› bieżące |
ponad rok temu
9.02.2012 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Mróz odstrasza od skrobania szyb i ciągłego odśnieżania auta, ale nawet najmniejsza ilość śniegu czy lodu na szybie może skutecznie ograniczyć widoczność i stać się przyczyną np. niezauważenia drugiego samochodu. Podobnie śnieg spadający z dachu samochodu jest bardzo niebezpieczny.
Kiedy kolejny raz wsiądziemy do samochodu i zobaczymy, że szyby auta pokryte są śniegiem lub lodem nie odśnieżajmy tylko małego obszaru, by zdołać zobaczyć to co jest bezpośrednio przed nami, ale poświęćmy chwile i dobrze oczyśćmy samochód.
Jazda na „czołgistę” lub „pojazdem typu iglo” jest bardzo niebezpieczna
Przepisy wymagają zapewnienia odpowiedniej widoczności: Pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu (Art. 66, ust. 1, pkt 5 Kodeksu drogowego) . Dlatego dokładne odśnieżenie szyb samochodowych jest rzeczą podstawową i priorytetową.
Jednych ze sposobów na obloodzone szyby jest spryskanie odmrażaczem, w ten sposób unikiniemy ich porysowania. Jeśli chcemy pozbyć się śniegu warto skorzystać z miotełki, w ten sposób nie uszkodzimy lakieru i dużo szybciej pozbędziemy się niechcianego puchu.
Przy odśnieżaniu sprawdźmy również, czy wycieraczki nie przymarzły do szyby i czy mamy zapas zimowego płynu do spryskiwaczy.
Nigdy nie odrywajmy wycieraczek na siłę, są lepsze sposoby by uwolnić przymarznięte wycieraczki bez uszkodzenia gumy. Uszkodzone wycieraczki nie będą już spełniać swojej funkcji i będziemy musieli zakupić nowe narażając się na dodatkowe koszty. Warto więc odpowiednio dbać o wycieraczki.
Dlaczego należy odśnieżyć cały samochód?
Odśnieżenie szyb to jednak nie wszystko, należy odśnieżyć całe auto. Jazda z zasłoniętymi lampami i reflektorami albo z „czapką” śniegu na dachu stwarza również zagrożenie. Na ciepłym aucie taki śnieg rozpuszcza się i później zamarza, a spadający śnieg z lodem może po prostu przestraszyć innego kierowcę spadając na maskę jego samochodu, a raptowne ruchy (uniki) na śliskiej drodze mogą skończyć się tragicznie.
Odśnieżanie lamp jest również konieczne, bo nowoczesne reflektory nie wydzielają tyle ciepła, by śnieg sam się rozpuścił.
Prawidłowe przygotowanie auta do drogi zapewni nam przyjemną komfortową podróż, a także uchroni nas przed konsekwencjami finansowymi. Jeśli jednak nie odśnieżymy właściwie samochodu możemy zostać ukarani mandatem, ponieważ w świetle obowiązujących przepisów zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne (Art. 60 ust.1, pkt 2 Kodeksu drogowego).
źródło: carfocus.pl
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |