem. Najsurowsza kara, jaką sąd może orzec za jazdę po pijanemu, to 2 lata pozbawienia wolności. Jednak wobec niekaranych wcześniej pijanych kierowców sądy dość rzadko stosują karę bezwzględnego pozbawienia wolności, zwłaszcza jeżeli poziom alkoholu w ich krwi lub w wydychanym przez nich powietrzu był niski.

Jeżeli orzeczona kara więzienia nie przekracza roku, a sprawca w czasie popełnienia przestępstwa nie był skazany na karę pozbawienia wolności i jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec niego celów kary (w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa), sąd może warunkowo zawiesić jej wykonanie). Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę następujące czynniki: postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste (w tym jego wcześniejszą niekaralność), dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa. Zawieszenie wykonania kary następuje na okres od roku do 3 lat. Zawieszając wykonanie kary, sąd zobowiązuje, a jeżeli orzeka środek karny, może zobowiązać skazanego np. do poddania się terapii uzależnień, do nauki lub wykonywania pracy zarobkowej czy informowania sądu lub kuratora o przebiegu próby.

Kara bezwzględnego więzienia grozi recydywistom. Według art. 178a § 4 kk, „jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”. Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Jeżeli popełniłeś przestępstwo z art. 178a kk, polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, sąd prawdopodobnie wymierzy Ci karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności z zawieszeniem jej wykonania na okres próby. Z kolei za ponowne prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi już kara pozbawienia wolności w zasadzie bez możliwości jej zawieszenia.

Zostałeś zatrzymany za jazdę po alkoholu? Dowiedz się co robić na https://lextraffic.pl/jazda-po-alkoholu/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.