› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY
komentowane oceniane czytane

galeria zdjęć

wszystkie ›

Jakie konsekwencje niosą zmiany w przepisach transportowych dotyczące tachografów w każdym busie o masie powyżej 2,4 t?

› poradnik ponad rok temu    14.06.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jakie konsekwencje niosą zmiany w przepisach transportowych dotyczące tachografów w każdym busie o masie powyżej 2,4 t?

Pomimo świadczenia regularnych przewozów przez firmy transportowe używające busów, jak dotąd tylko kierowcy ciężarówek, czyli pojazdów powyżej dopuszczalnej masy całkowitej 3,5 t, muszą posiadać tachografy. Cały czas rodzi to wiele pytań, wątpliwości, a także zarzutów pod adresem kierowców busów, którzy korzystając z braku prawnych obostrzeń często jeżdżą przemęczeni, stwarzając zagrożenie nie tylko dla pasażerów, ale też dla innych uczestników ruchu drogowego. Wszystko wskazuje na to, że niedługo taki stan rzeczy ulegnie zmianie.

Europarlamentarzyści przegłosowali ustawę, wedle której obowiązek posiadania tachografów spadnie również na przewoźników korzystających z pojazdów o dmc powyżej 2,4 t. Następnym krokiem, aby przepis w międzynarodowych przewozach drogowych małymi pojazdami wszedł w życie, będzie przyjęcie regulacji przez Radę Unii Europejskiej.

Tachograf a czas pracy kierowcy - stan obecny

Obecne zasady dotyczące transportu drogowego narzucają posiadanie i rozliczanie czasu pracy kierowców za pomocą tachografów w pojazdach powyżej 3,5 t. W konsekwencji firmy transportowe, zakłady pracy świadczące przewóz osób, muszą dostosowywać się do ustawy i przestrzegać przepisów dotyczących stosowania tachografów. Kierowcy busów nie podlegają jednak obowiązkowi używania tachografu, dlatego ewidencja czasu pracy, którą wykonują, nie jest tak rygorystyczna. Elastyczne podejście pracodawców oraz kierowców, którzy chcą po prostu “dorobić”, jeżdżąc nadliczbowe godziny, stwarza niebezpieczeństwo. Zawód kierowcy musi być szczególnie chroniony; nie ma w nim miejsca na zmęczonych pracowników, którzy próbują zarobić dodatkowe pieniądze, kosztem swojego zdrowia i narażenia innych uczestników ruchu na nieszczęśliwy wypadek.  

Tachograf w każdym busie o masie powyżej 2,4 t - jakie konsekwencje?

Jeśli propozycje zmian w rozporządzeniu 1072/2009 wejdą w życie, wprowadzą obowiązek zainstalowania tachografów w każdym busie. Obniżenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu z 3,5 t do 2,4 t sprawi, że większość małych przewoźników będzie zmuszona radykalnie zmienić wiele regulacji i metod w swoich firmach. Począwszy od licencji i uprawnień zawodowego kierowcy, do imiennej karty kierowcy, gdzie zapisywane będę wszystkie aktywności związane z czasem jazdy, innej pracy, postoju i dyspozycji. W reorganizacji przedsiębiorstw oraz dostosowaniu się do zachodzących zmian w przepisach prawnych na pewno pomogą profesjonalne firmy outsourcingowe takie jak https://www.ocrk.pl/. Tego typu firmy zapewniają pełne wsparcie w zakresie ewidencji czasu pracy kierowcy oraz wszystkich zagadnień branżowych, w tym szczególnie obsługi i odczytywania informacji z tachografów.

Tachograf w busach? - to nieuniknione

Wprowadzenie opisanych zmian wydaje się kwestią czasu. Przedsiębiorcy działający w branży transportowej już dzisiaj powinni zacząć przygotowywać się do nadchodzących regulacji. Przepisy transportu drogowego oraz nowe wymagania UE nie należą do łatwych. Wystarczy sprawdzić publikację "Na czym polega ewidencja czasu pracy kierowców?", by uświadomić sobie, jak wielka skala zmian czeka na firmy, które wcześniej nie stosowały tachografów.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.